• Šobrīd

  weather img

  Rīga +1°C Daļēji apmācies, Z/ZR vējš, 2.57 m/s

  25. novembris – Katrīnas diena. Jaunas meitas pārģērbjas un iet ķekatās!

  Tradīcijas
  Ilvija Melne
  Ilvija Melne
  25. novembris, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Latviešiem Katrīnas diena, Trīnes diena, Katriņa ir svētki, kas iezīmē rudens darbu pabeigšanas laiku. Tie bija arī lieli svētki sievietēm, kad nedrīkstēja ne aust, ne adīt, ne vērpt, ne citus lielus darbus darīt, un dienu varēja pavadīt atpūšoties un lustējoties.

  Tāpat kā novembra galvenajos svētkos – Mārtiņos – arī Katrīnas dienā senāk apkārt staigāja ķekatnieki. Taču šajā dienā gājienos galvenā loma bijusi jaunām meitām.

  1852.gadā izdevumā «Ziņas un stāsti par Dieva valstības lietām», kas vēlāk nosaukts par aizliegtu izdevumu, pierakstīta sena Katrīnas dienas tradīcija: “Katrīnas vakaru meitas tāpat dzen, kā Vastulāvi; bet nu tās uzvelk vīriešu baltu kreklu uz savu virsū, apjož ap vidiem sarkanu jostu, attaisa matus vaļām, apliek vīriešu cepures galvā, un tad vazājas no vienām mājām uz otrām, skrej pa durvīm lēkdamas iekšā un gaiši uzdzied: «Oplecu – oplecu poliski dancot. Vēl mākam – vēl mākam leitiski dancot.»

  Par to vēsta arī citi ticējumi, piemēram, “Katrīnas dienā meitas pārģērbjas un staigā apkārt, par ko dabū ēdamas lietas, vilnu un linus.” Pētnieki norāda, ka ķekatu tradīcijās ir skaidri saskatāmi seni auglības rituāli, ar mērķi sētai un saimniecībai piesaistīt labklājību, veiksmi un bagātību. Jautrais ķekatu jeb budēļu laiks turpinās līdz pat februāra sākumam – Meteņiem.

  Neatņemama Katrīnas dienas tradīcija ir arī precinieku zīlēšana. Ticējums vēsta – “Kas Katrīnas vakarā atmeties uz ceļiem noskaita piecus pātarus, tas nakti redzēs sapnī nākamo sievu vai vīru.”

  Līdzīgi Mārtiņas, arī Katrīna latviešu tautasdziesmās ir personificēta – Mārtiņš atnākdams uzkar mēteli vārtu stabā, bet Katrīna villaini:

  Atnāca Katrīna,

  Atritināja.

  Uzklāja villaini

  Uz vārtu staba.

  Aizgāja Katrīna,

  Aizritināja.

  Noņēma villaini

  No vārtu staba.

  Tautas dziesmās Katrīna saukta arī par “badastakli” un “bada cūku”, kas iespējams bija skaidrojums saistībā ar gaidāmo Adventes laiku, kad katoļiem sākās gavēnis un bija jāpārtrauc visas izpriecas un trokšņaini sarīkojumi.

  Tautasdziesmās Katrīna arī pelta, izmantojot tādus vārdus kā „badmira, „bada mice”, „palaidnīte”, „ragana” u. tml., tādā veidā arī salīdzinot un uzsverot, ka Mārtiņi ir bagātāki un lielāki svētki.

  Interesanti, ka personvārds „Katrīna” cēlies no „Katarīna”, kas savukārt no grieķu valodas vārda „katharios” ar nozīmi ‘tīrs’. Svētā Katrīna no Aleksandrijas tiek uzskatīta arī par filozofu, sprediķotāju un jaunu meiteņu aizbildni.

  Latviešu tradīcijās Katrīna ir ierindojusies lopu patronu grupā, līdztekus cūku Tenim, govju Māršaviņai, zirgu Ūsiņam u.c., kļūdama par kazu un aitu aizbildni. Tāpēc Katrīnas diena bija arī lopu un kustoņu svētki, jo ticēja, ka pulksten divpadsmitos naktī, cilvēkiem nezinot, lopi gāja baznīcā.  

  Senāk arī tika uzskatīts, ka līdz Katrīnām nedrīkst vilnu cirpt, jo Katrīnas naktī aitas iet baznīcā un kaunas turp plikas doties. Daudzas Katrīnas dienas ieražas un galvenās rūpes bija veltītas aitām un to labklājībai. Lai aitām būtu balta un mīksta vilna, Katrīndienas vakarā uz aitu aizgaldiem klāja baltas villaines.

  Senāk šī diena bija ļoti svarīga arī laika vērošanā. Ticējumi vēsta, ka Katrīna parasti atkausē Mārtiņa būvētos ledus tiltus.

  • Ja Katrīnās līst, tad Andreja dienā būs salna.
  • Ja līst – 4. decembrī arī līs.
  • Ja stipri vēji un gaudo kā vilki – ziema būs stindzinoša.
  • Ja Katrīnas dienā laiks kūst, tad ziema būs silta.
  • Ja Katrīnās salst, tad Andreja dienā līs.
  • Ja Katrīnas dienā salst, tad visa ziema būs auksta.
  • Ja Katrīnās sniegs, tad līdz 6. decembrim ziemu nav ko gaidīt.

  Avots: No profesora P. Šmita grāmatām “Latviešu tautas ticējumi” un citām grāmatām.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+