• Ķirurģe proktoloģe Baiba Putniņa: Manu pacientu vidū ir vīrieši, kurus mediķi ir pazemojuši

    Proktologs
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    4. novembris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: No žurnāla KLUBS arhīva
    Pieredzē dalās BAIBA PUTNIŅA, ķirurģe proktoloģe Veselības centra apvienības poliklīnikās Elite, Pulss 5, Dzelzceļa un Aiwa Clinic.

    «Cik labi, ka esat proktoloģie sieviete.» Šādi saka vismaz trešā daļa pacientu vīriešu. Iemesli, kāpēc viņi izvēlas proktoloģi sievieti? Kā man viens džeks skaidroja – sieviete ir māte, rūpīga, gādīga, saprotoša, maiga.

    Viņa gadījumā bija arī stāsts par to, ka kaut kādā dzīves posmā tēvs nav bijis līdzās, līdz ar to zemapziņā vairāk eksistē mātes figūra un viņš vairāk uzticas sievietei nekā vīrietim. Vēl ir daļa skarbo veču, kas vienkārši nespēj pieņemt vīrieti proktologu. Jo – nu kā gan tas būs, ka es tagad vecim radīšu savu pēcpusi?! vai – ja man pieskarsies cits vīrietis šādā veidā…

    Mani pacienti ir arī homoseksuāli vīrieši. Daudzi mūsdienu psihologi ir liberāli un uzskata, ka homoseksuāliem vīriešiem nav vajadzīga citāda pieeja, jo viņi ir tādi paši cilvēki kā visi pārējie.

    Jā, piekrītu, protams, ir labi tā domāt un būt liberāliem, un tomēr jāsaprot, ka darbā ar homoseksuāliem pacientiem vajadzīga specifiska attieksme un specifiskas zināšanas. Kaut vai tādēļ, ka viņi paši tomēr jūtas mazliet citādi – ja ne baidās, tad noteikti bažījas, ka viņus uztvers citādi. Un neslēpšu, starp maniem pacientiem ir vīrieši, kuriem patiesi nācies saskarties ar nievām un pazemojumiem no mediķu puses. Tāpēc man kā ārstei jāuzmanās kaut ko lieku pateikt, dažkārt arī tīri profesionāli jautājumi jānoformulē citādi.

    Tajā pašā laikā proktologam būtu jāzina, vai pacienta seksuālo aktivitāšu lokā ir arī anoreceptīvais sekss – it īpaši, ja jāizvēlas operācijas veids. Jo ir dažas nianses. Piemēram, nekādā gadījumā nedrīkst veikt operācijas ar šuvēju, jo tas izraisa anatomiskās izmaiņas, kas ietekmē seksuālo dzīvi, tā varētu radīt infekciju risku. Es šīs traumatiskās operāciju metodes neizmantoju, bet diemžēl pie mums tās veic pārāk daudz un reti ar pacientu šīs nianses tiek apspriestas. 

    Pirmā reize… Kā vīrietim sagatavoties, kad viņš nāk pie proktologa sievietes? Nekā, nekas speciāls nav vajadzīgs.

    Jānomazgājas, jāuzvelk tīras apakšbikses. Mēs aprunājamies, es apskatos taisno zarnu desmit centimetru dziļumā un, ja vajadzīgs kāds specifiskāks izmeklējums, tad tiek nozīmēta nākamā vizīte. Iespējams, vīrietis pats justos ērtāk, drošāk, ja pirms vizītes veiktu mikroklizmu, lai izmeklējamā zarnu daļā nebūtu satura. Taču ne vienmēr tas vajadzīgs. Būtībā daudz ko palīdz diagnosticēt tieši zarnu saturs. Piemēram, vai fēces ir ļoti cietas, vai redzam asinis vai gļotas.

    Pirmās vizītes laikā vispirms tiek veikta resnās zarnas izmeklēšana ar pirkstu. Tā nav sāpīga, jo gumijas cimdu pirms tam ieziež ar atsāpinošu gelu. Ar pirkstu nosaku, vai nav kādi hemoroidālie mezgli un kā muskulītis strādā, varbūt ir plaisas, nelīdzenumi. Pēc tam anālo zonu un taisno zarnu apskatu ar vienreizlietojamu instrumentu – neliela pirksta resnuma caurulīti anoskopu.

    Arī tas vispirms tiek apstrādāts ar speciālu lubrikantu, kurš satur gan slīdošo sastāvdaļu, gan anestezējošu ­vielu. Vīrietis ieņem, kā mēs sakām, kreiso laterālo pozīciju – apguļas uz kreisajiem sāniem. Ir kolēģi, kas pacientus skatās uz ginekoloģiskā krēsla. Tas gan, man šķiet, vīrietim psiholoģiski varētu būt traumatiski. Bet kreisā laterālā pozīcija ir ideāla.

    Vīrietis ērti iekārtojas, bikses pavelk mazliet zemāk, un viss.

    Es nekad nelieku pacientam izģērbties līdz pusei pilnībā, tas tikai radītu viņam papildu stresu, kurš nav vajadzīgs ne man, ne viņam. Ja vēlāk veicu rektoskopiju, tad iedodu speciālu vienreizlietojamu apakšveļu – biksītes ar caurumu anālās atveres rajonā. Tad vispār neko citu ārsts neredz.

    Parasti pacients pēc apskates tiek atstāts viens, turpat atrodas salvetes, ar ko noslaucīties, ja tas vajadzīgs. Jo dažreiz var palikt gela pēdas uz miesas. Tā ka apskatei pie proktologa nav jāgatavojas vesela diena un vēl diena jāatgūstas. Noteikti ne.

    Vēlējums vīriešiem? Nekautrēties, nebaidīties. Jā, mēs katrs esam individualitāte un tajā pašā laikā visi vienādi – vienalga, kāds dzimums, vecums. Galvenais ir aiziet pie ārsta, lai viņš ­apskatās, pārbauda.

    Praktiski par zarnu vēža skrīningu

    • Profilaktisko pārbaudi, kas ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs, valsts apmaksā gan vīriešiem, gan sievietēm vecumā no 50 līdz 74 gadiem reizi gadā.
    • Slēpto asiņu testa komplektu un informāciju par tā veikšanas nosacījumiem tu vari saņemt pie sava ģimenes ārsta. Tālāk mājās tev būs jādarbojas pašam.
    • Svarīgākais – komplektā ir speciālo fēču savākšanas papīrs, ko piestiprini uz tualetes poda vai kāda tīra trauka malām. Testa paraugs būs jāsavāc ar speciālu irbulīti, iegremdējot tā rievaino daļu fēču masā četrās dažādās vietās un tad tai velkot krusteniski pāri. Irbulīti ­ieliec speciālā stobriņā un aizskrūvē. Viss! Nu testa stobriņš, ielikts īpašā maisiņā, aši jānogādā ģimenes ārsta praksē vai tuvākajā Centrālās laboratorijas filiālē. Līdz nogādāšanai testa stobriņu glabā tumšā, vēsā vietā.
    • Informāciju par testa rezultātiem tu saņemsi trīs darba dienu laikā savā e-pasta, tas būs kodēts. Kodu tev atsutīs īsziņā.
    • Ja testa rezultāts būs pozitīvs, ģimenes ārsts tevi nosūtīs uz kolonoskopiju, lai precizētu, kāpēc fēcēs ir asins piejaukums. Iemesli mēdz būt dažādi, piemēram, arī slēpta gremošanas sistēmas asiņošana, neliels defekts zarnā, čūla, iekaisums, polipi, hemoroīdi…
    • Pierakstoties uz izmeklējumu, reģistratūrā noteikti pasaki, ka kolonoskopija nepieciešama pēc veiktā skrīninga izmeklējuma rezultāta. Tad izmeklējums tev tiks nodrošināts 30 dienu laikā no pieraksta brīža. Pacienta līdzmaksājums – 7 eiro.
    • Informācija par ārstniecības iestādēm, kas nodrošina pēcskrīninga kolonoskopiju, ir pieejama NVD interneta vietnē www.vmnvd.gov.lv sadaļā Veselības aprūpes pakalpojumi – Profilaktiskās pārbaudes – Pieaugušajiem – Vēža savlaicīga atklāšanas programma.
    • Ja kolonoskopijā apstiprinās aizdomas par onkoloģisku slimību, tev ir tiesības doties uz konsultāciju pie ķirurga specializētā ārstniecības iestādē kā zaļā koridora pacientam – tātad paātrinātā kārtībā. 

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē