• Šobrīd

  weather img

  Rīga +23°C Skaidrs, Z/ZR vējš, 3.6 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Vēderi un vēderiņi. Nekaitīgie un bīstamie

  Veselība
  Santa.lv
  Santa.lv
  23. aprīlis
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Ir lietas, kas nemainās, un viena no tām – jo tuvāk vasara, jo vairāk raižu par vidukļa apkārtmēru. Jātiek vaļā no vēderiņa! Bet ne vienmēr tā rašanās cēlonis ir cieša draudzība ar ledusskapi. Vēderi veidojas dažādu iemeslu dēļ, un tikpat dažādas ir taktikas, kā punci samazināt.

  Dažādi vēderi – dažādi «pildījumi»

  Nepietiekamas fiziskās aktivitātes un stress ietekmē ne tikai mūsu veselību, bet arī auguma aprises. Nereti nākas secināt, ka pat diētas ievērošana un sekošana dažādiem labiem padomiem nedod kāroto rezultātu – vēders, kāds bija, tāds palicis. Sievietes parasti domā – ja ir izteikts vēders, tātad noteikti ir liekais svars, un nu ar pareizu uzturu, kaloriju skaitīšanu un svariem jāsāk to mainīt. Taču vēders var būt palielināts dažādu iemeslu dēļ, un tam var nebūt saistības ar taukiem un lieko svaru.

  Svarīgu informāciju par iespējamo problēmas sakni speciālistam sniedz jau vizuāla vēdera formas apskate. Endokrinologi vēderus parasti iedala divās grupās – ābolveida vēders un bumbierveida vēders. Ābolveida vēders ir krietni kaitīgāks, jo liecina par daudz augstākiem kardiovaskulārajiem riskiem un slikto tauku klātbūtni, savukārt bumbierveida vēders ir mazāk kaitīgs, tas norāda uz izmaiņām hormonālajā darbībā.

  Pēc 40 – jau nopietnāk

  Lielākoties vidukļa formu un tās izmaiņas nosaka individuālās ģenētiskās īpatnības, taču liela nozīme ir arī hormonālās sistēmas darbībai un dzīvesveidam. Un runa ir ne tikai par gadījumiem, kad aptaukošanās un palielinātā vēdera cēlonis ir negausīga ēšana. Tad ieteicams vērsties pie endokrinologa, kas pēc dažādām pārbaudēm un analīzēm, iespējams, izrakstīs preparātus, ar kuriem var ietekmēt sāta centru smadzenēs un līdz ar to mazināt apetīti. Sarežģītāk ir par puncīšiem, kas rada jautājumus: no kā, kāpēc? Vēdera forma, tā novietojums var liecināt arī par nopietnām veselības problēmām.

  Gadās, ka sieviete atnāk pie endokrinologa ar sūdzībām par lielu vēderu, bet tiek nosūtīta pie ginekologa, un tālāk viņai ir jādodas pa taisno uz ginekoloģisku operāciju.

  Palielinātu vēderu var veidot dažādas substances – tauki, tūska, gaiss (ja ir zarnu kairinājums un uzpūšanās).  Izmeklējot pacientu un nosakot diagnozi, bieži vien problēmu var atrisināt diezgan ātri.

  Visbiežāk dažādas objektīvas sūdzības ir sievietēm pēc 40, premenopauzes vecumā, un ne vienmēr aptaukošanās dēļ. Dažkārt šie vēdera tipi var kombinēties. Piemēram, «mammas vēders» var kombinēties ar «kortizola vēderu». Tad cits pēc cita tiek novērsti šie faktori – kur vajadzīga fizioterapija, kur jāsakārto hormoni, kur nepieciešami medikamenti. Katrā ziņā, tikai kompleksi aplūkojot problēmu, rezultāts būs veiksmīgs un paliekošs.

  5 vēdera tipi

  Viegli tikt vaļā

  1. Mammas vēders

  Izskats: vēders paliels, izvirzīts uz priekšu, nokarājušās ādas krokas.
  Sastopams ļoti bieži, tāds mēdz būt sievietēm pēc bērna piedzimšanas, sevišķi, ja iznēsāti vairāki bērni. Šis ir visnekaitīgākais vēderiņa veids, kaut arī vizuāli tas var būt pat ļoti liels. Tā veidošanos izraisa iegurņa muskulatūras vājums, arī āda var būt zaudējusi tonusu un reizēm pat nokarājas.

  Parasti nav nepieciešamas stingras diētas, bet lielākais palīgs ir fizioterapeits, kas izveidos vingrinājumu kompleksu iegurņa muskuļu tonusa un spēka uzlabošanai. Īpaši noderīgi varētu būt tā dēvētie Kēgela vingrinājumi, arī dažādas lāzerprocedūras. Katrā ziņā no šī tipa vēdera ir diezgan viegli atbrīvoties. Svarīgi ir par vingrinājumiem konsultēties pie speciālista, nevajadzētu nodarboties ar pašdarbību, sākot uz savu roku izpildīt kaut kur internetā atrastus vingrinājumus. Nepareizi veikti vingrinājumi tikai vēl vairāk pastiprinās problēmu.

  Palīdzēs ginekologs

  2. Hormonāls vēders

  Izskats: palielināts, zemu novietots vēders, sānos var būt tā dēvētie rokturīši.
  Saukts arī par ginekoloģisko jeb hiperestrogēno vēderu. Vēdera apjoms var būt pat ļoti liels, maldinot sievieti, ka nu tik jāmetas tievēt visiem līdzekļiem. Patiesībā vēderu rada ginekoloģiskas problēmas – liela izmēra cistas, miomas, olnīcu iekaisumi. Nereti tieši endokrinologs ir tas, kurš nosūta sievieti pie ginekologa, kur bez apskates noteikti jāveic arī ultrasonogrāfijas izmeklējums. Tālāk seko hormonu terapija vai operācija. Kad problēma ir novērsta, uzreiz arī pazūd vēders.

  Diezgan nekaitīgs

  3. Uzpūsts vēders

  Izskats: uz priekšu izvirzīts vēders, it kā cilvēks būtu norijis balonu.
  Ļoti bieži sastopams, salīdzinoši nekaitīgs vēdera tips, kam ar taukiem nav nekādas saistības. Vēdera apjomam ir gastroenteroloģisks iemesls – zarnu trakts ir iekaisis, tāpēc meteorizēts jeb uzpūsts. Piemēram, no rīta vēders ir plakans, bet vakarā milzīgs – no rīta bikses der, vakarā neizturami žmiedz.

  Ieteicams noskaidrot, vai nav pārtikas alerģija, glutēna vai laktozes nepanesības. Jāpārbauda arī aizkuņģa dziedzera fermenti, jo tas, iespējams, nepietiekami labi šķeļ olbaltumvielas un taukus. Tāpat varbūt būs jāpārbauda zarnu mikrobioms un baktēriju līdzsvars tajā (ja ir disbalanss, vēders būs konstanti uzpūties). Iekaisis zarnu trakts var radīt tiešām nelāgas sajūtas, vēders izskatā milzīgs. Reizēm problēmu var atrisināt ātri, piemēram, izslēdzot no uztura noteiktus produktus.

  Visbīstamākais!

  4. Kortizola vēders

  Izskats: ābolveida vēders, tauki lokalizēti ap nabu
  Šo mēdz saukt arī citādi: par mūsdienu nepareizā dzīvesveida, stresa, alkohola vēderu, vīriešiem – par alus vēderiņu (mediķu terminoloģijā – ābolveida vēders). Visvairāk izplatītais un arī visbīstamākais vēdera tips. Izmaiņas viduklī rada paaugstināts stresa hormona kortizola daudzums.

  Šāds vēders veidojas, kad dzīvesveids ir tālu no ideālā – ieildzis paaugstināta stresa periods, pavirša ēdienkarte ar lielu ātro ēdienu īpatsvaru tajā, daudz kafijas, slikts miegs, trūkst sporta, grēkošana ar alkoholu. Rezultātā vidukļa rajonā veidojas viscerālie jeb sliktie tauki, kas izmaina hormonālo fonu, insulīna darbību un rezistenci, rada ogļhidrātu vielmaiņu problēmas, kombinējoties ar metabolo sindromu, paaugstina holesterīna līmeni un asinsspiedienu. Kopumā tas ir ļoti augsts risks dažādām veselības problēmām, divtik augsts risks kardiovaskulārajām slimībām.

  Jāārstē ar zālēm!

  5. Vairogdziedzera vēders


  Izskats: tūska, šo vēdera tipu vairāk raksturo nevis ārējā forma, bet pavadošās pazīmes ķermenī.
  Vēders veidojas vairogdziedzera mazspējas jeb hipotireozes rezultātā, un tā ir visai bieži sastopama problēma. Vēdera apjomu būtībā veido ļoti izteikta tūska, viduklis ir kā uzpampis. Problēmu pavada arī citas pazīmes: nogurums, menstruāciju iztrūkums vai neregularitāte, trausli mati, lēnīgums, bremzēta domāšana, rupjāka balss, depresija.

  Vairogdziedzera vēders bieži kombinējas ar uzpūsto vēderu, jo arī zarnu darbība ir lēnāka un tonuss zemāks. Būtībā visa vielmaiņa ir lēnāka. Palīdzēt var medikamenti – kā saka endokrinologi: viena brīnumtabletīte dienā, kas aizvieto vajadzīgo hormonu, un viss ātri vien būs kārtībā.

  Rīcības plāns

  Ja tava vēdera forma tev rada bažas, bez ievērības atstāt to nedrīkst. Lūk, rīcības shēma!

  • Veic ķermeņa mērījumus. Nosaki vidukļa un gurnu apkārtmēra attiecību. Paņem mērlenti, izmēri vidukļa apkārtmēru zem krūšu kurvja nedaudz virs nabas un gurnu apkārtmēru pašā platākajā vietā. Izdali vidukļa apkārtmēru ar gurnu apkārtmēru. Ja iegūtais skaitlis ir 0,85 un lielāks (vīriešiem 0,95 un lielāks), tas norāda uz problemātisku situāciju.
  • Nosaki ķermeņa masas indeksu. To aprēķina pēc formulas – svars (kg): augums (m)2. «Piemēram, svars ir 65 kg un garums 1,65 metri, aprēķina sekojoši: 65 : (1,65 × 1,65) = 65 : 2,7225 = 23,875.» Ja tas ir robežās no 18,6 līdz 25, tavs svars ir normāls.
  • Apmeklē ģimenes ārstu un veic vispārējās analīzes.
  • Reizi gadā apmeklē ginekologu, kur jāveic arī USG izmeklējums, lai pārbaudītu olnīcu stāvokli.
  • Izmēri kaitīgo viscerālo tauku daudzumu organismā. Šāda iespēja ir, piemēram, «Veselības centrā 4» un «Diagnostikas centrā».
  • Apmeklē endokrinologu, kas noteiks, vai nepieciešama endokrinoloģiska vai cita veida ārstēšana.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+