• Medicīnas tumšā vēsture

  Medicīna
  Santa.lv
  Santa.lv
  28. septembris, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Pasaules medicīnas vēsture nav tikai revolucionāri atklājumi un izglābtas cilvēku dzīvības, tai ir arī tumšā puse, jo līdz pat pagājušā gadsimta vidum izmantoja daudz apšaubāmu ārstēšanas metožu, kas bieži beidzās ar pacientu ciešanām un pat nāvi.

  Arī par pacientu tiesībām plašāk runāt sāka salīdzinoši nesen – 1970. gados. Pašlaik daudzās pasaules valstīs, arī Latvijā, ir pieņemti pacientu tiesību aizsardzības likumi, kuru mērķis, cita starpā, ir veicināt labvēlīgas attiecības starp pacientu un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju.

  Pagājušajā gadā Latvijas Veselības inspekcija saņēma 640 iesniegumus par veselības aprūpes kvalitāti, tostarp vairāk nekā 100 sūdzības ir bijušas par Pacientu tiesību likuma pārkāpumiem.

  Piemēram, par cieņpilnas attieksmes un pilnvērtīgas komunikācijas no ārstniecības personas puses trūkumu. 

  Taču mūsdienās viss ir krietni labāk un pozitīvāk nekā senākos laikos, kad līdzās jauninājumiem un revolucionāriem sasniegumiem bija arī situācijas un metodes, kas mūsdienu cilvēkam liek teju šausmās saķert galvu un vienlaikus priecāties, cik mums tomēr ir labi.

  Iepazīsties ar medicīnas vēstures tumšajām lappusēm un apšaubāmām ārstniecības metodēm, kuras tika izmantotas pat vēl pagājuša gadsimtā!

  Tirgoja līķus medicīnas studijām

  Vienas no topošo ārstu pamatstudijām visos laikos ir bijusi anatomija, kurai nepieciešama arī mirstīgo atlieku secēšana. 19. gadsimtā pastāvēja daudz ierobežojumu, kurus līķus drīkstēja izmantot mācībām, radot situāciju, kad pieprasījums bija lielāks nekā piedāvājums. Kā zināms, daba tukšumu nemīl.

  Tāpēc kādam atjautīgam nelietīgam noziedznieku tandēmam ārstu apgādāšana ar līķiem kļuva par ienākumu avotu. Proti, 1828. gadā Skotijā divi vārdabrāļi – Viljams Bērks un Viljams Hērs – piepelnījās, slepkavojot cilvēkus un pārdodot viņu līķus kādam Edinburgas Universitātes anatomijas pasniedzējam.

  Jāsaka, ka šādu neparastu un amorālu peļņas avotu viņi atklāja nejauši.

  Pēc kāda īrnieka nāves palika parāds par dzīvokli, tāpēc bija izlemts pārdot līķi medicīnas profesoram. Hērs un Bērks par savu preci saņēma ļoti dāsnu atalgojumu un mudinājumu nākt vēl, ja kādreiz nomirs cits īrnieks.

  Viljami nolēma negaidīt dāvanas no likteņa un ņēma dzīvības un nāves jautājumus savās rokās. Kopumā viņi noslepkavoja 16 cilvēkus, kurus nolūkoja vietējās izklaides iestādēs. Viņi savus upurus piedzirdīja līdz nemaņai un pēc tam nogalināja, visbiežāk nožņaudzot vai nosmacējot.

  Abi slepkavas tika arestēti, taču vienu no viņiem – Hēru – nācās atbrīvot, jo viņš apmaiņā pret brīvību bija gatavs liecināt pret savu pārinieku. Policija tajā brīdī izlēma, ka labāk viens slepkava aiz restēm nekā abi brīvībā. Hērs dabūja no Edinburgas mukt, savukārt Bērks tika pakārts un viņa līķis nodots secēšanai.

  Starp citu, Bērka mirstīgās atliekas joprojām ir Edinburgas Universitātē.

  Abu Viljamu pastrādāto šausminošo slepkavību dēļ 1832. gadā Apvienotājā Karalistē pieņēma jaunu anatomijas likumu. Tajā palielināja cilvēku loku, kuru līķus drīkstēja izmantot medicīnas vajadzībām. Tādējādi tika likvidēts līķu tirgošanas bizness.

  Lobotomija psihiatrijas pacientiem

  Savu popularitātes virsotni lobotomija sasniedza 20. gadsimta 40.–50. gados. Tikai ASV vien lobotomija kopumā tika veikta aptuveni 50 000 pacientu. Šīs metodes radītājs Valters Frīmens paziņoja, ka ir atradis veidu, kā mazināt garīgi un emocionāli slimu cilvēku sāpes un ciešanas. Tā vietā viņš izveidoja vienu no vēsturē visbriesmīgākajām ārstniecības metodēm.  

  Lobotomijas operācijas tika veiktas pacientiem ar dažādām psihozēm.

  Bieži vien bez zinātniska pamatojuma tās tika izmantotas, lai nomierinātu depresīvus pacientus, kā arī tos, kas cieta no epilepsijas lēkmēm.

  Procedūra tika veikta ar ķirurģisku instrumentu, kas pēc formas līdzinājās ledus cirtnim. Tā asais gals tika novietots acs spraugā zem plakstiņa pret kaulu, kas atrodas virs acs dobuma. Pēc tam ārsts ar koka āmuru to izdzina cauri kaulam garām virsdegunei iekšā pieres daivā, kur instrumentu pagrozīja, pārraujot balto vielu starp smadzeņu garozu un pārējām smadzenēm.

  Teju trīsdesmit gados Frīmens lobotomiju veica aptuveni 3400 pacientiem.

  Jāpiebilst, ka pēdējā lobotomijas operācija Amerikas Savienotajās Valstīs tika veikta salīdzinoši nesen – 1967. gadā. Tāda operācija tika veikta arī vēlākā ASV prezidenta Džona Ficdžeralda Kenedija māsai Rozmarijai. Rezultātā no dzīvespriecīgas jaunas sievietes Rozmarija pārvērtusies par dārzeni un visu atlikušo mūžu – līdz pat nāvei 2005. gadā viņa tika slēpta Viskonsīnas štata klīnikā. 

  Asiņu vietā pārlēja pienu

  1900. gadā austriešu biologs Karls Landšteiners atklāja asinsgrupas. Par to viņš pēc 30 gadiem saņēma Nobela prēmiju medicīnā. Jāpiebilst, ka līdz viņa atklājumam asins pārliešana bija ļoti riskanta procedūra un ārsti no tās bieži izvairījās.

  Vēl 19. gadsimta beigās tika uzskatīts, ka govs piens ir ideāls asiņu aizstājējs.

  Tomēr, lai gan daži šīs procedūras gadījumi bija veiksmīgi, daudzos citos gaidījumos piena pārliešana izraisīja pacientu nāvi.

  Ir aprakstīts gadījums, kad piena injekcija nekavējoties samazināja pacienta pulsu līdz tādam līmenim, ka viņu vajadzēja atdzīvināt ar morfija un viskija kombināciju. Jāpiebilst, ka pēc šādas operācijas nelaimīgais pacients nodzīvoja vien desmit dienas.

  Cigaretes ārstēja astmu, bet tabakas klizmas – holēru

  Tagad ir vispārzināms, ka cigaretes kaitē veselībai un var izraisīt astmas lēkmes. Taču līdz pat pagājuša gadsimta trīsdesmitajiem gadiem cigaretes tika uzskatītas par ārstniecības līdzekļiem astmas ārstēšanai.

  Vēl viena ārstēšanas metode, kas tika izmantota astmas ārstēšanai, bija hloroforms.

  Tika apgalvots, ka hloroforma terapija atvieglo visus astmas simptomus.

  Cits tabakas pielietojums bija klizmas, kuras izmantoja holēras ārstēšanai. Tas ieteica kā alternatīvu līdzekli opijam. Procedūrā zarnās tika ievadīts puslitrs verdoša, ar tabaku piesūcināta ūdens. Tā laika presē pat tika ziņots, ka «tabakas klizma varētu būt izglābusi simtiem dzīvību».

  Zīdaiņiem deva sīrupu ar morfiju

  Vinslovas kundzes nomierinošais sīrups bija populārs līdzeklis zīdaiņiem, ar kuru ārstēja visu no zobu sāpēm līdz caurejai. Kādas tad bija šā brīnumlīdzekļa sastāvdaļas? Atbilde ir šokējoša: tajā bija liels daudzums alkohola un morfija.

  Vēlāk šis nomierinošais sīrups kopā ar citiem tika aizliegts un to beidzot nosauca īstajā vārdā – par mazuļu slepkavu. Zīdaiņu vecākiem piekodināja: ja viņiem ir svarīga bērna veselība un dzīvība, nekad nelietot šo preparātu.

  Siena drudzi ārstēja ar kokaīnu, klepu – ar heroīnu

  19. gadsimtā daudzi ārsti uzskatīja, ka ziedputekšņu izraisītās alerģijas simptomus, pazīstamus arī kā siena drudzi, var mazināt, lietojot kokaīnu. Jāpiebilst, ka toreiz, lai iegādātos balto pulverīti, pat nebija nepieciešama ārsta recepte. Dažos Amerikas štatos kokaīnu pārdeva bāros, un kokas lapas, kā zināms, bija viena no galvenajām sastāvdaļām bezalkoholiskajā dzērienā “Coca-Cola”.

  Nav brīnums, ka 1902. gadā Amerikas Savienotajās Valstīs vien bija aptuveni 200 000 no kokaīna atkarīgo.

  1914. gadā tika pieņemts tā saucamais Harisona narkotiku likums, ar kuru tika aizliegta kokaīna ražošana, importēšana un izplatīšana.

  Savukārt 1880. gadu beigās cita spēcīga narkotika – heroīns – tika uzskatīta par drošu un atkarību neradošu morfija aizstājēju. Tas bija pazīstams kā diamorfīns, to 1870. gados radīja angļu ķīmijas pētnieks K. R. Alders Raits. Tirgū tas nonāca 1895. gadā. Uzskatot, ka tas ir piecas reizes efektīvāks un it kā mazāk atkarību izraisošs par morfiju, farmācijas uzņēmums Bayer 1898. gadā sāka reklamēt heroīnu saturošu aspirīnu.

  Tas tika rekomendēts arī bērniem, kuri cieta no kakla sāpēm, klepus un saaukstēšanās.

  Uz dažām pudelēm bija bērnu attēli, kuri aizrautīgi sniedzas pēc zālēm un gādīgas mammas, kas saviem slimajiem bērniem dod karotīti ar heroīnu.

  Ārsti to, ka heroīns var izraisīt atkarību, sāka nojaust, kad pacienti sāka pieprasīt arvien vairāk zāļu. Neraugoties uz ārstu atteikumiem un negatīviem stāstiem par heroīna blaknēm, uzņēmums Bayer turpināja tirgot un ražot savu produktu līdz 1913. gadam. Pēc vienpadsmit gadiem, 1924. gadā, heroīnu pilnībā aizliedza.

  ***

  Lai kā tur būtu bijis pagātnē, šobrīd mēs tiešām varam priecāties, ka mums ir tik attīstīta medicīna. Jā, arī šobrīd, protams, ir, uz ko tiekties, taču galvenais jau ir tas, ka ārsti dara visu, lai cilvēkam palīdzētu, nevis kaitētu. Turklāt – ļoti zinoši un kompetenti.

  Ja tevi aizrauj medicīna un ārstu ikdiena, skaties kanālos FOX un FOX Life brīnišķīgus seriālus par izciliem ārstiem, kuriem rūp pacientu dzīvība, – Grejas anatomijas, Rezidents un Dakteris Herovs!

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē