Kā nodot ķermeni anatomikumam?

Padomi
Ginta Auzniece
Gundega Gauja
Gundega Gauja
9. decembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Kā tuviniekiem rīkoties situācijā, jaaizgājējs ir novēlējis savu ķermeni anatomikumam? Atbild MĀRA PILMANE, Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūta direktore, Rīgas Stradiņa universitātes profesore.

Lasītājas jautājums: Mana māsa, kurai ir 76 gadi, savu ķermeni pēc nāves novēlējusi anatomikumam, jauno mediķu mācībām. Vai varat palīdzēt uzzināt secību, kā rīkoties šādā situācijā radiniekiem, kā nogādāt anatomikumā mirušo ķermeni, kad cilvēks nomirst… Pa kādu telefona numuru zvanīt? Vai jāiesaista neatliekamā palīdzība vai ģimenes ārsts?

Paskaidrošu, kā tas vispār notiek… Cilvēkam, kas vēlas ziedot savu ķermeni zinātnei, jāaizpilda un jāiesniedz iesniegums Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Dokumenta nosaukums: Iesniegums par aizliegumu vai atļauju izmantot personas ķermeni, audus un orgānus pēc nāves.

Vajadzētu saglabāt arī iesnieguma kopiju un paziņot par savu izvēli tuviniekiem, kaimiņiem, slimnīcas, pansionāta darbiniekiem, vārdu sakot, ļaudīm, kuri ikdienā ir kopā ar cilvēku un kuri tad arī ir tie, kas paziņo par nomiršanas faktu. Ja tas nav iespējams, labi, ja dokumenta kopiju tur pasē, jo tas ir vajadzīgs, noformējot nāves faktu. Kopiju var arī noskenēt un nosūtīt Anatomijas un antropoloģijas institūtam uz e-pasta adresi: AAI@rsu.lv.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, saņemot iesniegumu, iekļauj ziņas iedzīvotāju reģistrā par atļauju izmantot personas ķermeni, audus un orgānus pēc nāves, līdz ar to arī citās iestādēs, piemēram, medicīnas iestādē, policijā un citur jau ir redzams, ka cilvēks izdarījis šādu izvēli.

Taču jebkurā gadījumā, saņemot informāciju par sevis novēlējušā cilvēka nāves faktu, mēs, Anatomijas un antropoloģijas institūts, šo faktu vēlreiz pārbaudām Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Pēc mirušā ķermeņa izbrauc Institūta darbinieks ar speciālo apbedīšanas biroja transportu. Uzreiz tiek noformēts arī akts par mirušā ķermeņa saņemšanu un nokopēta miršanas apliecība.

Anatomijas un antropoloģijas institūts izsaka lielu pateicību visiem cilvēkiem, kas savu ķermeni ziedo mācību un zinātnes nolūkiem. Esam redzējuši, ka daži cilvēki pat ir nokopējuši savas slimības vēstures un iedevuši tuviniekiem, lai savukārt tie šos dokumentus atdotu anatomikuma darbiniekiem, kas atbraukuši pakaļ mirušā ķermenim. Tā ir ļoti svarīga informācija jau vēlāk, studentu mācību un zinātnes darbā.

Cilvēki parasti sava ķermeņa novēlēšanas faktu ir rūpīgi pārdomājuši, un mēs vienmēr būsim viņiem pateicīgi, jo nav augstākas žēlsirdības kā atdot citiem cilvēkiem sevi visu.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

 

Privātā Dzīve

Vairāk

Receptes

Vairāk

Veselība

Vairāk

Ieva

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+