Atkritumu vākšanas maratonā noskaidros Latvijas dabā biežāk izmesto atkritumu zīmolus

Vides piesārņojums
Santa.lv
Santa.lv
26. novembris, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Eiropas Atkritumu samazināšanas nedēļas ietvaros paredzēts veikt savākto atkritumu auditu, lai noskaidrotu, kāda veida, formas un kuru uzņēmumu un zīmolu atkritumi tiek visbiežāk atrasti Latvijas dabā.

Eiropas Atkritumu samazināšanas nedēļas ietvaros no 26. – 28. novembrim vides aktīvists, kustības Trashmob dibinātājs Tālis Banga veiks trīs dienu garu atkritumu vākšanas maratonu Rīgā un tās apkārtnē. Iniciatīvas mērķis ir attīrīt vidi un veicināt izpratni par nepieciešamo atkritumu pārstrādi. Maratona laikā paredzēts veikt arī savākto atkritumu auditu pēc globālās kampaņas Break free from plastic metodoloģijas, lai noskaidrotu, kāda veida, formas un kuru uzņēmumu un zīmolu atkritumi tiek visbiežāk atrasti Latvijas dabā. Eiropas Atkritumu samazināšanas nedēļa norisināsies 33 Eiropas valstīs un Latvija tiks pārstāvēta pirmo reizi.

Kustības ietvaros ik gadu tiek veidots atkritumu audits pasaulē – arī šogad secināts, ka pasaulē visbiežāk dabā sastaptie atkritumi ir dzērienu iepakojumi* un pēdējos divus gadus stabili topa aukšgalā ir tādi zīmoli kā Coca-Cola, Nestle un PepsiCo.

“Esmu gandarīts, ka par spīti sarežģītajam laikam, kad kopīgas talkas un organizēti pasākumi nav iespējami, esam atraduši veidu kā turpināt strādāt pie vides jautājumiem un būt daļa no starptautiska vides sakopšanas notikuma.

Ik gadu pasaulē skaļi tiek nosaukti lielākie atkritumu zīmoli un neredzu iemeslu, kādēļ tieši nesaukt vārdā arī zīmolus, kuru iepakojumu visbiežāk sastopam Latvijas dabā.

Audita mērķis gan nav tikai zīmolu parādīšana un aicināšana līdzdarboties problēmas risināšanā. Ņemot vērā, ka šobrīd Latvija gatavojas pieņemt būtisku lēmumu par depozīta sistēmas ieviešanu, būs ļoti vērtīgi iegūt rezultātus par savākto atkritumu stāvokli un nolikt pretī katram no depozīta operatoru piedāvājumiem – tas noteikti ir solis, lai izvērtētu, cik atbilstošas un funkcionālas ir piedāvātās depozīta tehnoloģijas, pretnostatot reālajai atkritumu situācijai vidē,” pauž Tālis Banga, uzsverot, ka savākto atkritumu audits apliecinās, kādas ir iepakojuma depozīta sistēmas reālās vajadzības, lai tā kalpotu sabiedrībai un vides ilgtspējas mērķiem.

Trīs dienu garumā Tālis plāno savākt vismaz 10 tūkstošus atkritumu vienību.

Tālis Banga atkritumus vāks gar ūdenstilpņu krastiem, gar dzelzceļa sliedēm, parkos un mežos, un citviet, pārvietojoties ar kājām un automašīnu. Ir plānots apsekot Rīgas un Pierīgas teritorijas, maratonu sākt ar Zaļusalas un Lucavsalas sakopšanu, pēc tam doties uz Šmerļa apkaimi un Mežaparka nomalēm. Katru dienu savāktie atkritumi tiks nogādāti vides pakalpojumu uzņēmuma Clean R teritorijā, kur kampaņas laikā Trashmob ir izveidojis savu atkritumu šķirošanas un uzskaites staciju. Te katru dienu savāktie atkritumi tiks sķiroti pa atkritumu veidiem un zīmoliem, lai identificētu tos ražotājus, kuru iepakojuma vienības visbiežāk tiek atrastas dabā Rīgā un Pierīgā. 

“Lai  arī pulcēšanās ierobežojumi ir ieviesuši būtiskas korekcijas Trashmob aktivitāšu plānā, un kolektīva pasākuma vietā šis ir kļuvis par manu individuālo maratonu, vēlos mudināt ikvienu, apvienot aktīvo atpūtu svaigā gaisā ar atkritumu vākšanu. Jebkura dabā atrastā un paceltā atkritumu vienība ir solis tuvāk tīrai Latvijai,” uzsver kustības dibinātājs.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+