Pēcdzemdību periods
Pirmais pēcdzemdību periods tiek skaitīts aptuveni sešu nedēļu garumā (jeb 42 dienas pēc dzemdībām). Šajā laikā pakāpeniski samazinās un izbeidzas asiņainie izdalījumi, ko rada dzemdes tīrīšanās. Pagarinātais pēcdzemdību periods ir viss pārējais laiks, kamēr sieviete baro bērnu ar krūti, līdz viņai atjaunojas mēnešreizes. Savukārt, ja sieviete bērnu ar krūti nebaro, tad menstruācijas atjaunosies apmēram mēneša laikā no tā brīža, kā beidzas krūts barošana vai, ja tās nav bijis vispār, tad aptuveni divus mēnešus pēc dzemdībām, un līdz ar to beigsies arī pēcdzemdību periods.
Ja mēnešreizes atjaunojas krūts barošanas laikā, organismā jau izdalās normāls hormonu līmenis, notiek ovulācija, maksts gļotādas ir sulīgākas, kā arī atjaunojas libido.
Kad atjaunojas menstruācijas, sievietes ķermenis signalizē, ka tas ir gatavs jaunai grūtniecībai – tam ir visi nepieciešamie resursi, lai varētu bērniņu ieņemt, iznēsāt un dzemdēt. Kamēr organismā šāda uzdevuma veikšanai kaut kā trūkst vai nav kārtībā kas cits, mēnešreižu nav, līdz ar to arī auglība neatjaunojas.
Citi lasa
Kad atjaunojas auglība?
Ovulācija un līdz ar to auglība sievietēm atjaunojas ļoti individuāli. To, cik ātri un kurā posmā tas notiks (jau krūts barošanas laikā vai tikai pēc tās), galvenokārt nosaka ģenētika. Ja sieviete vizuāli (pēc sejas vaibstiem un ķermeņa uzbūves) ir līdzīga mātei vai kādai citai tuvai asinsradiniecei, ir vērts veikt aptauju un noskaidrot, kā atjaunošanās procesi ir noritējuši viņām. Visdrīzāk, sievietei tas notiks līdzīgā veidā. Tomēr daktere atgādina, ka šajā jomā notiek visādi, vienotu likumu nav. Būtisku lomu auglības atjaunošanās procesā var nospēlēt ekstrēmi ārējie apstākļi. Ārkārtīgi liels stress un pārdzīvojumi (spēcīgs zaudējums, smaga slimība u.tml.) var būtiski ietekmēt procesus sievietes organismā, tādējādi izjaucot ģenētiski ieprogrammēto hormonu darbības gaitu.
Pats agrākais laiks, kad var droši teikt, ka asiņainie izdalījumi tiešām ir mēnešreizes, nevis pēcdzemdību tīrīšanās, ir divus mēnešus pēc dzemdībām.
Kad paiet 4–6 nedēļas un izdalījumi ir beigušies, vajadzīgs apmēram mēnesis, lai sievietes dzimumorgāni izietu pilno hormonālo ciklu ar folikula izaugšanu, dzemdes iekšējā slāņa jeb endometrija nobriešanu, tā pārvēršanos (neapaugļošanās gadījumā) un tam sekojošām mēnešreizēm. Savukārt vēlākais laiks, kad var atsākties mēnešreizes, ir tad, kad sieviete beidz barot bērnu ar krūti un paiet vēl viens līdz divi mēneši, kamēr organismā atjaunojas normāls hormonu līmenis (ja tas nav noticis jau krūts barošanas laikā).
Vai ovulāciju var pamanīt?
Diezgan droši var apgalvot, ka sieviete pēcdzemdību periodā to nepamanīs. Pēc bērniņa piedzimšanas aktuālas ir pavisam citas prioritātes. Mazuļa vajadzības ir pirmajā vietā, diena ar nakti ir sajukusi, ir jārisina milzum daudz neierastu problēmu un domas ir aizņemtas ar tūkstoš jautājumiem. Tomēr, ja izdodas kādu brīdi vairāk pievērsties sev, par ovulācijas norisi var liecināt vairākas pazīmes.
Pirmkārt, mazinās maksts sausums, kas dabīgi veidojies pēcdzemdību laikā. Ir vairāk izdalījumu, parādās mitrums. Var būt pastiprināti gļotaini izdalījumi.
Otrkārt, var būt velkoša sajūta olnīcu rajonā, vai kādu dienu ir pamanāma uzpūsta vēdera sajūta. Treškārt, var būt, ka pēkšņi atjaunojas libido. Ovulācijai pēc laika seko mēnešreizes, un tad ir pavisam skaidrs, ka cikls ir atjaunojies. Daktere stāsta, ka pirmajā gadā, īpaši, kamēr baro ar krūti, mēnešreizes var būt arī neregulāras. Līdz ar to, ja sieviete nejūt un nepamana zīmes, ka ovulācija varētu būt atjaunojusies un dzimumakta laikā netiek izmantoti nekādi kontracepcijas līdzekļi, «iekrist» ir ļoti viegli. Ikdienas darbu gaitā ir viegli palaist garām pat faktu, ka grūtniecība ir atkārtoti iestājusies. To var laicīgāk pamanīt, ja parādās izteikti nelaba dūša. Bet tiklab var notikt arī tā, ka nav un nav mēnešreižu, līdz sieviete jau sajūt nākamā mazuļa kustības vēderā.
Zems libido
Dzimumdzīvi pēc dzemdībām būtu labi atsākt, vadoties pēc katras sievietes izjūtām. Kopumā drošāk to darīt pēc tam, kad beigušies asiņainie izdalījumi, smērēšanās. Līdz tam dzemdes kakls ir vaļā, tas nav noslēgts ar gļotu korķi, līdz ar to baktērijām un infekcijām ir lielāka iespējamība nokļūt dzemdes dobumā. Tas pēc mazuļa piedzimšanas vēl ir tukšs, plāns un jēls, līdz ar to tajā viegli var veidoties iekaisums. Ja pēc dzemdībām ir arī kādas rētas vai starpenes šuves, arī tām ir nepieciešams laiks, lai sadzītu.
Kamēr nav atjaunojies dabīgais maksts mitrums, sausuma mazināšanai un slīdības veicināšanai ieteicams lietot mitrinošu gēlu vai krēmu. Citādi dzimumakta laikā var veidoties nepatīkamas sajūtas un asiņošana, kas sievietei pēc tam ilgi mazinās vēlmi mīlēties. Daktere uzsver, ka pat ja sieviete ir fiziski vesela, viņas subjektīvās izjūtas par gatavību dzimumaktam ir svarīgākas. Vīriešiem ir jābūt zinošiem un pacietīgiem – sievietes libido dabiskā veidā ir pazemināts tik ilgi, kamēr atkal atjaunojas mēnešreizes, un šajā laikā no fizioloģijas viedokļa ir pavisam normāli nevēlēties mīlēties.
Kontracepcija pēcdzemdību periodā
Pēcdzemdību periodā var izsargāties ar prezervatīvu vai lietot spermicīdus (makstī ievietojami ķīmiski preparāti, kas praktiski neuzsūcas organismā un nekaitē bērnam arī barojot ar krūti). No hormonus saturošo preparātiem var lietot minipilles, kas satur tikai vienu hormonu – progesteronu, un ir atzītas par drošu un stabilu kontracepcijas līdzekli bērna barošanas laikā. Tās ir jādzer regulāri, bet tas var būt apgrūtinoši laikā, kad sievietei jau tā ir izjucis diennakts ritms un ierastā dzīves kārtība.
Pārējos hormonus saturošos līdzekļus (riņķus, plāksterus vai kombinētās hormonālās kontracepcijas tabletes) lietot nedrīkst, jo tie satur divus hormonus – progesteronu un estrogēnu.
estrogēns samazina piena sekrēciju, kā arī izdalās mātes pienā un nokļūst bērna organismā. Vēl viens variants ir ievietot dzemdes spirāli, kura arī pēcdzemdību periodā neatstāj ietekmi uz sievietes veselību, kā arī neietekmē krūts barošanas procesus. To var ievietot jau divus mēnešiem pēc dzemdībām. Var izvēlēties parasto spirāli (vara, zelta), minispirāli vai hormonālo sistēmu Mirena. Savukārt, ja sieviete mazuli nebaro ar krūti, drīkst izmantot visus pieejamos kontracepcijas veidus.
Krūts barošana – droša kontracepcija?
Lai arī krūts barošana un ar to saistītais paaugstinātais prolaktīna līmenis samazina iespēju palikt stāvoklī, tas nekādā gadījumā to neizslēdz. Ovulācija krūts barošanas laikā var atjaunoties, un sievietes to ļoti bieži nepamana. Un, tā kā ovulācija notiek vispirms, bet mēnešreizes ir konstatējamas tikai pēc divām nedēļām, auglības atjaunošanās brīdi palaist garām neievērotu ir ļoti viegli.