Kāpēc suņi ēd kakas?

Koprofāgija (coprophagia) jeb ekskrementu ēšana ir nejauks un diezgan bieži sastopams suņu ieradums. Suņu saimnieki kaku ēšanā mēdz pieķert visdažādākos suņus: kucēnus, pieaugušus suņus, grūsnas kucītes, labi audzinātus suņus...
Suņi
Līva Kalniņa
14. janvāris

Saglabāt

Foto: Miguel Discart, flickr.com/miguel_discart_vrac_3

Arī kakas, ko suņi ēd, mēdz būt dažādas izcelsmes. Vieniem piemīt niķis izrakņāt kaķa tualetes kastīti, citi, tikuši klāt, apēd bērna kaku, savukārt vēl citi, pastaigas laikā atraduši sveša suņa kaku, apēd to. Pamatā koprofāgiju dēvē par sliktu ieradumu, bet šo ieradumu var būt izraisījuši trīs iemesli: veselības vai uzvedības problēmas, kā arī nelabvēlīga vide. 

1. Pierādījumu slēpšana

Suns, kuram ir respekts un bijība pret līderi (saimnieku), darīs visu, lai nesadusmotu viņu. Ja suns kaut reizi piedzīvojis tavas dusmas par nokārtošanos istabā un viņam gadījies to izdarīt atkal, apēdot savus izkārnījumus, viņš mēģina noslēpt savu grēka darbu. Tas nozīmē, ka arī, piemēram, parkā ieraugot cita suņa kakas, suns var tās asociēt ar tavu neapmierinātību un apēst, lai to neizraisītu atkal. Rūpējies, lai suns regulāri tiktu izvests ārā nokārtoties un viņam to nevajadzētu izdarīt iekštelpās!

2. Par maz vai par daudz barības

Ja suns jūtas nepaēdis vai, tieši pretēji, tiek pārbarots ar treknu, smagu barību, viņš var kompensēt disharmoniju, ēdot kakas. Konsultējies ar veterinārārstu par sava suņa veselības stāvokli, vajadzībām un atbilstošāko diētu!

3. Par maz ēdienreižu

Daži suņu saimnieki baro suņus vienreiz dienā. Rezultātā dzīvnieks var pats sākt meklēt, kā ēdienreizes papildināt. Baro suni divas reizes dienā, papildus iekļaujot arī kādu ēdienreizi, kurā tiek pasniegts kārums vai graužamkauls!

4. Suns pārāk labi pielāgojas citiem saimniecības iedzīvotājiem

Suņiem ģenētiski noteikta īpašība ir kopējot pielāgoties citiem sava bara locekļiem. Ja tev ir vairāki suņi un bara līderis ēd kakas, visticamāk, arī pārējie to sāks darīt, imitējot barvedi. Ja tev ir tikai viens suns, redzot, ka tu satīri viņa ekskrementus, viņš var kopēt tavu rīcību – satīrīt pats, kā nu prot. Ja ģimenē dzīvo vairāki suņi, vislielākā uzmanība jāvelta galvenā suņa apmācībai, jo pārējie var sekot viņa paraugam.

5. Apēd autoritātes kaku

Suņi, kuru raksturā ir izteikts pazemīgums un padevība, var apēst cita suņa (barveža) izkārnījumus. Dzirdēts arī, ka suns, kuram nekad šāds ieradums nav bijis novērots, pēkšņi pieskrien pie mazuļa podiņa un nozog kaku. Ir ļoti sarežģīti sniegt skaidrojumu, kādēļ tā notiek, bet suņu pazinēji izsaka pieņēmumu, ka tādā veidā dzīvnieks izrāda savu piekrišanu autoritātes varai.

6. Kaut kas jauns, ko pagaršot

Kucēni iepazīst pasauli ar visām iespējamām maņām. Zinātkārie un aizkustinoši lempīgie mazuļi nogaršos visu, kas gadās ceļā. Zāli, netīrumus... un kakas.

7. Tīrības uzturēšana

Vai esi ievērojis, ka suns nekad nenokārtojas vietā, kur guļ un ēd, bet cenšas to darīt pēc iespējas tālāk? Ja teritorijā, ko viņš uzskata par savu, gadās atrast cita kaku (kaķa kastīte, atvērts bērna podiņš), suns šo vietu var sakopt, šmuci apēdot. Ieteikums mājās uzturēt ideālu tīrību sakopjot un novācot, pirms to izdara suns!

8. Stress

Stress dzīvniekam izpaužas tikpat sarežģīti un daudzveidīgi kā cilvēkam. Šī problēma nav viegli atrisināma un prasa ilgāku laiku, lai novērstu to, kas dzīvniekam sagādā diskomfortu.

9. Parazīti

Ja sunim vēderā perinās un barojas tārpi vai parazīti, suns var meklēt uzturvielas, kuras viņam nozog liekēži. Attārpo suni!

10. Lūdzu, pievērs man uzmanību!

Tāpat kā bērni dažkārt dara nedarbus, neapzināti cenšoties saņemt no vecākiem vairāk uzmanības, tāpat var rīkoties arī suns. Dzīvnieks iemācās, ka nedalītu uzmanību, rājienu, pārrunas, izvešanu ārā u. c. var saņemt tad, kad ir apēsta kaka. Citādi tu visu laiku pievērsies bērnam (sevišķi zīdainim), citiem ģimenes locekļiem, darbam – visam, izņemot suni, kuram arī vajag savu daļu uzmanības. Pavadi vairāk laika ar suni!

11. Instinkts nest

Instinkts nest priekšmetus mutē var piemist medību un sporta suņu šķirnēm, piemēram, vācu īsspalvainajam putnusunim, seteram, spanielam, retrīveram, pointeram. Ja suns izkārnījumus nes mutē, bet nemetas apēst, tu vari iemācīt viņam komandu Nomet to!

12. Nekā labāka, ko darīt, nav

Garlaicība, vienmuļa vide, kurā sunim jāpavada laiks, kamēr gaida mājās cilvēkus. Tas var suni novest pie centieniem sevi izklaidēt – jebkādā veidā. Parūpējies, lai sunim tavas prombūtnes laikā ir, ko darīt!

13. Kucēnu aizsargāšana

Kucīte, kurai piedzimuši mazuļi, var apēst savu bērnu izkārnījumus. Savvaļā tā notiek, jo izkārnījumi nodod, kurā vietā tiek turēti neaizsargātie un vārgie jaunās paaudzes pārstāvji. Pat ja jaunā suņu ģimene dzīvo ļoti labos apstākļos un drošībā, dzīvniekam ir instinkts – aizsargāt bērnus no potenciālajām briesmām. Tāpat tā ir tīras guļvietas uzturēšana. Apēdot kucēnu izkārnījumus, kuce tos sargā no slimību attīstīšanās, parazītiem un mušām.

14. Kakas šķiet garšīgas

Ja suns vai kaķis tiek barots ar zemas kvalitātes barību, kas neatbilst viņa vajadzībām, barība dzīvnieka organismā var līdz galam nesadalīties. Tāpēc kakas var garšot vai smaržot pēc barības, ko dzīvnieks ēdis. Saskaņā ar dabas likumiem suns vienkārši ēd to, kas šķiet gards un apēdams. Baro savus mājdzīvniekus ar kvalitatīvu barību!

Pirmie soļi, lai atradinātu no ekskrementu ēšanas

Saimniekam, kurš ir gatavs pacīnīties, lai suni atbrīvotu no koprofāgijas, sākumā jācenšas novērot un saprast tās iemeslu. Tomēr tas var nebūt ne viegli, ne ātri. Novilkt robežu starp fekāliju, maitas un citu netīrību apošņāšanu un apēšanu var kļūt par ilgtermiņa izaicinājumu.

Koprofāgijas iemesli nav viennozīmīgi, tāpēc, pirms izmēģini rūpnieciski ražotas suņa barības piedevas, ieteicams novērst vismaz tās problēmas, kas saisītas ar nepiemērotu barību un iespējamiem parazītiem. Tāpat ļoti svarīgi suni nodrošināt ar izklaidēm: rotaļlietām, fiziskām aktivitātēm un pozitīvu kontaktu ar cilvēkiem.

Bīstamības, sunim ēdot izkārnījumus

  • Zarnu nosprostojums, ja suns apēd daudz kaķa vai suņa kaku.
  • Parazīti, apēdot dzīvnieka izkārnījumus, kuros ir parazīti.
  • Svara pieaugums. Ja sunim ir stingra, veterinārārsta noteikta diēta, kalorijas, proteīni un pat minerālvielas un vitamīni, kas var būt izkārnījumos, pieskaitīsies ēdāja kontam.
  • Ķildas ar kaķi. Kaķis ir tīrīgs mājdzīvnieks, kuram ir ļoti svarīgi citiem parādīt savu teritoriju. Ja viņš ievēros, ka suns regulāri izrakņā viņa tualetes kastīti, teritoriāla rakstura skandāli ir garantēti.

Piedevas suņa barībai, lai novērstu vēlmi ēst izkārnījumus

Tā kā tirgū pieejamas dažādas (gan dabiskas, gan ar ķīmiskām sastāvdaļām) barības piedevas, tad pirms pirkuma izdarīšanas noteikti vajadzētu konsultēties ar veterinārārstu.

STOP N60

Amerikas Savienotajās Valstīs ražotās tabletes, kurās ir dabiskas izcelsmes sastāvdaļas (ķiploki, laktobaktērijas, aļģes, pētersīļi, piparmētras), jāsasmalcina un jāpievieno barībai. Tās novērsīs suņa ieradumu ēst fekālijas un citas suņa gremošanas traktam nepiemērotas vielas, kas izraktas no miskastes vai zemes, turklāt samazinās vēdera pūšanos, gāzes, kā arī noregulēs gremošanas sistēmas procesus.

CoproBan; NaturVet Coprophagia Deterrent.

Gan šīs abas, gan citu ražotāju košļājamās tabletes ar liellopa un citu gaļas veidu garšu var meklēt gan vietējos zoopreču veikalos, gan pasūtīt interneta veikalos. Daži suņu saimnieki, kuriem ir pieredze koprofāgijas apkarošanā, saka, ka vieglāk ir iebarot košļājamās tabletes ar tīkamu aromātu un garšu nekā pievienot barībai sasmalcinātu tableti. Cik suņu, tik veidu, kāproduktu mīlulimiedot.

Novērtē rakstu

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Ievas Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

Auto Bild

Ievas Māja

Ievas Receptes

Ievas Dārzs