• Slīteres Kukaiņu naktīs šogad meklēs gada kukaini – skujkoku dižkoksngrauzi

    Kukaiņi
    Ziņu aģentūra LETA
    29. jūnijs, 2022
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Wikimedia Commons
    Slīteres Kukaiņu naktīs šogad ikvienam būs iespēja meklēt gada kukaini – skujkoku dižkoksngrauzi, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Slīteres Nacionālā parka dabas centra vadītāja Baiba Ralle.

    Lai iepazīstinātu sabiedrību ar Slīteres Nacionālā parka kukaiņu pasauli un skaidrotu to lomu dabas daudzveidības nodrošināšanā, DAP Slīteres Nacionālā parka dabas centrs projektā «Life For Species» sadarbībā ar Latvijas Entomoloģijas biedrību 8.jūlijā un 9.jūlijā interesentus ielūdz uz Slīteres Kukaiņu naktīm.

    Piektdien, 8.jūlijā, plkst.21.30 interesenti kopā ar pārvaldes vecāko ekspertu, entomologu Kristapu Vilku varēs doties savdabīgā piecus kilometrus garā nakts pārgājienā «Skujkoku dižkoksngrauzi meklējot», kas veltīts šīgada kukainim. Pārgājienā interesenti ne vien uzzinās vairāk par šīs retās vaboles dzīvesveidu, bet arī mācīsies dabā atpazīt tās dzīvotni un kopumā labāk izprast dabas daudzveidību mežā.

    Obligāta pieteikšanās pa tālruni 28 611 079, sūtot īsziņu ar dalībnieku vārdiem un uzvārdiem. Pārgājienam jāpulcējas Kolkasraga priežu dabas takas stāvlaukumā. Lai labāk orientētos tumsā, pārgājienā nepieciešams lukturis.

    Entomologs Vilks skaidro, ka skujkoku dižkoksngrauzis ir liela, masīva vabole ar slēptu nakts dzīvesveidu. Kukainis Latvijā sastopams reti, jo nedzīvo uz dzīviem, augošiem kokiem, bet gan vecos, saulainos priežu mežos, kur atrodama tam piemērota atmirusī koksne. Viena no retajām tā dzīvotnēm ir Slīteres Nacionālajā parkā. Šeit to iespējams novērot lidojam siltās jūlija un augusta naktīs. Tādēļ pārgājienā, kas sāksies īsu brīdi pēc saulrieta un vedīs cauri vecam skujkoku mežam līdz tā dzīvotnei, pastāv iespēja to satikt. «Ceram, ka šīs aizraujošās nakts ekspedīcijas dalībnieki ne vien iepazīs šo kukaini, bet arī būs iedvesmoti sugas jaunatklājumiem un nākotnē iesaistīsies arī citās dabas daudzveidības saglabāšanas aktivitātēs,» pauž pārgājiena autors.

    Slīteres Kukaiņu naktis turpināsies sestdien, 9.jūlijā, ar tradicionālo kukaiņu gaismošanu pie Šlīteres bākas plkst.22. Pasākuma pirmajā daļā interesentiem, īpaši ģimenēm ar bērniem, būs iespēja darboties radošajās darbnīcās un piedalīties kukaiņu izziņas aktivitātēs.

    Vakara gaisotni, gaidot naktskukaiņu salidojumu, ar dziesmām papildinās dziedātāja Baiba Bite. Pasākuma izzinošajā daļā gaidāmas arī entomologu Vilka un Uģa Piterāna lekcijas par naktskukaiņiem un Slīteres Nacionālā parka kukaiņu daudzveidību. Vakara gaitā Šlīteres Ozola namiņā darbosies arī improvizēta kukaiņu laboratorija, tur kukaiņus varēs iepazīt pavisam tuvu – caur mikroskopa «acīm».

    Bet vakara noslēgumā, iestājoties tumsai, pie Šlīteres bākas un Šlīteres dabas takā īpaši spilgtu spuldžu gaismā sāksies skaistākais vasaras priekšnesums – kukaiņu gaismas šovs, galvenajās lomās iejūtoties tauriņiem, vabolēm, sienāžiem un citiem kukaiņiem.

    Pasākuma dalībnieki varēs uzkāpt arī Šlīteres bākā, kas parastā dienā šajā laikā apmeklētājiem jau slēgta, un no tās augstumiem noraudzīties uz nacionālo parku nakts noskaņās.

    Ralle skaidro, ka Slīteres Nacionālais parks kukaiņu ziņā ir viena no daudzveidīgākajām vietām Latvijā, kur sastopamas gan dienvidnieciskas Viduseiropas sugas, gan ziemeļnieciski Sibīrijas taigai raksturīgi iemītnieki. Daži kukaiņi, piemēram, skujkoku dižkoksngrauzis vai tik ļoti spožais spīdīgais praulgrauzis, ir dabas retumi, kas simbolizē Šlīteres lomu dabas daudzveidības saglabāšanā. Laiku pa laikam dabas pētniekiem nacionālajā parkā izdodas atklāt kādu līdz šim nezināmu kukaini vai atrast sugu, kas uzskatīta par izzudušu.

    Pasākuma apmeklētājiem līdzi jāņem lukturi, lai labāk redzētu ceļu naksnīgajā Šlīteres dabas takā, segu, uz kuras apsēsties, klausoties vakara mūziku un entomologu stāstījumus.

    Pasākums tiek organizēts ar Eiropas Komisijas LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras līdzfinansētā projekta «Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne» («Life For Species») finansiālu atbalstu.

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē