Otolaringologs Andrejs Lifšics: Skaņas, kas ir lielākas par 110 decibeliem, dzirdi bojā akūti

Vēl pirms nedēļas tu visu dzirdēji. Bet nu pēc katra mana teikuma pārvaicā: «Ko tu teici? Vari atkārtot?…»
Anija Pelūde
Anija Pelūde
Foto: Shutterstock

Skaidro:
Dr. ANDREJS LIFŠICS

• Ausu, deguna un kakla ārsts LOR klīnikā un Veselības centru apvienības Dubultu poliklīnikas ķirurģijas dienas stacionārā.
• Konsultē, izmeklē un veic operācijas gan pieaugušajiem, gan bērniem.
• Specializējies vidusauss un iekšējās auss slimībās un to ārstēšanā. 
• Docētājs Rīgas Stradiņa universitātē.

Ja ir akūts infekcijas izraisīts vidusauss iekaisums, kas rada ļoti stipras sāpes, un pretsāpju līdzekļi nepalīdz. Tad viens no variantiem, kā pacientam palīdzēt, ir iegriezt bungplēvīt.

– Sakiet, kāpēc vienam ir ģeniāla dzirde, bet cits – labi, ka vispār kaut ko sadzird…
– Normāla dzirde visiem ir vienāda. Bet, kāpēc citiem tā ir ģeniāla, nevaru pateikt – domāju, ka tas vairāk saistīts ar informācijas apstrādi smadzenēs. Savukārt dzirde kā process… Tad jāsāk ar anatomiju! Kā zināms, ir ārējā auss, vidus­auss un iekšējā auss, un, lai būtu normāla dzirde, visām šīm daļām jābūt normālām, bez saslimšanām. 
Ārējā auss pēc būtības darbojas kā lokators, tās gliemežnīca savāc skaņas viļņus no apkārtējās vides un koncentrē vienā kanālā, kas ir ārējās auss eja. Tālāk šie skaņas viļņi aiziet līdz bungplēvītei un ierosina tās vibrācijas. Šīs vibrācijas tiek nodotas uz dzirdes kauliņu ķēdīti, kas atrodas vidusausī, un ķēdīte iet no bungplēvītes līdz ovālajam lodziņam, kas ir atvere uz iekšējo ausi. Pirmais kauliņš ķēdītē ir āmuriņš, kas pievienots pie bungplēvītes, tālāk seko laktiņa, kas ir kā locītavas savienojums ar āmuriņu, bet aiz laktiņas atrodas kāpslītis. Katrs nākamais kauliņš kļūst arvien mazāks un mazāks, līdz skaņas viļņi tiek koncentrēti uz vēl mazāka laukumiņa – uz ovālā lodziņa. Tālāk šīs vibrācijas izraisa vibrācijas divu veidu šķidrumiem, ar ko pildīta iekšējā auss. Savukārt vibrācijas šķidrumā izraisa vibrācijas speciālajā Korti orgānā, kas atrodas gliemezī. Praktiski Korti orgāns ir membrāna ar pārkarīti, un šo vibrāciju rezultātā tiek uzbudinātas dzirdes šūnas. Tālāk šo šūnu uzbudinājums – zemākas frekvences vai augstākas frekvences signāli – tiek nodoti uz dzirdes nervu. Šajā brīdī vibrācijas tiek pārvērstas par elektrisko signālu. Tas pa dzirdes ceļiem aiziet uz smadzenēm, kur šī informācija tiek uztverta, apstrādāta un saprasta. Tad mēs arī dzirdam to, ko dzirdam, – dažādu veidu skaņas, runu.   

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+