• Šobrīd

  weather img

  Rīga +1°C Migla, D vējš, 1.54 m/s

  UZVARI CĪŅĀ AR BLAUGZNĀM

  Kur pazudis Ziedonis Čevers?

  Privātā Dzīve
  Edgars Orlovs
  Edgars Orlovs
  7. februāris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: F64, no izdevniecības Žurnāls Santa arhīva
  Janvāra beigās 60. dzimšanas dienu svinēja Latvijas Atmodas laika viens no tā dēvētajiem militārajiem līderiem, vairāku valdību iekšlietu ministrs, bet tagad uzņēmējs, kurš Latvijā pārsvarā atpūšas, bet biznesu veido ārzemēs.

  Drīz būs pagājuši 20 gadi kopš pēdējās plašās intervijas ar politiķi un uzņēmēju Ziedoni Čeveru. Viņa dzīve jau daudzus gadus ritot gan Latvijā, gan ārzemēs. Ik pa laikam Čevers padalās ar kādu savu foto sociālajos tīklos un ikreiz izpelnās paziņu un draugu komplimentus. Bijušais politiķis ir eleganti nosirmojis, taču matu rota vēl aizvien tikpat kupla kā jaunībā. Vieni saka, ka ar gadiem viņš sācis izskatīties kā amerikāņu kinoaktieris Roberto de Niro, citi – ka līdzinās bojeviku zvaigznei Silvestram Stallonem, bet vēl kāds viņā atpazīst itāļu estrādes leģendu Toto Kutunjo vaibstus.  Taču pat savas jubilejas reizē Ziedonis ir ciets kā krams.

  «Man nav, ko teikt, un nav arī nekādas vēlmes to darīt. Esmu no politikas prom, un esmu nosolījies – interviju nebūs,» viņš paziņoja PDz. 

  Ziedoņa Čevera sabiedriskā un politiskā dzīve nav bijusi pārlieku ilga, toties ļoti piesātināta. Viņa politikas ziedu laiki, kad valstī par Ziedoni zināja teju visi – sākot ar skolēniem un beidzot ar sirmmāmuļām –, bija no Latvijas atjaunošanas brīža līdz pat pagājušā gadsimta beigām. Pēc neatkarības atjaunošanas Čevers vadīja Iekšlietu ministriju Ivara Godmaņa valdībā, tad uz laiciņu pagāja malā no politikas, lai jau pēc dažiem gadiem izveidotu Demokrātisko partiju Saimnieks, ar kuru lieliskus panākumus guva 1994. gada Rīgas domes vēlēšanās. Drīz pēc tam Saimnieks triumfēja 6. Saeimas vēlēšanās.

  Nākamos četrus gadus Čevers bija visvairāk apspriestais politiķis.

  Ar savu harismu viņš piepildīja lielu daļu Latvijas politikas telpas. Nebija tālu, lai Čevers kļūtu par Ministru prezidentu, jo pēc vēlēšanām, kad neizdevās izveidot nacionāļu valdību, tieši Čeveram tika uzdots pienākums veidot valdību.

  Viss ar iespējamajiem koalīcijas partneriem, kuru sastāvā bija arī latviešu valodu neprotošais vācietis banānu dalītājs Joahims Zīgerists, pat tika it kā sarunāts un nepieciešamās deputātu balsis sadabūtas. Bet tad vienam no atbalstītājiem notrīcēja roka un Saeimā deputātu balsis – par un pret – sadalījās tieši uz pusēm. Tika balsots atkārtoti, bet nekas nemainījās, un beidzās Čevera sapnis par premjera krēslu.

  Pie varas tika nepolitiskais premjers Andris Šķēle, kurš gan par savas valdības Ministru prezidenta biedru pieņēma arī Čeveru.

  Vēlākajos gados Ziedonis un viņa vadītā partija te bija opozīcijā, te pozīcijā, bet vienmēr viņš bija gan politiski, gan sabiedriski aktīvs. Kā jau katrai Latvijas partijai, kas ir ilgāku laiku pie varas, arī Saimnieka laiki politikā beidzās, un tas notika īsi pirms gadsimtu mijas. 7. Saeimā Saimnieks neiekļuva, Čevers pameta partijas vadītāja amatu, grožus uzticot tagadējam Eiroparlamentārietim Andrim Amerikam.

  Bijušie kolēģi sveic 60. jubilejā

  • Jānis Ādamsons, Saeimas deputāts, bijušais iekšlietu ministrs:

  «Daudz laimes, pacietības un galvenais – veselību! Tu biji viens no labākajiem iekšlietu ministriem, jo reāli pārdzīvoji par ministriju un tās darbiniekiem, kā arī pārstāvēji viņu intereses.»

  • Ivars Godmanis, bijušais Ministru prezidents:

  «Vai, cik tu esi jauns! No sirds vēlēšu tev visu to labāko un konkrēti – trīs lietas, jo pārējo tu pats sev noorganizēsi. Pirmkārt, veselību. Otrkārt, labu garastāvokli, neatkarīgi no situācijas. Un, treškārt, dvēseles līdzsvaru. Nu arī tev nāk tie gadi, kad ir jābūt līdzsvarotam!»

  • Andris Ameriks, Eiropas Parlamenta deputāts:

  «Svarīgi, lai nezustu domas asums! Tu vari būt publiski redzams un apspriests, tu vari būt tikai privāts. Bet vienmēr būs cilvēki, kuriem tu vari piezvanīt, kurus vari satikt un kuriem lūgt padomu vai atbalstu. Esmu viens no tiem. Un tam nav noilguma. Sirsnīgi sveicieni dzimšanas dienā!»

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+