• Svarīgākais par tūsku grūtniecības laikā

  Grūtniecība
  Madara Ozoliņa
  Madara Ozoliņa
  24. oktobris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Uz jautājumiem par tūsku grūtniecības laikā atbild ginekoloģe Daiga Baranovska.

  Kādi ir tūskas veidošanās galvenie cēloņi?

  Ir divi galvenie tūskas veidi. Viens no veidiem ir hidroloģiskā tūska jeb tūskainība, kas saistīta ar hormonālajām izmaiņām grūtnieces organismā. Lielākā vai mazākā mērā tā novērojama gandrīz ikvienai grūtniecei un uzskatāma par normālu parādību, ko iespējams ietekmēt dažādos veidos.

  Var teikt, ka tūskainība ir vairāk subjektīvas neērtības sajūta un diskomforts, nevis nopietna grūtniecības patoloģija.

  Citādi ir, ja runājam par otru tūskas veidu – patoloģisko tūsku, kas visbiežāk saistīta ar tādu grūtniecībai raksturīgu slimību kā preeklampsija. Ļoti izteikta ķermeņa tūska ir viens no trim galvenajiem preeklampsijas simptomiem, vēl tai raksturīgs paaugstināts asinsspiediens un olbaltumvielu parādīšanās urīna analīzēs. Lai diagnosticētu preeklampsiju,  jābūt vismaz diviem no šiem trim simptomiem. Šī problēma visbiežāk apdraud sievietes veselību grūtniecības beigu posmā – pēc 20. grūtniecības nedēļas, vēl biežāk – pēc 30. grūtniecības nedēļas, kā arī dzemdībās un agrīnā pēcdzemdību periodā. Biežāk to novēro pirmajās dzemdībās, ja ir daudzaugļu grūtniecība, sievietēm, kurām pirms grūtniecības bija problēmas ar asinsspiedienu, hroniskas nieru slimības vai cukura diabēts. Šī grūtniecības patoloģija novērojama 4–10 procentiem grūtnieču. Patoloģiskā tūska ir nopietnas slimības simptoms, un tā arī uz to būtu jāreaģē un attiecīgi jārīkojas. Tātad – noteikti jākonsultējas ar ārstu!

  Kuras ķermeņa daļas tūska skar visbiežāk?

  Visbiežāk tūska parādās uz kājām dienas otrajā pusē un ir saistīta ar liekā šķidruma uzkrāšanos. Tomēr tikpat bieži grūtnieces saskaras arī ar stīvumu un tūskainību rokās, kas parasti novērojama, pamostoties no rīta, jo rokas atradušās miera stāvoklī un tajās uzkrājies šķidrums. Tātad nakts laikā, kamēr grūtniece guļ, tūska vairāk veidojas ķermeņa augšdaļā, bet, uzsākot dienas gaitas un atrodoties vairāk vertikālā pozīcijā, tā pamazām veidojas lejā – kājās. Tāpat grūtniecēm ir novērojama arī sejas tūska, kad seja piepampst, kļūst pilnīgāka un uz grūtniecības beigām mazliet pat var mainīties sievietes sejas vaibsti.

  Kā mazināt tūsku?

  Grūtniecības laikā svarīgi ierobežot sāls daudzumu uzturā, jo sāls veicina šķidruma aizturi organismā. Jācenšas katru dienu fiziski izkustēties, pastaigāties svaigā gaisā. Vakaros, kad kājas pietūkušas, uz kādu brīdi var apgulties un pacelt tās augstāk par iegurni vai paturēt vēsā (bet ne ledainā) ūdenī. Tā kā tūska mēdz būt arī no rītiem, pašsajūtas uzlabošanai var ieiet mērenā kontrastdušā. Vēl ļoti svarīgi ir dzert pietiekami daudz šķidruma. Pēc pavisam vienkāršas formulas katra grūtniece var izrēķināt, cik daudz ūdens viņai dienā būtu jāizdzer. Proti, uz katru kilogramu tie ir 30 mililitri ūdens. Piemēram, sievietei, kura sver 70 kilogramu, dienā būtu jāizdzer divi litri ūdens. Tomēr, ņemot vērā, ka grūtniecības laikā svars mainās, ir jāmaina arī uzņemtā šķidruma daudzums. Izņēmums varētu būt tās grūtnieces, kurām ir kāda nopietna sirds slimība, diabēts vai nieru funkciju traucējumi, kad šķidruma daudzums, pēc ārsta ieteikuma, ir jāierobežo.

  Medicīniski, ar zālēm, tūsku parasti nemazina, ja vien nav citu uzraugošā ārsta norādījumu.

  Jāatceras, ka topošajai māmiņai neliela tūska ir pavisam normāla parādība, tomēr ir jāieklausās savā ķermenī un, ja kļūst arvien grūtāk vai ir pat tā, ka vairs nevar salocīt pirkstus, obligāti jākonsultējas ar savu ārstu. Parasti nedēļas laikā pēc dzemdībām tūska samazinās, tomēr ir gadījumi, kad pirmajās trijās dienās pēc dzemdībām tūska nevis samazinās, bet, gluži pretēji, pieaug. Ja tā notiek, arī tad noteikti jākonsultējas ar ārstu, jo tas var liecināt par preeklampsiju.  

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē