• Šobrīd

  weather img

  Rīga +15°C Viegls lietus, D/DR vējš, 2.57 m/s

  Ieteikumi veiksmīgākām brāļu un māsu attiecībām ģimenē

  Ģimene
  Dace Rudzīte
  Dace Rudzīte
  25. novembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Kādas būs brāļu un māsu sasvstarpējās attiecības, kādi viņi izaugs, vai bieži strīdēsies un kašķēsies, vai būs greizsirdīgi viens un otru, iepriekš paredzēt nevar, bet ir lietas, ko vecāki var ņemt vērā, lai brāļu un māsu attiecības ģimenē būtu veiksmīgākas un katrs no bērniem sajustu vecāku rūpes, uzmanību un mīlestību. Konsultē ģimenes psihoterapeite Gunta Jakovela un ārste psihoterapeite Ingrīda Ratniece.
  • Ja bērni piedzimuši ar gada, pusotra gada starpību, vecākiem jābūt ļoti gudriem un jāspēj padzīvot katra bērna emocionālajā stāvoklī. Vajadzētu sajust gan vienu, gan otru bērnu, stāstot: esi vīlies, greizsirdīgs, es novērsos no tevis, tev sāp sirsniņa. Būtu lieliski, ja kaut 51% situāciju izdotos risināt divatā ar katru bērnu un mamma pamanītu arī vecākā bērna sāpes, nevis tikai sūtītu spēlēties, kamēr pati ir kopā ar mazo. Pamīļot vienu, pamīļot otru, padzīvot līdzi viena un otra jūtām. Izjust sapratni, iejūtību, empātiju ir svarīgi bērnam jebkurā vecumā.
  • Gaidot jebkuru nākamo bērnu, svarīgi runāties un stāstīt par reālo situāciju, nevis uzburt neiespējamas ainas. Nevajag bērniem stāstīt, cik viņi būs laimīgi, jo būs vēl viens, ar ko spēlēties. Tā vietā jāstāsta, ka, iespējams, nebūs viegli, varbūt būsi greizsirdīgs un dusmīgs, bet tad nāc un runājies ar mani, es tevi sapratīšu.

   Kāds franču lektors reiz ieteica, ka vēl labāk ir jau diezgan agrīni, pat ja vēl neplāno nākamo mazuli, esošajiem pateikt, ka ar tēti esam ieplānojuši, ka mūsu ģimenē būs divi, trīs vai vismaz četri bērni. Lai bērns tam kaut nedaudz būtu gatavs un viņam nebūtu pārsteigums, ka tagad no manis pēkšņi novērsās, ar mani vien nepietiek, neesmu gana labs un vecāki grib kādu citu.
  • Lai visi brāļi un māsas justos mīlēti un augtu daudzmaz draudzīgi, vislielākā nozīme ir vecāku sirds gudrībai, kā arī uzkrātajām zināšanām. Ar katru bērnu vecāku loma kļūst sarežģītāka, jo viņiem jāizlavierē starp visiem bērniem, jāapmierina visu vajadzības un visi jau to vēlas paveikt maksimāli labi.

   Jā, kādam būs jāgaida ilgāk, kādam pietrūks mammas roku kādā brīdī, bet to atvasei var izskaidrot. Galvenais, lai paši vecāki kaut mazliet izprot katra vecumposma īpatnības un lai bērns var pastāstīt par savām izjūtām. Lai kā nereti ikdienā iet, neviens vecāks šajā dzīvē nav vainīgs – viņš dara labāko, ko zina un prot. Tā kā par vecākiem nepiedzimst, bet kļūst, nav viena veida, kā kļūt par labu mammu un tēti, bet var lasīt, izglītoties atbilstoši savai bērnu kombinācijai. Jālasa, jāmācās, jāvēro, jāskatās savi bērni un jāpieņem lēmumi, kas atbilst konkrētās ģimenes uzskatiem un vērtībām.

  Jāpieņem, ka ideāli nebūs un tas nav iespējams, bet atrast kompromisu gan var.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē