Krāšņās un izturīgās parka rozes

Puķu dobe
Anija Pelūde
Anija Pelūde
24. marts, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: no Ilmas Neretas personiskā arhīva
Nacionālais dārgums – parka roze, kas populāra visā pasaulē ar savu izturību, bet radīta tepat pie mums. Kur un kā stādīt rozes? Kā rozes kopt un kā iegūt kuplāku krūmu? Konsultē izcilākā rožkope un selekcionāre Dzidra Rieksta, kas 2007. gadā tika apbalvota ar 5. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni par mūža ieguldījumu rožkopības attīstībā

Lieliskas dzīvžogā

Vasarā tās nebūs jācērp, vien jārūpējas par veco ziedu izgriešanu.  Turklāt šāds dekoratīvs stādījums ir blīvs un ērk­šķains, tādēļ – tiešām necaurejams.

Ja gribas zemo dzīvžodziņu – līdz pusmetram un mazliet augstāku, derēs Agnese (ziedi balti) un Santa (ziedi gaiši amarantrozā, smaržo). Ja padomā augstais dzīvžogs – 1,5 metri un vairāk –, tad laba izvēle ir Guna (ziedi puspildīti, sarkani ar purpura nokrāsu), Marga (ziedi puspildīti, maigi rozā), Pārsla (ziedi vienkārši, līdz puspildīti kā šķīvji, ļoti smaržīgi), Raita (ziedi puspildīti, amarantrozā, smaržīgi) un Rītausma (ziedi pildīti, maigi rozā).

Priekšrocības

 • Izcila ziemcietība, labi pārcieš ziemas arī bez piesegšanas.
 • Pieticīgākas augšanas apstākļu ziņā, izturīgākas pret slimībām.
 • Uzzied pāris nedēļu agrāk nekā citas rozes.
 • Krāšņi zied līdz vēlam rudenim.

Rozēm patīk

 • Saulaina, no aukstiem ziemeļu un ziemeļaustrumu vējiem aizsargāta vieta.
 • Auglīgs smilšmāls vai mālsmilts.
 • Laistīšana rītos vai agrā pēcpusdienā. Īpašā Lidija Freiman.Ziedi ir ļoti, ļoti lieli, 10–12 cm diametrā, puspildīti, spilgti purpurrozā, ļoti smaržīgi. Tā ir pirmā Latvijā radītā parka rozes šķirne, autori – Roberts Āboliņš (Iedzēni) un Aleksandrs  Maizītis.

Lai kuplāks krūms

 • Pirmos 2–3 gadus pēc stādīšanas izgriez tikai sausos un bojātos dzinumus.
 • Turpmāk vecākos zarus retini, bet pārējos saīsini par trešdaļu, lai veidotos kuplāki krūmi.
 • Ja krūma apakšējā daļa kļūst kaila, dažus dzinumus stipri apgriez, atstājot tikai 1/4 no augstuma. Šādi panāksi snaudošo pumpuru attīstību uz tiem.
 • Pavasarī pabaro ar mēslojumu, kurā vairāk slāpekļa, bet 2–3 nedēļas vēlāk – ar pilnmēslojumu, kas satur slāpekli, fosforu un kāliju, arī mikroelementus.
Labs stāds ir ar vismaz 2–3 spēcīgiem dzinumiem un ar veselīgu, labi sazarotu sakņu sistēmu.
 • Pēc iestādīšanas krūmu mulčē aptuveni 5 cm biezumā ar kūtsmēsliem, kas sadalījušies, vai ar lapu trūdu, kūdru vai zāģskaidām.

 Ābeļzieds. Krokainās rozes Rosa rugosa šķirne, izveidota 1968. gadā, autori – Dzidra Rieksta un Ilmārs Riekstiņš. Eiropā joprojām iecienītākā un pieprasītākā. Krūms piramidāli izplests, līdz 1,5 m augsts. Īpašais: <a data-id=ziedi sakārtoti lielās ziedkopās pa 5–15 un pat pa 25 ziediem vienkopus. Sāk ziedēt jūnijā pirmajā pusē un zied līdz salam. Ļoti bargās ziemās viengadīgie dzinumi var nosalt līdz sniega līnijai." src="https://cdn.santa.lv/files/ievas-darzs/Iztur%C4%ABg%C4%81_parka_roze_2018_07.jpg">

Roze pieder divdīgļlapu klasei, rožu (Rosales) rindai, rožu (Rosecea) dzimtai, rožu (Rosa) ģintij. Šobrīd apzinātas aptuveni 400 savvaļas sugas, vairums aug mūsu planētas ziemeļu puslodē.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+