• Dārzā augsts gruntsūdens

    Dārza veselība
    Aija Vīksna
    30. jūlijs, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Tavs gruntsgabals atrodas vietā, kur lietainā laikā žļurkst no mitruma zem kājām…  Ko iesākt? 
    1.  Ja, kokus, krūmus un ziemcietes pareizi kopjot, tie tomēr nīkuļo un it kā bez skaidra iemesla slimo, turklāt dārzs atrodas zemu nogāzē vai ieplakā un zināms, ka meliorācija šajā apvidū bijusi ļoti sen vai vispār nekad, tad ir gana daudz iemeslu iedomāties par augstu gruntsūdeni. Jāaicina meliorācijas speciālists, kas var noskaidrot ūdens līmeni un ieteikt, ko darīt, ja tas ir par augstu.
    2. Cits variants – jāaudzē viengadīgās puķes un dārzeņi – tiem gruntsūdens augstums parasti netraucē. No ogulājiem visdrošāk stādīt upenes – tām pastāvīgs mitrums pie saknēm nekaitē. Augstu gruntsūdeni labāk nekā zemu grib arī dzērvenes.
    3. Kokaugus stādi uz uzbērumiem. Taču kokiem, kas aug uz uzbēruma, ir risks – bargā ziemā var izsalt saknes. Krūmiem mēdz rasties sakņu trupe.

    Kad tieši gruntsūdens ir augsts? 

    • Par purvainām vietām skaidrs – augsts, bet dārzos šis jēdziens atkarīgs no augsnes un no tā, kas tur aug. Kokiem saknes sniedzas dziļi, tāpēc, piemēram, ābelēm augsts būs jau 1–1,5 m dziļi esošs gruntsūdens. Savukārt krāšņumkrūmiem smilts augsnē – 0,8–1,2 m, mālā – 1–1,5 m, bet gurķiem, tomātiem – 0,6–0,7 cm un tikpat arī pļavu kultūrām. Ja dārzā aug puķes, tām tuvāks pazemes ūdens var būt pat vēlams – no tā ūdens paceļas augšup pie saknēm, un augi sausās vasarās nebūs tik bieži jālaista.
    • Māla augsnēs gruntsūdenim nevajadzētu būt augstākam par 1,5 m, jo tādā zemē tas pa kapilāriem labāk paceļas augšup. Smiltīs ūdens pa kapilāriem tā nepacelsies.

    Kam visvairāk traucē?

    • Kokiem saknes sniedzas visdziļāk zemē, tāpēc tie augsta gruntsūdens mitrumu jūt pirmie. Saknēm vērojama slāpšana, smakšana, stumbros iemetas vēzis un citas slimības. Augsts gruntsūdens īpaši nepatīk visiem rožu dzimtas kokaugiem, piemēram, pīlādžiem, ābelēm, ķiršiem. 
    • Augstākais ūdens līmenis ir pavasarī, rudenī, kad bieži un daudz līst lietus. Mainīgs ūdens līmenis traucē eglēm un bērziem. 
    • Ziemcietes ar dziļu sakņu sistēmu. Pārāk mitrā vietā var aiziet bojā, piemēram, peonijas, rodžersijas.

    Kur meklēt speciālistus? 

    Skaties Latvijas Melioratoru biedrības vietnē www.lmb-melio.lv.

     

     

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē