• 10 svarīgi darbi augļu dārzā jūlijā

  Dārzs
  Valentīna Pole
  3. jūlijs, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Jūlijs ir īstais laiks augļu koku vasaras veidošanai. Konsultē Valentīna Pole, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Dārzkopības institūta pētniece.

  Darbi augļu dārzā:

  • Pavasara potējumi turpina aktīvi augt. Bet – arī jaunuzpotētajiem zariem uzbrūk laputis! Tās stipri samazina augšanas sparu, un uzpotētā šķirne var aiziet bojā, tāpēc laputis jāierobežo ar kādu atļauto insekticīdu (Mavrik vai Enim dārzam Mavrik Vita, vai Neemazal) vai kokakolu.
  • Jūlijs ir īstais laiks augļu koku vasaras veidošanai. Bet ievēro pamatprincipu – ja gribi, lai aug vietā, griez pavasarī. Ja augļu koka augumu gribi ierobežot – griez zarus jūlija otrajā pusē. Piemēram, saldajiem ķiršiem zarus nogriez ar visu ražu vai tūlīt pēc tās.
  • Bumbierēm ir daudz snaudošo dzinumu, tāpēc, pavasarī nogriežot vienu zaru, vietā var izaugt pat pieci! Jaunie dzinumi stiepjas garumā ļoti ātri un var sasniegt pat metru un vairāk. Jūlija otrajā pusē trakā augšana beidzas, un, kamēr zari vēl nav pārkoksnējušies, tos ļoti viegli izlauzt. Viengadīgos zarus izlauz ar tādu kā knikšķīti, kas nozīme, ka zars izlauzts ar visiem snaudošajiem pumpuriem un vietā vairs neaugs jaunie dzinumi.

  Ja viengadīgos zarus neizlauzīsi, tie būs jāgriež pavasarī. Bet – jo vairāk griež, jo vairāk aug!

  • Turpini lasīt ogas: vēlās zemenes, saldos ķiršus, sākas skābo ķiršu laiks, ienākas avenes, agrās krūmmellenes…  Ja plāno ogas uzglabāt vai pārdot, labāk lasi ar kātiņiem. Šādi ogas nebūs mitras, nepelēs un nepūs. Vismaz kādu laiku.
  • Obligāti atsevišķi salasi sapuvušās ogas! Paliekot dārzā, puve saglabāsies un veicinās ogu bojāšanos nākamajā gadā. Tāpat savāc tārpainās avenes un priekšlaikus sārtoties sākušās plūmes – tajās noteikti jau mājo plūmju tinēja kāpuri. Bojātās ogas ieroc aptuveni 30 cm dziļi augsnē, tā liedzot kaitēkļiem izkļūt laukā. 
  • Pēc zemeņu ražas novākšanas novērtē stādījumu veselību. Ja manāma zemeņu miltrasa vai arī uz lapām ir brūni plankumiņi, lapas nogriez vai nopļauj un aizvāc no dārza. Līdz rudenim lapas skaisti ataugs, un reizē būs ierobežota slimību izplatība.
  • Ja pieturas sauss laiks, obligāts pasākums ir laistīšana. Jūlijā tā vajadzīga visiem augiem, pat augļu kokiem, taču visjutīgākās ir zemenes, avenes un krūmmellenes. Krūmmellenes jālaista ar paskābinātu ūdeni. Ja augsne sausa, jālaista lēnām, vairākas reizes atgriežoties vienā un tajā pašā vietā, uz vienu kvadrātmetri izlejot vismaz 20 l ūdens.
  • Pēc vajadzības turpini augus pabarot. Jūlijā daudzgadīgajiem augiem krasi samazini slāpekļa mēslojuma devu, lai tie varētu nobriest. Pārāk daudz slāpekļa mēslojumā izdzīs garus dzinumus, taču šķirnēm ar ilgāku veģetācijas periodu tie nepaspēs nobriest un ziemā var stipri apsalt vai pat aiziet bojā. Arī augļi ar slāpekli pārmēslotiem kokiem nav garšīgi, āboli nekrāsojas.
  • Augļu koku un krūmu apdobes aptuveni metra diametrā no stumbra uzturi brīvas no nezālēm. Īpaši tas attiecas uz jaunajiem kociņiem vismaz pirmos 5 gadus! Zālājs ir spēcīgs konkurents ūdens un barības elementu uzņemšanas ziņā. Ja kociņu iestāda zālājā un nekopj apdobi, tad papildu laistīšana un mēslošana dod pieaugumu un tumši zaļu krāsu zālei, bet jaunajam kokam neveidojas jaunie zari vai arī tie ir ļoti īsi.
  • Lai saglabātu mitrumu, augsni ieteicams mulčēt, piemēram, ar šķeldu, to uzberot aptuveni 10 cm biezā kārtā. Neber mulču uz sausas augsnes, sagaidi lietu vai arī augsni ap koku bagātīgi salaisti. Citādi efekts var būt pretējs: mulča izsūks no augsnes atlikušo mitrumu.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē