Novembra un decembra darbi pie kokiem un krūmiem

Dārza darbi
Andrejs Svilāns
1. novembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: pixabay
Dārzā ir klusums, bet kokus jāpasargā no dzīvniekiem, kā arī, skatoties pēc laikapstākļiem, jāpiesedz atsevišķu koku un krūmu saknes.
  • Novembra dārza darbus plānot ir visai grūti un pat neiespējami, jo viss atkarīgs no laika apstākļiem. Ja āboli vēl izmantojami, tos var izspiest sulā un tālāk pārstrādāt vairāk sildošos dzērienos. Par kalvadosu to gan īsti nedrīkstot saukt, bet Latvijas dārzkopjiem šī dzēriena analogs sanāk gana gards.
  • Galvenais darbs dārzā ir ieziemošana. Tā kā gaidāmās ziemas temperatūru diapazons klimata pārmaiņu kontekstā ir noslēpums arī visgudrākajiem prātuļotājiem, atliek minēt un gaidīt.
  • Ja sals nenāk un citu darbu nav, var nodarboties ar rožu atlapošanu, ļaujot labāk nobriest dzinumiem un pie viena aizvācot uz vecajām lapām palikušos slimību ierosinātājus. Griezt rozes īsti nav prātīgi, jo tikai pavasaris pa īstam parādīs, cik tālu tās nogriežamas. Citādi dubults darbs. Rožu sakņu kaklus ar mulču vai sausu kūdru vēlams apbērt tikai tad, kad zeme sasalusi savu 5–10 cm dziļumā. Ieziemošanas metodes ir daudzas un dažādas, bet, ja godīgi, tad ar rozēm ir tā: ja tās neizsalst, tad tās izsūt, ja tās neizsūt, tad tās izsalst. Protams, ir arī starpstadija, uz ko visi ļoti ceram.
  • Ieteicams pārrakt komposta kaudzi, lai uzlabotu aerāciju un patraucētu ziemojošos kaitēkļus. Pievienot karbamīdu, lai palīdzētu augsnes mikroorganismiem pa ziemu sadalīt gan trūdošo zāli un lapas, gan slimību ierosinātājus. Ja komposta kaudze atklāta, tā varbūt jau kļuvusi par ziemas guļasvietu kādam ezim. Atrasto ezīti nestiep istabā, labāk ne pārāk dziļi ierušini turpat lapās, uzliekot kādu pārsegu pret nokrišņiem.
  • Ja laiks labs, pēc lapu nobiršanas vislabāk redzams, kas koku vainagos pielabojams. Ar brūču apaugšanu gan jau būs lēnāk un pamazām, taču atslēgas vārdi mūslaiku mūžsenajā aizņemtībā šajā gadījumā ir: «labs laiks» un «brīvs laiks». Noteikti jānofrizē vīnogulāji, bērzi, kļavas un citi kokaugi, kas pavasarī intensīvi sulo.
  • Jaunajiem augļu kociņiem piesien egļu skujas vai apliec īpašus aizsargcilindrus, lai ziemā novērstu kāpostu ēveļu postījumus. Jāņem vērā, ka zaķiem zobu asināšanai der arī zirgkastaņas, kļavas, jaunie ozoliņi un dažkārt pavisam neiedomājami augi. Savukārt stirnu buku uzmanības lokā ziemā nonāk skujkoki.
  • Tūjām un citiem skujeņiem ar stāvu, kompaktu vainagu zarus der saņemt uz augšu un piesiet pie stumbra vai galvenā dzinuma, lai bagātīgi sakritušais sniegs tos nenolauž. Ja sniega daudz, to labāk nopurināt arī no citiem kokiem un krūmiem.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+