Kas aprīlī jādara augļu un ogu dārzā?

Stādi
Ilze Grāvīte
4. aprīlis, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: pixabay
Aprīlī laiks stādīt kokus un krūmus, veidot to vainagus. Atceries, ka mostas ne tikai augi, bet arī kukaiņi, tāpēc jāpieskata, vai tie nerada bojājumus ogulājiem.
 • Ja koku stumbriem un resnāko zaru pamatnēm radušies saules apdegumi un sala plaisas, jāapstrādā brūces.
 • Aprīlis ir arī koku un krūmu stādīšanas laiks. To vajadzētu darīt pēc iespējas agrāk – kamēr augsnē vēl saglabājušies sniega kušanas ūdeņi.
 • Svarīgi ievērot stādīšanas dziļumu. Krūmiem tas ir 5–10 cm dziļāk, nekā auguši (vieglākās augsnēs dziļāk, smagākās – seklāk), lai uzlabotu krūma augšanas sparu. Pēc iestādīšanas krūma zari jāapgriež, atstājot 2–3 pumpurus virs augsnes. Stādot augļu kokus, svarīgi zināt, kāds ir potcelms. To vislabāk var noskaidrot pēc augu pases vai jautājot stādu tirgotājam. Ja ir augumu samazinošs potcelms, tad potējuma vietu stādi virs augsnes virskārtas (jāparedz, ka augsne pēc stādīšanas nosēžas, un jāzina, vai lietosi mulču). Ja potējuma vieta tiks piesegta, tā sāks sakņoties un koka auguma samazinošās īpašības zudīs. Ja kokam ir sēklaudžu potcelms, tad potējuma vietu stādi nedaudz zem augsnes virskārtas. Tas ir ļoti būtiski plūmēm, lai Kaukāza plūme, kas pārsvarā tiek izmantota kā potcelms, nedzītu sakņu atvases.
 • Dažkārt pastiprināta atvašu veidošanās var norādīt uz stumbra ziemas bojājumiem, kas traucē normālai barības vielu plūsmai. Tad vajadzētu apskatīt stumbrus – varbūt jāveic brūču kopšana.
 • Iegādājoties stādus, vēro laika apstākļus un aplūko augu saknes. Pavasara saulē un vējā kailsakņu stādiem saknes žūst ļoti strauji, un bieži vien tas ir iemesls, kāpēc augi pēc iestādīšanas nīkuļo. Ja stādi augus no podiem, pievērs uzmanību, vai augsne podā nav sausa, – tad pirms stādīšanas to vajadzētu ūdens traukā izmērcēt. Sausu sakņu kamolu pēc iestādīšanas salaistīt ir grūti, un augs var aiziet bojā.
 • Visiem augļu kokiem un ogulājiem vari dot mēslojumu (gan organisko, gan minerālo – pēc ieskatiem), ja ir tāda vajadzība. Spēcīgi augošie augi nav obligāti jāmēslo, jo tas vēl vairāk rosinās augšanu, un pārmēsloti augi bieži vien var būt kādas slimības cēlonis.
 • Aprīlī veido augļu koku vainagus vecākiem kokiem. Pirmie sāks ziedēt persiki un aprikozes – tad tiem veic vainagu veidošanu, jo labi var redzēt sala bojātos un liekos zarus.
 • Avenēm, kazenēm uzsien jaunos dzinumus, lai, sākot ražot, ogas tos nenoliec.
 • Zemenēm jānovāc vecās lapas, jāuzirdina apdobes.
 • Apdobju agra irdināšana samazinās gan kailgliemežu, gan kaitēkļu savairošanos.
 • Ja gatavoti vai ir sprausti spraudeņi, būtu jāpārskata, vai pavasara vējš nav izveidojis augsnes garozu – to uzirdini.
 • Sākot ziedēt upenēm un jāņogām, jāpievērš uzmanība stiklspārņa bojājumiem – ja redzami pēkšņi vīstoši zari, tos pēc iespējas ātrāk vajadzētu izgriezt un sadedzināt. Tad pastāv lielākas iespējas, ka zarā mītošais kāpurs tiks notverts. Vēlāk kāpuri izgrauzīsies no zara un ielīdīs augsnē.
 • Agri pavasarī pārrokot komposta kaudzes, dažkārt var iznīcināt tur ziemas guļā mītošos kaitēkļus un to kāpurus (maijvaboles, zemesvēžus u. c.).

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+