Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Kā kopt dendrobijus?

    Māja
    Gunta Šenberga
    Gunta Šenberga
    4. oktobris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Kā orhidejas mēslot, kad pārstādīt un kā atdalīt orhideju jaunos augus? Atbild orhideju guru Egons Tone, orhideju audzētājs un kolekcionārs ar 40 gadu pieredzi.
    • Kādu mēslojumu šīm orhidejām lietot, lai viņas ziedētu?

    Mūsu mājās jau apmēram trīsdesmit gadu orhideju barošanai lietojam Vito. Tagad ir speciāla augu barība Vito orhidejām, un pērkam to. Taču pirms daudziem gadiem, kad bija tikai viens vienīgs Vito, iztikām ar to pašu.

    Vēlāk, kad jau bija Vito 4, kas paredzēts istabas puķēm, barojām ar to. Tāpēc secinājums ir tāds – var izmantot jebkuru ziedošajām istabas puķēm domāto mēslojumu, tikai tas jālieto divreiz lielākā atšķaidījumā jeb divreiz vājākā koncentrācijā, nekā ieteikts uz iesaiņojuma. Orhidejām vajadzīgs vājākas koncentrācijas mēslojums nekā pārējām puķēm. Speciālajos orhideju mēslojumos tas jau ņemts vērā, un tad var rīkoties saskaņā ar ražotāja ieteikumiem.

    Var izmantot jebkuru ziedošajām istabas puķēm domāto mēslojumu.

    Ziemā mēs mēslojam ļoti reti – apmēram reizi divos mēnešos –, bet vasarā katru otro nedēļu. Vasara gan ir tāds diezgan stiepjams jēdziens, tā sākas līdz ar augšanas periodu, kad puķe sāk mosties un parādās kāds jauns dzinums. Bet aktīvi laistīt un mēslot jāsāk tad, kad parādās jaunās saknes. Parasti tas notiek martā vai aprīlī.

    Audzētājam atliek tikai uzmanīgi vērot un piespēlēt viņas vajadzībām. Ar varmācīgu laistīšanu un mēslošanu gulošu orhideju gan var nogalināt – tā vienkārši sapūs. Aktīvās augšanas laikā mēslojumam Vito orhidejām pievieno arī Vito Calcium.

    • Kad labāk pārstādīt Dendrobium nobile orhidejas, un ar ko tās labāk dezinficēt pirms pārstādīšanas?

    Jo retāk orhidejas pārstāda, jo labāk. Katra pārstādīšana traumē, traucē tai augt un ziedēt. Veiksmīga pārstādīšana negatīvi ietekmē vismaz gadu, bet neveiksmīga – pat trīs četrus gadus.

    Par pārstādīšanu es sauktu procesu, kad no saknēm nopurina itin visas substrāta atliekas un tad tās kailas liek jaunā podā un jaunā substrātā. Saudzīgāka ir pārtupināšana, kad orhideju ar visu sakņu kamolu saudzīgi atbrīvo no vecā podiņa un pārceļ maķenīt lielākā, spraugas piepildot ar svaigiem mizas gabaliņiem. Pārtupina tad, kad saplīsis pods vai sadalījies vecais substrāts, bet arī ar to nevajadzētu nodarboties bieži. Pilnīgi pietiks reizi 4–6 gados, tik ilgi parasti kalpo substrāts. 

    Lieki traucēt orhidejas nevajag. Varbūt orhideja pat nav jāceļ laukā no poda, var tikai papildināt substrātu.

    Man ir diezgan daudz tādu, kas iestādītas 1988. un 1989. gadā un kopš tā laika nav pārstādītas, bet viena bez pārstādīšanas dzīvo jau kopš 1981. gada un – nekas – jūtas labi.

    Arī dezinfekciju uzskatu par muļķīgu padarīšanu. Pie tās parasti ķeras sakņu puves dēļ – ņem laukā no poda, substrāta, dezinficē un pārstāda. Taču sakņu puve parasti rodas pārmērīgas laistīšanas dēļ. Vajag vienkārši mazāk laistīt, un puve apstāsies. Ja nu ļoti gribas dezinficēt – vislabākais dezinfekcijas līdzeklis ir svaigs gaiss. Kad bojātās sakņu daļas apgrieztas, pāris stundu paturi kailu augu svaigā gaisā. Ar to pietiks.

    • Kad un kā pareizi pārstādīt Dendrobium nobile bērniņus?

    Visai dendrobiju ģintij ir raksturīga īpatnība veidot uz dzinumiem jaunos audziņus, bērniņus, ko svešākā vārdā sauc par keiki. Bet ar dižciltīgo dendrobiju (Dendrobium nobile) ir tā – ja uz stumbriem sāk veidoties bērni, tas liecina, ka puķei ir par siltu.

    Gadās pat tā: ja puķe stāv uz palodzes, tad vēsākajā jeb loga pusē izveidojas ziedi, bet siltajā istabas pusē – bērniņi. Ja istabā būtu bijis mazliet vēsāks, arī bērnu vietā būtu izveidojušies ziedi. Es uzskatu, ka orhideju bērniņam, tāpat kā cilvēku bērniņam, ir labāk augt, turoties pie mammas rokas, nevis vienam pašam, iemestam plašā pasaulē. Tāpēc mēs dendrobiju bērniņus nost no mātes auga nedalām.

    Turoties pie mammas sāna, orhideju bērniņš mēdz uzziedēt jau nākamajā gadā, jo viņu baro mātes sakņu sistēma. Atdalīts bērniņš sāks ziedēt tikai pēc vairākiem gadiem, ja vispār izdzīvos.

    Ja nu ļoti gribas mazuli atdalīt, es ieteiktu rīkoties tā: veco dzinumu uzmanīgi noloka pie poda, kurā ir substrāts, bet nekas neaug, un piefiksē, piemēram, piesienot ar stieplīti tā, lai jaunais audziņš var tur veidot saknes un ieaugt. Līdzīgi notiek arī dabā: aug dendrobijs kādā zara padusē, vecais dzinums sava smaguma dēļ noliecas, jaunais bērniņš sasniedz koka stumbru, un viņa saknes sāk ieaugt jaunajā mājvietā.

    Kad orhideju bērniņš jau kādu gadu ir audzis jaunajā podā un pats izveidojis savu sakņu sistēmu, tad, ja gribi, atdali viņu no mātes auga. Bet es personīgi tā nedarītu – ļautu augt krāšņam un kuplam ceram ar visiem bērniem. Ja gribas pavairot orhideju podu skaitu mājās, es teiktu, ka visvienkāršākais pavairošanas veids ir aiziet uz veikalu un nopirkt vēl vienu. Cenas ir ļoti draudzīgas, izvēle tiešām plaša, un tu nopērc jau pieaugušu, ziedošu augu. Līdz atdalīta bērniņa ziedēšanai būs jāgaida daudz gadu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē