• 6 aviokatastrofas, kuru iemesls bija vienkāršas personāla kļūdas

  Aviokatastrofa
  Santa.lv
  Santa.lv
  28. februāris, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Lai varētu lidot, civilās aviācijas piloti trenējas neskaitāmas stundas, tomēr pat pieredzējušiem lidotājiem gadās pavisam ikdienišķas kļūmes ar briesmīgām sekām. Tieši tādēļ aviācijas katastrofu izmeklētāji un eksperti tik lielu vērību pievērš traģēdiju iemesliem – lai turpmāk no līdzīgām situācijām būtu iespējams izvairīties.

  1. Pavirši nostiprinātas kravas

  NTSB

  • 2013.gada 29.aprīlis, National Airlines reiss NCR102

  Lidsabiedrības National Airlines laineris, kas pārvadāja kravas maršrutā Laškargaga – Bagrama – Dubaja, dažas sekundes pēc pacelšanās no Bagramas lidostas zaudēja vadību un nogāzās vairāku simtu metru attālumā no lidojumu vadības torņa. Bojā gāja visi septiņi apkalpes locekļi. Bagramā bija uzņemta jauna krava, tostarp piecas MRAP bruņumašīnas.

  Tieši tās arī izraisīja katastrofu, proti, pacelšanās brīdī vienai no bruņumašīnām saplīsa stiprinājumi, tā slīdēja un radīja bojājumus lidmašīnā.

  Izrādās, pēc šī gadījuma lidmašīnu ražotājs Boeing padarīja stingrākus kravas nostiprināšanas noteikumus. Savukārt pati katastrofa aizkavēja Jaunzēlandes aizsardzības spēku aiziešanu no Afganistānas. Izmeklēšana apstiprināja sākotnējo hipotēzi, ka avāriju izraisīja nepareizi nostprinātas bruņmašīnas un pretmīnu auto, nepietiekami stingras bija arī National Airlines procedūras.

  2. Piloti reaģē pretēji mācītajam

  NTSB

  • 2009.gada 12.februāris, Colgan Air reiss CJC3407

  Lidsabiedrības Colgan Air laineris (sadarbībā ar Continental Airlines) izpildīja regulāro reisu maršrutā Ņūarka – Bufalo, taču nolaižoties, pēkšņi pacēla uz augšu priekšgalu, noliecās vispirms uz kreiso pusi, pēc tam – uz labo, sāka pikēt un nokrita uz dzīvojamās ēkas jumta Bufalo priekšpilsētā. Bojā gāja 49 cilvēki lidmašīnā, viens uz zemes. Tāpat ievainojumus guva četri cilvēki, kas atradās ēkā, uz kuras uzkrita lidmašīna. Negadījuma izmeklēšana atklāja, ka vainīga bija neadekvāta pilotu reakcija (pretēji apmācībās apgūtajām iemaņām) uz trauksmes signāliem par iespējamu lidmašīnas krišanu. Savukārt pie tā varētu būt vainojams nogurums.

  3. Pilotu kļūda

  Twitter / Air Disasters

  • 2007.gada 7.marts, Garuda Indonesia reiss GA200

  Lidsabiedrības Garuda Indonesia laineris izpildīja iekšējo reisu maršrutā Džakarta – Džokjarta, taču nolaižoties Džokjartas lidostā, lidaparāts atleca no skrejceļa, vēlreiz piezemējās un tam salūdza priekšējā šasija. Ar priekšgalu šļūcot pa skrejceļu, tas izbrauca ārpus tā, ietriecās lidostas žogā, šķērsoja līdzās esošo ceļu, iebrauca rīsu laukā un aizdegās. Bojā gāja 21 no 140 lainerī esošajiem cilvēkiem, 112 guva ievainojumus. Tika secināts, ka galvenais katastrofas iemesls ir bijusi pilota kļūda.

  4. Pavirša tehniskā apkope

  Reuters

  • 2005.gada 14.augusts, Helios Airways reiss HCY522

  Šī ir viena no lielākajām aviokatastrofām Grieķijas un Kipras vēsturē. Ar lidsabiedrības Helios Airways reisā Larnaka – Atēnas – Prāga lidojošo Boeing 737–31S 17 minūtes pēc pacelšanās pazuda radiosakari. Tā meklēšanai tika nosūtīti divi Grieķijas gaisa spēku iznīcinātāji F-16, kuri gan atrada lidmašīnu, bet sakarus nodibināt neizdevās.

  Rezultātā lainerim apstājās dzinēji, tas kļuva nevadāms un ietriecās kalnā divus kilometrus no Gramatiko ciema.

  Katastrofā bojā gāja 115 pasažieri un seši apkalpes locekļi, lielākoties Kipras un Grieķijas iedzīvotāji. Izmeklēšana atklāja, ka negadījuma iemesls bija Helios Airways inženieru paviršība, kā arī konkrētās lidmašīnas tehniskais stāvoklis. Starp citu, aviokompānija drīz pēc tam bankrotēja.

  5. Agresīva pilotu rīcība

  Rockawave

  • 2001.gada 12.novembris, American Airlines reiss AA587

  Aptuveni divus mēnešus pēc 11.septembra teroraktiem, kuros bija iesaistītas lidmašīnas, Ņujorku satricināja vēl viena aviokatastrofa. American Airlines laineris, kas bija ceļā no Ņujorkas uz Sandomingo, dažas minūtes pēc pacelšanās iekļuva Japan Airlines lidmašīnas radītajā gaisa plūsmā, tam atrāvās vertikālais astes stabilizators. Lidaparāts kļuva nevadāms un nokrita Kvīnsas dzīvojamajā rajonā. Bojā gāja 251 pasažieris, deviņi apkalpes locekļi un pieci cilvēki uz Zemes.

  Tā bija otra lielākā katastrofa pēc upuru skaita, ar kuru saskārās lidsabiedrība American Airlines. Tā kā negadījums notika vien dažus mēnešus pēc satricinošā uzbrukuma Dvīņu torņiem, tad kādu laiku klīda runas par vēl vienu teroraktu, taču izmeklēšana atklāja, ka izšķiroša nozīme bijusi pirmā pilota pārāk agresīvajiem manevriem ar vertikālo astes stabilizatoru.

  6. Nepietiekami labas valodu zināšanas

  Bloggedtopics

  • 1996.gada 12.novembris, Saudi Arabian Arlines reiss SVA763

  Šī joprojām ir viena no lielākajām aviokatastrofām civilās aviācijas vēsturē – debesīs netālu no Indijas pilsētas Čarhidadri sadūrās Saudi Arabian Airlines (reiss Deli – Darhana) un Kazakhstan Airlines (Šimkenta – Deli) lidmašīnas.

  Bojā aizgāja visi 349 cilvēki, kas atradās abos lidaparātos.

  Daļa pasažieru bija indieši, kas devās sezonas peļņā uz Saūda Arābiju. Vēlāk izmeklēšanā atklājās, ka, iespējams, šaušalīgās katastrofas nebūtu bijis, ja apkalpes locekļi labāk zinātu angļu valodu. Nav pārliecības, ka Kazahijas lidmašīnas apkalpe precīzi saprata un izpildīja gaisa kontroles dispečera norādījumus mainīt augstumu. Tā rezultātā laineris atradās trīs metrus zem otra, nevis 300 metrus virs, kā to lika darīt dispečeri.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē