• Vai glaukomas pilieni var radīt ādas problēmas?

  Jautājumi un atbildes
  Indra Ozoliņa
  20. maijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pearl PhotoPix/Shutterstock.com
  Diezin vai kāds ņemtos apgalvot, ka ir kāds medikaments, kuram itin nekad nav iespējamas nevienas, pilnīgi nevienas blaknes. Taču vai tiešām arī acu pilieniem tādas ir? Lasītājai Inesei atbild oftalmoloģe Dace Lietuviete.

  Lasītājas vēstule: Manai mammai ir 85 gadi, un viņa jau divus gadus cīnās ar niezošiem izsitumiem uz visa ķermeņa. Esam konsultējušies ar ģimenes ārsti un dermatoloģi, taču tos nav izdevies izārstēt.

  Esmu izlasījusi visu mammas lietoto zāļu blaknes, taču neaizdomājos, ka būtu jāpievērš uzmanība arī acu pilienu blaknēm. Izrādās, šīs zāles uzsūcas organismā un kā blaknes zāļu anotācijās ir norādīti izsitumi un nieze. Mamma ir pierakstīta pie acu ārsta, bet vēlos uzzināt arī citu acu dakteru viedokli.

  Viņai ir operēta katarakta abām acīm, ir glaukoma. Acu spiediens tiek regulāri kontrolēts un ir ļoti labs. Pēc kataraktas operācijas var lasīt bez brillēm. Jau vismaz trīs gadus tiek lietoti šādi acu pilieni: «Cosopt» 20 mg/5 mg/ml abās acīs pa vienam pilienam divas reizes dienā un «Latanoprost Actavis» 50 mikrogrami/ml abās acīs vienu reizi dienā. Inese

  Jā, Inese, šie glaukomas medikamenti iedarbojas ne tikai uz acīm, bet ietekmē visu organismu, piemēram, var mainīt asins sastāvu, kā arī, iekļūstot aizdegunē, radīt nepatīkamu sajūtu kaklā. Vispārēju alerģisku reakciju tie izraisa samērā reti, biežāk novēro plakstiņu kairinājumu – apsārtumu un niezi.

  Ja citi izsitumu iemesli nav atrasti un ir aizdomas, ka tie varētu būt acu pilienu dēļ, iesaku par šo gadījumu ziņot Zāļu valsts aģentūrai.

  Ko varētu lietas labā darīt? Jūsu minētie medikamenti satur konservantus, kurus bieži vien pievieno glaukomas zālēm. Kad apmeklēsiet acu ārstu, palūdziet, lai mammai izraksta pilienus bez konservantiem, ko iesaka pacientiem ar alerģisku reakciju.

  Kamēr mamma turpina izmantot konservantus saturošas glaukomas zāles, pusstundu pēc to lietošanas vajag acīs iepilināt mākslīgās asaras bez konservantiem, kuras konservantu, ko satur glaukomas zāles, nedaudz paskalos ārā.

  Šī viela neizraisa alerģisku reakciju uzreiz, bet tikai uzkrājoties organismā un gļotādā.

  Iespējams, tas varētu palīdzēt mazināt arī vispārēju alerģisku reakciju.

  Lai pārliecinātos, vai pie vainas patiešām ir šīs zāles, vērsieties pie alergologa, paņemot līdzi pilienus. Alergologs var veikt testus, lai pārbaudītu ādas jutību uz dažādām vielām un arī uz šiem acu pilieniem, nosakot, vai tie izraisa alerģisku reakciju. Tikai atcerieties, ka pirms vizītes pie alergologa divas nedēļas nedrīkst lietot antihistamīna preparātus.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē