• Neregulāras mēnešreizes: vai pamats satraukumam?

    Slimības
    Ginta Auzniece
    17. oktobris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Par neregulārām mēnešreizēm ne vienmēr ir pamats satraukties, taču reizēm haoss mēnešreižu kalendārā var būt ļoti nopietns signāls, ka ar organismu kaut kas nav kārtībā. Kā viltus trauksmi atšķirt no īstās? Konsultē Astrīda Tirāne, ginekoloģe un endokrinoloģe medicīnas centrā ARS un docētāja LU un RSU rezidentiem.

    Kāds ir normāls menstruālais cikls?

    Pirmkārt, mums jāvienojas, ko vispār saucam par neregulāru ciklu. Būtībā regulārs, tātad normāls, cikls ir tāds, kurš ilgst 25–35 dienas, skaitot no mēnešreižu pirmās dienas. Pieņemams asiņošanas ilgums ir 3–5 dienas. Sāpīgums? Vidēji sāpīgas vai nesāpīgas. Tādas ir normālas mēnešreizes, par kurām nevajadzētu celt paniku.

    Taču citreiz dzīvē nenotiek gluži pēc priekšrakstiem. Otrkārt – jāsaprot, tieši kas tevi neregulārajās mēnešreizēs traucē. Vai tevi satrauc tikai neparedzamais kalendārs vai arī tev kaut kas traucē labi justies.

    Kāpēc mēnešreizes mēdz kavēties?

    Būtībā mēnešreizes ir rādītājs, ka pirms četrpadsmit dienām tev notikusi ovulācija – nobriedusī olšūna pametusi olnīcu. Tieši tik gara ir cikla otrā fāze, savukārt pirmā – līdz ovulācijai – var būt pat piecdesmit dienas gara. Tas nozīmē, ka ovulācija šajā ciklā ir izkritusi, nav notikusi vai arī – kavējusies, notikusi vēlāk.

    Tāpat arī olnīcas, kur katru mēnesi notiek ovulācija, mēdz strādāt dažādi – vienu mēnesi tā, citu šā, jo tām katrai ir savs ritmiņš… Tu taču arī katru dienu negribi darīt vienu un to pašu lietu vienā laikā! Līdzīgi spriež sievišķie hormoni, kas mūsos visās mīt, un mēdz paņemt brīvsoli.

    Ja tuvākā vai tālākā nākotnē plāno bērniņu, tad gan būtu labi mēnešreižu grāmatvedību savest kārtībā.

    Ja tu pašlaik esi savā sievišķības pilnziedā, ja esi auglīga, ja tev jau ir bērni un mēnešreizes nav spēcīgas un sāpīgas, par nekārtību mēnešreižu kalendārā drīksti neuztraukties. Mēs, sievietes, taču neesam pēc vienas šnites ieprogrammēti datori! Maza neprognozējamība tieši ir interesanta. Divas nedēļas uz priekšu vai atpakaļ – tā nav nekāda liela muiža.

    Īstenībā, pat ja mēnešreizes ir tikai katru otro mēnesi, bet – regulāri, tas nav nekas traks. Galvenais tādā situācijā – kad cikls ir ne šāds, ne tāds, – atrast optimālu veidu, kā izsargāties no neplānotas grūtniecības.

    Daudz bīstamāka jebkurā vecumā ir situācija, ja mēnešreizes visu laiku ir bijušas regulāras un te pēkšņi – bams! – to vairs nav. Ja krustiņu kalendārā nevari ievilkt divus trīs mēnešus, tad gan iespējamas lielas ziepes – tavā iekšējā datorā kaut kas var būt nobrucis, un reizēm tas mēdz rezultēties ar priekšlaicīgu klimaksu, kas ar steigu jānovērš gluži kā ugunsgrēks.

    Vai neregulārs menstruālais cikls jāsaved kārtībā, plānojot grūtniecību?

    Citi noteikumi nekārtīgā cikla seriālā stājas spēkā tad, ja tev vēl nav bērnu un ja mēnešreizes nāk un iet, kad tām pašām tīk. Vispirms jānoskaidro, kas notiek ar ovulāciju. Sākoties mēnešreizēm, asinsanalīzēs jānosaka folikulus stimulējošais hormons (FSH) un lutenizējošais hormons (LH), – tie abi ir atbildīgi par olnīcu pareizu darbību.

    Savukārt aptuveni pēc trim nedēļām, ap cikla 21. dienu, asinīs jānosaka estradiols un progesterons. Tie parādīs, vai olšūna ir izdalījusies. Tātad – cik auglīga tu esi! Vēl cikla otrajā pusē vajadzētu veikt ginekoloģisko ultrasonogrāfiju, kurā arī var redzēt, kāda ir situācija olnīcās un vai olšūna ir vai nav izdalījusies. Tas arī parādītu, vai nekārtīgā cikla iemesls nav policistisko olnīcu sindroms jeb PCOS.

    Tāpat ultrasonogrāfijā var aplūkot dzemdes gļotādu, jo vēl viens iemesls, kāpēc mēnešreizes mēdz būt neregulāras, ir endometrioze, kad dzemdes gļotāda aizceļo ārpus dzemdes. Šīs lietas būtu jāsakārto. It sevišķi domājot par priekšdienām, kad tev gribēsies mazuli.

    Kā man patīk sacīt savām pacientēm – sieviete ir hormonu fabrika, un, ja kaut kas tajā nestrādā, kā vajag, jāpalīdz sakārtot.

    Kādas ir neregulāru mēnešreižu sakārtošanas metodes?

    Ja izmeklējumos, ko nosaucu, viss ir kārtībā – superīgi! Reizēm sievietēm olnīcas  jau ģenētiski ir ieprogrammētas nerežīmā, un tad, zinot, ka ar hormoniem viss ir kārtībā un citu sūdzību par veselību nav, tu vari dzīvot mierīgi. Savukārt, ja izmeklējumi parāda hormonu disbalansu un arī tev pašai ir sūdzības, vajadzētu ķerties pie kārtības ieviešanas.

    Populārākais veids, kā ciklu sakārtot, ir – ņemot talkā hormonālo kontracepciju.

    Preparāti ir dažādi, un katrai sievietei iespējams piemeklēt atbilstošāko. Hormonālās kontracepcijas princips – tā izmaina nepareizo informāciju, ko olnīcām no galvas smadzenēm sūta hipofīze, un saregulē olnīcu darbību. Dažos gadījumos hormonālās tabletes var lietot nepilnu ciklu, piemēram, 7–10 dienas katru mēnesi.

    Tikai jāņem vērā, ka šāda – nepilna cikla tablešu – dzeršana ir zāles un nedarbojas kā izsargāšanās no bērniņa, tāpēc talkā jāņem citas pretapaugļošanās metodes. Reizēm ciklu sakārtot palīdz hormonālā spirāle. To, kuru metodi izvēlēties, mēs, ginekologi, izvērtējam pēc tā, kādas un cik stipras ir mēnešreizes, kāda ir sievietes pašsajūta un dzīves ritms.

    Vai hormonālajiem preparātiem ir dabiskākas alternatīvas?

    Citreiz jaunām meitenēm, kurām vēl nav pat divdesmit gadu un cikla pulkstenis aizgājis šķērsām, tiešām negribas uzreiz dot smago artilēriju – hormonpreparātus. Tad vispirms izmēģinu dažus citus variantus…

    • Aptuveni 7–10 dienas pirms gaidāmajām mēnešreizēm var palietot C vitamīnu – tas labi stimulē hormona progesterona izdalīšanos, kas ir svarīgi pirms gaidāmajām mēnešreizēm. Pietiek ar lielu greipfrūtu dienā, citronu, bļodiņu upeņu vai var nosūkāt kādu C vitamīna ripiņu.
    • E vitamīns. To ļoti bagātīgi satur naktssveces eļļa – arī to var kursa veidā kādu laiku palietot. Tiesa, no eļļā šķīstošajiem vitamīniem jaunām meitenēm nevajadzētu aizrauties ar A vitamīnu, jo tas darbojas kā antiestrogēns, kas tieši var nomākt sievišķo hormonu līdzsvaru.
    • Īsu brīdi var palietot arī homeopātiskos cikla sakārtošanas preparātus, kuru sastāvā ir alpu vijolīte, piemēram, Remens tabletes vai citas. Jā, to nosaukums biežāk izskan menopauzes simptomu mazināšanas kontekstā, bet – var lietot arī pie cikla traucējumiem.
    Dabiskie līdzekļi ir labi un nekaitīgi, tikai mana prakse rāda, ka efektīvāk tie darbojas jaunām, reizēm pat nevainīgām, meitenēm, kuru bioloģiskais pulkstenis vēl ir vieglāk ietekmējams.

    Mīti par hormoniem

    Reizēm meitenes man iebilst: «Kam man hormonālā kontracepcija, ja man nav regulāru attiecību, esmu brīva?!» Bet tā domāt ir muļķīgi, jo pat starptautiskos ginekologu kongresos atkārtoti uzsver, ka daudzos gadījumos hormonālā kontracepcija ir ārstēšana – gluži kā aspirīns sirdij.

    Cita lieta, ka ar hormoniem nevar un nevajag aizrauties… Ja FSH un LH hormonu cipari ir zemi, ilgstoši lietojot hormonālo kontracepciju, signālus no smadzenēm uz olnīcām var nobloķēt pavisam, un tad tos ir ļoti grūti atbloķēt. Reizēm sievietes saka arī tā: «Man cikla sakārtošanai izrakstīja hormonus, bet es tos nelietošu, kamēr nebūšu dzemdējusi. Citādi man nebūs bērnu.»

    Nē, mīļā, bērnu tev drīzāk var nebūt iekšējā cikla bardaka dēļ. Organisms ir jāuzved uz pareizā ceļa, un hormoni spēj šo ceļu ļoti labi parādīt. Ne velti pat pavisam jaunām, vēl nevainīgām, meitenēm cikla sakārtošanas nolūkos mēdz izrakstīt hormonālās tabletes. Bet – jo jaunāka ir sieviete, jo īsākam jābūt laikam, kad bez pārtraukuma lieto hormonus. Tādēļ, ka arī agrā jaunībā bioloģiskais pulkstentiņš vēl netikšķ visai stabili, un, ilgstoši lietojot hormonpreparātus, to var nomākt, nobloķēt pavisam, jo kontracepcija strādā pulksteņa vietā.

    Galvenais visā šajā stāstā ir saprast – kas tevi traucē. Ja kaut kas traucē – mēs to atrisinām. Ja netraucē – dzīvo miera vējos!

    Kā tulkot hormonu analīzes?

    FSH un LF rādītāju attiecībai mēnešreižu sākumā no 3. līdz 5. dienai jābūt 3:1. Nepārbaudi šos rādītājus ovulācijas laikā jeb cikla vidū!

    Kad noteikti vajadzētu pakonsultēties ar ginekologu?

    Ja kombinācijā ar neregulārām mēnešreizēm tev ir kāda no šīm pazīmēm:

    • krūtīs parādās piens, lai gan neesi ne stāvoklī, ne arī baro bērniņu ar krūti;
    • ja tev ir daudz apmatojuma uz ķermeņa;
    • ja ir liekais svars ar tieksmi pieaugt, neskatoties uz to, ka ievēro diētu;
    • ja mēnešreizes ir ļoti stipras un sāpīgas.

    Šīs pazīmes var liecināt, ka kaut kas sagājis «uz īso» ne tikai sievišķajos, bet arī citos – piemēram, vairogdziedzera – hormonos.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē