• Ko darīt, lai izrautais zobs ātrāk sadzītu?

  Padomi
  Ginta Auzniece
  5. decembris, 2020
  1 komentārs

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pexels
  Zoba izraušana jau pārdzīvota, bet gribas ātrāk sadziedēt brūci? Izlasi mūsu špikeri par rīcības stratēģiju pēc zoba izraušanas un tiksi galā jau pavisam drīz! Konsultē EDGARS SĒJA, mutes, sejas un žokļu ķirurgs Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā, savā ģimenes klīnikā Smaida līnija un klīnikā Sirowa Rīga.

  Kā rīkoties pirmajā dienā pēc zoba izraušanas?

  • Pēc 30 minūtēm, kad zobs izrauts, izņem no mutes marles tamponu.
  • Divas trīs stundas pēc operācijas neēd un nedzer. Aptuveni divu stun­du laikā iziet anestēzija un tu vari sākt just sāpes. Negaidi, kad sāks sāpēt pavisam stipri, jau pie pirmajām sajūtām iedzer ārsta ieteik­tās pretsāpju zāles. Ja dakteris neko nav ieteicis, derēs arī Ibumetin 400 mg pa 1 tabletei 3 reizes dienā pēc vajadzības aptuveni 7 dienas. Nopietnākās situācijās, ja rauti vairāki zobi un ir vairākas šuves, ārsts var izrakstīt arī recepšu medikamentus, pie­mēram, Ketanov ar aktīvo vielu ketorolaka trometamolu.
  • Dienā, kad izrauts zobs, neskalo muti, netīri zobus, neēd un nedzer neko siltu vai karstu. Zobus vari sākt tīrīt nākama­jā dienā.
  • Pirmajā dienā – liec aukstuma kom­preses, lai traumētajā vietā sašaurinā­tos asinsvadi, nebūtu asiņošanas un mazinā­tos tūska. Kompresi tev kādu brīdi pie vaiga pieliks jau ārstniecības iestādē, bet trīs reizes aukstuma kompreses vajadzētu paturēt arī mājās. Tikai nepārspīlē, lai nedabūtu apsaldējumu. Labākais aukstuma komprešu režīms: paturi aukstumu 10–15 minūtes un atkārto pēc stundas vai divām. Kā kompre­si vari izmantot gan speciālās aptiekā nopēr­kamās aukstuma pakas, gan jebko aukstu no saldētavas, kas ietīts dvielītī.
  • Vismaz dienu pēc zoba izraušanas nesmēķē!

  Vai var gadīties, ka pēc zoba izraušanas jālieto zāles? Iespējams, būs jālieto antibiotikas. Parasti šādos gadījumos izraksta amoksiciklīnu, ampicilīnu vai klindamicī­nu – vidēji 7–10 dienu kursu.

  Ja zobu nevar atjaunot un uzlikt kvalitatīvu protezēša­nas konstrukciju, piemēram, metāla inleju vai tiltiņu, vai kādu citu risinājumu, tad zobu labāk izraut.
  1. Vai muti pēc zobu izraušanas nepieciešams skalot?
   Skalo! Sākot ar nākamo dienu pēc zoba raušanas, turpmākās 10 dienas ne pārāk intensīvi, bet bieži (5–6 reizes dienā) skalo muti ar siltu sāls šķīdumu (1 tējkarote sāls uz glāzi silta ūdens), kume­līšu tēju vai kādu antiseptisku mutes ska­lojamo līdzekli. Derēs Hexoral, Corsodyl, Listerine, Gum, Oralflux vai jebkurš cits. Pirmajās dienās pietiks, ja vienkārši paturē­si skalojamo šķidrumu mutē kā kompresi, neskalo pārāk spēcīgi, jo tā var atrauties asins receklis, kas izveidojies uz brūces, un tad tā atkal sāks asiņot.

  2. Vai pēc zoba izraušanas nepieciešama atkārtota apskate pie zobārsta?
   Pēc divām nedēļām dodies pie ārsta izņemt šuves, ja tādas uzliktas. Nemēģini to darīt mājās pats! Piemēram, ar manikīra šķērītēm, lai gan ar šādiem padomiem ir pilns internets.

  1 komentārs

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē