• Šobrīd

  weather img

  Rīga +1°C Mākoņains, D vējš, 1.03 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Bonus-malus apdrošināšana – kā šī sistēma strādā?

  Praktiski padomi
  Aldis Bite
  30. septembris, 2018
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Ik gadu 15. septembrī tiek pārskatītas un atjaunotas Bonus–Malus klases. Tas ir brīdis, ko gaida apzinīgie autovadītāji, bet ne visi tādi ir. Bonus-Malus sistēmu lūdzām komentēt lūdzām Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja (LTAB) valdes priekšsēdētāju Juri Stengrēvicu.

  Bonus-Malus ir apdrošināšanas riska vērtēšanas sistēma, kuru piešķir LTAB un kurā tiek uzkrāta transportlīdzekļa īpašnieka apdrošināšanas vēsture – apdrošināto dienu un ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaits par pēdējiem 11 gadiem. Bonus-Malus sistēmas dati ir viens no galvenajiem kritērijiem, pēc kā tiek aprēķināta OCTA cena. Par spīti tam, ka teju katrs trešais Latvijas iedzīvotājs ikdienā vada auto, par transportlīdzekļa apdrošināšanas sistēmu zināšanas autobraucējiem joprojām ir trūcīgas.

  Bonus-Malus sistēmu ieviesa 2006. gadā, bet pēdējās izmaiņas veica 2009. gadā. BM klase tiek piešķirta Latvijā reģistrētam transportlīdzekļa īpašniekam (fiziskai vai juridiskai personai) vai atsevišķos gadījumos (līzings) transportlīdzekļa turētājam (fiziskai vai juridiskai personai).

  Ja personai īpašumā ir vairāki vienas kategorijas transportlīdzekļi, tad visiem spēkratiem tiek piešķirta viena un tā pati BM klase.

  Savukārt, ja ar vienu no šiem transportlīdzekļiem tiks izraisīts ceļu satiksmes negadījums (CSNg), tas ietekmēs visu šīs kategorijas transportlīdzekļu Bonus-Malus klasi, kas atrodas īpašnieka vai turētāja valdījumā. Nomainot transportlīdzekli pret tādas pašas kategorijas transportu, BM klase nemainās. Tātad, ja jūsu īpašumā ir auto, bet vēlāk iegādājaties otru auto, arī tam tiek piešķirta jums esoša auto BM klase. Ja jūs papildus iegādājaties savu pirmo motociklu vai traktoru, tad šiem transportlīdzekļiem automātiski tiek piešķirta 6. BM klase. Ja transportlīdzeklis ir reģistrēts ārvalstī, Bonus-Malus klase šim transportlīdzeklim netiks noteikta.

  Klases

  Pavisam ir 17 Bonus-Malus klases, turklāt 1.–5. klasē tiek ierindoti transportlīdzekļu īpašnieki ar paaugstinātu riska pakāpi. Šo slikto klientu ir tikai 2% no autobraucējiem. Sestajā jeb sākuma klasē tiek ierindoti transportlīdzekļi, kuru īpašniekiem vēl nav izveidojusies apdrošināšanas vēsture, piemēram, ja persona uz sava vārda pirmo reizi reģistrē transportlīdzekli vai reģistrē citas, atšķirīgās no esošās kategorijas transportlīdzekli.

  6.–17. klasē tiek ierindoti transportlīdzekļi ar zemu riska pakāpi. Ja reģistrējat lietotu transportlīdzekli, tam tiek pielāgota jūsu, nevis iepriekšējā īpašnieka Bonus-Malus klase. Latvijā ir tikai 2% neapzinīgo braucēju (BM 1.–5. klase), taču ir īpaši eksemplāri.

  LTAB ir informācija, ka biežo CSNg dēļ kādai jaunkundzei piešķirta 1. BM klase un viņas OCTA apdrošināšanas polise maksā 10 000 eiro gadā.

  Aprēķins

  Aprēķinot šo klasi, tiek ņemts vērā apdrošināšanas dienu skaits jeb periods, uz kādu apdrošināts transportlīdzeklis, un apdrošināšanas gadījumu jeb izraisīto CSNg skaits pēdējo 11 gadu laikā. Lai BM nesamazinātos, katrā no periodiem apdrošināšanas dienu skaitam ir jābūt vismaz 275 dienas, kuru laikā nedrīkst būt izraisīti CSNg. Ja uz veco automašīnu ir noteikta, piemēram, 2. BM klase, tad tāda pati BM klase tiks piemērota, slēdzot pirmo apdrošināšanas līgumu jaunai automašīnai.

  Samazinājums

  BM klases samazinājums pienākas par jebkuru izraisītu CSNg neatkarīgi no tā, vai tas tiek noformēts ar saskaņotā paziņojuma palīdzību vai bez tā. BM klase tiks samazināta tam transportlīdzekļa īpašniekam/turētājam, kurš saskaņā ar apdrošinātāja lēmumu tiks atzīts par atbildīgu CSNg izraisīšanā.

  Palielinājums

  Bonus–Malus klase var tikt palielināta par vienu klasi, un transportlīdzekļa īpašnieks/turētājs nokļūst nākamajā BM klasē, ja aprēķina intervālā (12 mēnešus ilgs laika posms no 1. septembra līdz 31. augustam) vienas transportlīdzekļu kategorijas kopējais apdrošināšanas dienu skaits ir vismaz 275 dienas un iepriekšējos 11 periodos (gados) nav iestājušies apdrošināšanas gadījumi. Ja gada laikā netiek sakrātas Bonus– Malus klases palielināšanai nepieciešamās 275 apdrošināšanas dienas, tad šī gada laikā sakrātās apdrošināšanas dienas tiek pārnestas uz nākamo aprēķina intervālu un summētas ar tajā sakrātajām apdrošināšanas dienām.

  Kā uzzināt savu šābrīža BM klasi

  Transportlīdzekļa īpašnieks/turētājs aprēķināto BM klasi var uzzināt www.ltab.lv apakšnodaļā Bonus–Malus dati.

  Šo atcerēties ir būtiski!

  1. CSNg izraisītājam vai dalītas atbildības gadījumā BM klase tiek samazināta gan transportlīdzekļa īpašniekam, gan vadītājam, ja a/m īpašnieks savu auto iedod paziņam.
  2. BM klases samazinājums tiek piemērots arī gadījumā, ja izraisītā CSNg noformēšanai ticis izmantots saskaņotais paziņojums, jo BM klases samazinājums pienākas par jebkuru izraisītu CSNg.
  3. CSNg cietušajai pusei BM netiek samazināts.
  4. Ceļu policijas piešķirtie pārkāpumu naudas sodi, uzskaites punkti (soda punkti) vai gadījumi, kad transportlīdzeklis vadīts apreibinošu vielu ietekmē, uz BM neattiecas.
  5. Ja gada laikā ir iestājušies vairāki apdrošināšanas gadījumi, iepriekšējā BM klase tiek pazemināta atkarībā no iestājušos apdrošināšanas gadījumu un apdrošināšanas dienu skaita gadā. Katra klienta gadījums tiek skatīts individuāli.
  6. Neviens apdrošināšanas gadījums no apdrošināšanas vēstures netiks izdzēsts. BM aprēķins tiek veikts par pēdējiem 11 gadiem. Savu BM klasi var uzlabot, veicot vismaz 9 mēnešu apdrošināšanu un neizraisot jaunus CSNg.
  7. OCTA prēmijas apmēru nosaka katra apdrošināšanas sabiedrība. Būtiski ir kompānijas prestižs un polises cena, jo ne vienmēr lētākā būs izdevīgākā.

  Rezumējums

  Vēlaties maksimālo 17. BM klasi?  Tam nepieciešama vismaz 11 gadus ilga autovadīšana bez avārijām un OCTA polise vismaz 275 dienām gadā. Ja jūsu deklarētā adrese ir ārpus Rīgas, OCTA tad būs lētāka.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+