• Uzmanies! Arī kaķim var kļūt par karstu

  Kaķi
  Zane Piļka-Karaļeviča
  Zane Piļka-Karaļeviča
  16. jūnijs, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Kaķi ir dzīvnieki, kas ļoti mīl siltumu, pat vasarā viņi meklē mīkstāku un siltāku vietiņu. Varētu šķist – viņiem nekad nemēdz būt karsti, taču tā nav.

  Kaķi tikpat kā nesvīst, lai gan arī uz viņu ķermeņa ir nedaudz sviedru dziedzeru. Ņemot vērā, ka dzīvnieka ķermenis ir pārklāts ar apmatojumu, sviedru dziedzeru darbība palēninās. Šķidrumam, ko izdala ķermenis, vajadzētu iztvaikot, atvēsinot mitro laukumu, taču patiesībā sviedri nokļūst uz apmatojuma, iztvaiko, bet ķermeni neatvēsina.

  Ļoti karstā laikā kaķis var atstāt uz grīdas sasvīdušu ķepu pēdas – tas ir starp pirkstiem esošo sviedru dziedzeru darbības rezultāts.

  Tāpat kā suņi, arī kaķi svīst caur ķepām, proti – dziedzeriem, kas izvietoti starp pirkstiem. No fizioloģijas viedokļa raugoties, šie dziedzeri nav domāti organisma atvēsināšanai, bet gan teritorijas iezīmēšanai. Sekrētam (sviedriem) piemīt noteikta smarža, ar kuras palīdzību kaķis iezīmē savu teritoriju.

  Atšķirībā no suņiem, kas karstā laikā elpo caur muti, kaķi gandrīz vienmēr elpo tikai caur degunu. Tomēr viņi tieši tāpat izmanto savas siekalas, lai atvēsinātos. Mehānisms ir visai sarežģīts, taču, uzmanīgi pavērojot mīluli, tu pārliecināsies, ka tāds tik tiešām eksistē.

  Kad kaķim ir karsti, viņa deguns kļūt daudz mitrāks, bet acis spožākas. Dzīvniekam paātrināti veidojas siekalas, ko kaķis atstāj uz kažoka, to laizot. Siekalas sastāv no ūdens, fermentiem un sāļiem. Sāļais šķidrums karstumā iztvaiko ātrāk, tas nozīmē – ķermeņa atvēsināšanās notiek īsākā laikā. Kopā ar siekalu izdalīšanos organisms sāk just sāļu un elektrolītu deficītu. Viegls disbalanss veicina metabolisma palēnināšanos, un tas nozīmē, ka ogļhidrāti tiek sašķelti lēnāk. Siltums izstrādājas ogļhidrātiem sašķeļoties, bet, kad metabolisms ir palēnināts, kaķa ķermeņa temperatūra pazeminās dabiskā ceļā.

  Kad kaķim ir karsti, viņa deguns kļūt daudz mitrāks, bet acis spožākas.

  Grūti noticēt, taču nedaudz mikls deguns un kažoka laizīšana karstā laikā spēj palēnināt vielmaiņu un atvēsināt organismu no iekšienes. 

  Eksistē arī citas atvēsināšanās metodes:

  • Kaķis maz kustas, cenšas uzturēties ēnā – tas palīdz palēnināt metabolismu un pārtraukt ogļhidrātu šķelšanu.
  • Kaķis noguļas un izstiepjas uz aukstas virsmas – tā viņš atvēsina ķermeni no ārpuses.
  • Dzīvnieks daudz dzer – papildu šķidrums palielina siekalu daudzumu, palīdz atvēsināt organismu no iekšienes.

  Kad kaķis cīnās ar karstumu, tu pamanīsi, ka viņa ausis ir nedaudz vēsas. Paātrināta sirdsdarbība paplašina asinsvadus un paātrina asins cirkulāciju. Kaķa auss iekšpuse klāta vien ar plānu ādas kārtiņu, tādēļ šī vieta atvēsinās visātrāk.

  Ņem vērā! Kaķiem ar īsiem purniņiem ir lielāka nosliece uz pārkaršanu.

  Karstuma dūriens. Kā palīdzēt?

  Dzīvniekiem termoregulācija nav tik attīstīta kā cilvēkiem, tādēļ karstuma dūrienu dabūt ir daudz vieglāk. Karstuma dūriena tipiskās pazīmes dzīvniekiem ir paātrināta un sekla elpošana, bālas vai – tieši pretēji – ļoti sarkanas smaganas un mēle, nespēks, dzīvnieks slienājas, ejot grīļojas. Ja redzi šādas pazīmes, kaķim steidzami jāsniedz palīdzība.

  1. Novieto dzīvnieku vēsā, vējainā vietā vai telpā ar kondicionieri.
  2. Izmēri kaķim temperatūru. Ja tā ir augstāka par 40 grādiem – ietin kaķi mitrā dvielī vai iegremdē vēsā vannā.

  Uzmanies, lai kaķa ķermeni pārāk neatvēsinātu, jo karstuma dūriens dzīvniekam traucē ķermeņa dabisko termoregulāciju.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē