• Britu zinātnieki izpētījuši – kaķu saimniekiem esot lielāks risks saslimt ar šizofrēniju

  Dzīvnieki
  Estere Jansone
  17. aprīlis
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Kari Shea/Unsplash
  Ārsti bīstamu saistību starp kaķiem un šizofrēniju ievēroja jau teju pirms 30 gadiem.

  Oksfordas universitātes zinātnieki apkopojuši 17 zinātniskus pētījumus par kaķu ietekmi uz saimnieka veselību. Tie veikti 11 valstīs beidzamo 44 gadu laikā. Tajā izkristalizējies kāds nepatīkams secinājums – kaķu saimniekiem esot gandrīz uz pusi lielāks risks saslimt ar šizofrēniju nekā cilvēkiem, kas izvēlas dzīvot bez mājdzīvniekiem.

  Saikni starp šizofrēniju un kaķiem psihiatri ievērojuši jau 1995. gadā. Tolaik kādā pētījumā ārsti izvirzīja hipotēzi, ka ar šāda veida saslimšanas varētu ietekmēt toksoplazmoze, kuru izraisa kaķu pārnēsāts parazīts. Tika izpētīts, ka šie parazīti spēj iekļūt centrālajā nervu sistēmā un ietekmēt neirotransmiterus jeb ķīmiskās vielas, kas ļauj nervu šūnām savā starpā sazināties. Laika gaitā izjauktais neirotransmiteru balanss var radīt neiroloģiskas saslimšanas.

  Pētījuma autori gan atzīmē, ka šizofrēnija ir ļoti sarežģīta slimība, un tās izpausmes ietekmē vairāku faktoru kopums. Iespējams, kaķa klātbūtne varētu būt tikai viens no vairāku cēloņu kopuma, kas veicina šīs slimības rašanos. Tāpēc ārsti iesaka ievērot higiēnu – regulāri tīrīt kaķu kasti, bieži mazgāt rokas un stingri pieskatīt, lai dzīvnieks nedodas brīvsolī ārpus mājas.

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē