• Ideālā sabiedrība ar saviem likumiem — Āfrikas hiēnsuņi

    Daba un dzīvnieki
    Ārija Lipska
    26. jūnijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Chitabe-42
    Foto: Brian Lauer, flickr.com/brianlauer
    Chitabe-42
    4/5Nekad nepametīs slimos un vecos

    Nekad nepametīs slimos un vecos

    Hiēnsuņu bara uzbūve ir šāda: pār visu baru valda dominējošā mātīte un dominējošais tēviņš, tā sauktais bara pirmais pāris, kam visi bez ierunām pakļaujas. Sociologi šādu sabiedrību nosaukuši par pasīvo hierarhiju.

    Pirmais pāris izvēlas bara apmešanās vietu (tikai viņi iezīmē teritoriju – pārējie hiēnsuņi to nedara), valdošais tēviņš nosaka medību laiku, medību biežumu (ne mazāk kā vienas medības dienā) un izvēlas dzīvnieku, kuram uzbrukt. Savukārt dominējošā mātīte norāda un arī iezīmē galvenās migas vietu, jo saskaņā ar iekšējiem likumiem vairoties drīkst tikai pirmais pāris. Gandrīz viss bars ir radinieki, kas rūpējas cits par citu.

    Hiēnsuņiem ir kāds nerakstīts likums: mēs nekašķēsimies un nekausimies ne savā starpā, ne ar citiem suņiem, jo mums nav vajadzīgi sakosti vai ievainoti bara locekļi!

    Šie suņi piekopj tā saukto miermīlīgo agresiju – ja tev kāds nepatīk, uzrūc un pasaki, ka viņš tev nepatīk.

    Ja tev kāds pateicis, ka tu nepatīc, tu palūdz viņam piedošanu. Ļoti dīvaini, vai ne? Ja divi hiēnsuņi nevar sadalīt vienu gaļas gabalu, viens otram sāk lišķīgi izlūgties šo gabalu, lienot uz vēdera zem otra vēdera un murrājot līdzīgi kaķim. Viņu dialogs varētu būt šāds: «Es esmu labāks, tev noteikti jāatdod šis gabaliņš man…» Otrs saka: «Es esmu labāks, bet, ja jau tu tik skaisti proti pielīst, atdošu šo gabaliņu tev…» Un pirmais atbild: «Tu esi tik labs, ka nākamreiz es gabalu atdošu tev…»

    Dabas zinātnieki izpētījuši, ka hiēnsuņi ļoti koncentrējas uz labu attiecību veidošanu, un tas garantē ideālu sadarbību medībās.

    Medību shēma ir tik sarežģīti kooperatīva, ka daļa zinātnieku pārliecināti – dzenot upuri, hiēnsuņi sazinās telepātiski. Kā citādi skaidrot tādu lietu: medījumu sāk vajāt viena bara daļa. Bez jebkādiem signāliem pusceļā pieslēdzas otra daļa (spēkpilnā) un ļauj pirmajiem noiet no skatuves.

    Arī pats uzbrukum ir ļoti detalizēts: viens suns ķer pie kājas, otrs gāž uz sāniem, taču nokost atļauts tikai dominējošajam tēviņam. Nekad neviens hiēnsuns nav dublējis otra pienākumus, katrs zina savu vietu un dalības laiku. Šiem suņiem ir neskaitāmi rituāli, ko var salīdzināt ar Austrumu kaujas mākslas rituāliem. Piemēram, no rīta, kad dominējošais tēviņš pasludina medību laiku, visi nāk cits pie cita un it kā sasveicinās, melodiski izkliedzot ho-ho!

    Pēc sveiciena viņi sāk klaigāt gluži kā pērtiķi (tās varētu būt prieka emocijas). Ikdienišķā sarunu valoda ir līdzīga murrāšanai, bet nepatikas izrādīšana – klusa rūkšana. Mūsu suņiem raksturīgo valodu – skaļu un dobju riešanu – hiēnsuņi lieto, tikai brīdinot par briesmām.

    Tāpat kā visi suņi, viņi grib uzmanību no saimnieka. Hiēnsuņu variantā – no dominējošās mātītes. Ak, kā viņi prot pielīst! Rāpo uz vēdera, laiza viņai muti, atdarina kucēnus un it kā lūdz, lai mamma pabarotu… Hiēnsuņi visu dara kopā – gan medī, gan atpūšas, pat naktī guļ vienā bariņā. Neatstumj slimos un vecos. Daba šiem plēsējiem piešķīrusi pārsteidzoši elastīgu un ietilpīgu kuņģi. Noķerot upuri, medījošie suņi sarijas līdz ūkai un steidz atpakaļ uz nometni, lai, atrijot gaļu, pabarotu mazuļus, slimos, vecos un mātītes.

    Nākamā lapa

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē