Sievietes veselības tehniskā apskate pēc 40. Analīzes un svarīgākie izmeklējumi

Lieliski, ja reizi gadā dodies pie ginekologa, regulāri apmeklē zobārstu un zini, kā izskatās tavs ģimenes ārsts. Mēs tev pastāstīsim, ko vēl laiku pa laikam pārbaudīt, lai nākotnē izbēgtu no lielām nepatikšanām.
Lote Auzāne
Foto: Shutterstock

ZELTA standarts

Iesaka LIENE MARTINSONE-BĒRZKALNE,
interniste Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā,
Veselības centra 4 Anti Aging institūtā un Capital Clinic Riga.

1. ANALĪZES 

Lai būtu informēta par to, vai organismā viss funk­cionē, kā nākas, un lai laikus pamanītu kādas izmaiņas, katram cilvēkam, īpaši pēc 45 gadu vecuma, kad līdz ar dažādiem nove­cošanas procesiem orga­nismā ir lielāka iespēja attīstīties dažādām kaitēm, reizi gadā būtu labi nodot asins, urīna un fēču analīzes.

Ko pārbaudīt asinīs?

→ Pilnu asinsainu, kas parāda, kāds ir hemoglobīns, vai nav paaugstināti iekaisuma rādītāji.

→ Ferritīnu jeb dzelzs rezerves organismā. Ja jau iestājusies menopauze, dažkārt dzelzs līmenis organismā vairs nešķiet būtisks, jo nav ikmēneša asiņošanas, kas dzelzi varētu nozagt, taču tas ir maldīgi. Pēc 50 gadu vecuma biežākie dzelzs zagļi ir uzsūkšanās traucējumi kādu kuņģa vai zarnu trakta vainu dēļ.

→ B12 vitamīnu, kura trūkums arī var būt viens no mazasinības iemesliem.

→ Holesterīnu. Ja nav citu sirds un asinsvadu slimību riska faktoru (ja nesmēķē, tev ir normāls svars un asinsspiediens, tu neēd treknu pārtiku, nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm), pieļaujamais zema blīvuma lipīdu holesterīns jeb ZBL var būt ap 3 mmol/l. Ja riski ir augsti, ZBL jābūt zem 1,8 mmol/l. Ja cipari ir augstāki, sākumā tos jācenšas samazināt ar dzīvesveida un diētas maiņu.

→ Glikozes jeb cukura līmeni. No 40 gadu vecuma vismaz vienreiz jānosaka cukura līmenis asinīs, bet no 45 gadu vecuma – analīze jāveic reizi trijos gados. Vēlamais rādītājs – līdz 6 mmol/l tukšā dūšā. Ja rādītājs ir 6–7 mmol/l, to jau sauc par robežglikēmiju, un tad būs jāveic papildu analīzes un jāizvērtē dzīvesveida, paradumu un diētas maiņa. Ņem vērā, ka viltus paaugstinātu rezultātu var ietekmēt pat tikai košļājamā gumija.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+