
Ir jaunumi par asinsspiedienu! Mērījumi, jaunas zāles un patiesība par kafijas dzeršanu
17. maijs ir Pasaules hipertensijas diena, un, protams, tas ir gana labs iemesls, lai atkal parunātu par šo mūžseno tēmu – augsts asinsspiediens. It sevišķi tāpēc, ka IEVAS Veselība saņēmusi Monikas ekstravaganto vēstuli.
Foto: Shutterstock
Sveiki šajā brīnišķīgajā dienā!
Iedomājos – kam gan citam lai to pajautā, ja ne IEVAS Veselībai?!… Tā jau ir – neskaties cita makā un neuzdod muļķīgus jautājumus par otra veselību, bet – man sirds lūst pušu!
Tikko feisbukā uzskrēju virsū videorullītim – reklamē Lielo koncertu, kas notiks maija beigās Mežaparkā, un ka šī video mūziķi ir veselīgie, kafiju praktiski nelieto! Ivo Fomins saka: dzerot tikai vienu krūzīti, jo nedrīkstot – asinsspiediens… Zigfrīds Muktupāvels arī vienu, jo spiediens, spiediens…
Manuprāt, tās ir muļķības. Ko tie puiši mokās, domājot, ka nedrīkst dzert kafiju! Tas jau tikai tāds teiciens. Bet, no otras puses, varbūt viņiem tiešām asinsspiediens ir par augstu? Tāpēc es būtu priecīga izlasīt (un lai arī viņi izlasa!) kāda profesora skaidrojumu par šo tēmu un vispār – ko zinātnieki jaunu izpētījuši par asinsspiedienu. Kāds tagad skaitās normāls spiediens? Mana ģimenes ārste teica, ka cipari ir mainījušies. Vai ir kaut kas jauns ārstēšanā, izņemot kafijas nedzeršanu?
Ar nepacietību gaidīšu rakstu – Monika
Skaidro
Dr. med. Aivars Lejnieks
• Internists un endokrinologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenais speciālists internajā medicīnā.
• Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Iekšķīgo slimību katedras vadītājs.
Tēma tiešām sena kā pasaule… Un pēdējos gados ne-kā kardināli jauna, ko par to pastāstīt, nav bijis. Visi jau zina (vismaz teorētiski): ja ir paaugstināts arteriālais asinsspiediens, asinsvados veidojas fibroze, tie kļūst stīvi un attīstās dažādi patoloģiski iznākumi – nieru bojājumi, acu bojājumi.
Tagad atsevišķi ir izdalīta viena jauna pacientu grupa ar asinsspiedienu 130–139/85–89 mmHg, kas agrāk tika uzskatīta par augšējo normu, bet tagad vairs ne!
Arteriālā hipertensija un ateroskleroze sirds vainagartērijās cieši kopā, viena otru apskāvušas, nomoka sirdi līdz sirds mazspējai, cilvēks dabū mirdzaritmiju, akūtu miokarda infarktu, insultu, priekšlaicīgu nāvi. Tādēļ vienmēr ir svarīgi turēt nosacīti optimālāko spiedienu, lai šīs problēmas neveidojas…
Tātad nekādu dižo jaunumu ilgi nebija… Taču pagājušajā gadā Eiropas Kardiologu biedrība izdeva jaunas vadlīnijas par arteriālās hipertensijas ārstēšanu, un tajās ir vairāki jauni, būtiski akcenti. Lūk, kādi!