Daltonisms. Vīriešiem priekšroka

Visus krāsu redzes traucējumus ierasts mest pār vienu kārti: kaut ko neatšķir – tātad daltoniķis. Patiesībā daltonisms ir tikai viens no krāsu akluma paveidiem. Daltoniķi, par laimi, ir cilvēki, kas spēj par sevi arī pasmieties. Lūk, joks: «Ārsts šodien paziņoja, ka esmu daltoniķis. Tas man bija kā spēriens no oranžām debesīm!»
Gundega Gauja
Gundega Gauja
Foto: Shutterstock

Konsultē 

GUNTA KRŪMIŅA
LU profesore

ZANE JANSONE-LANGINA
Optometriste

 

Kuš, es neatšķiru krāsas!

Nav arī informācijas, kādā tieši krāsā Bils Klintons redzēja Monikas Levinskas slaveno zilo kleitu, bet… tam tobrīd droši vien nebija izšķirīgas nozīmes. 

Krāsu aklums jeb dažādi krāsu redzes defekti ir daudz biežāk izplatīti, nekā mēs domājam. Ir avoti, kas apgalvo – katrs ­cilvēks pazīst līdz pat 25 daltoniķiem, ­tikai visdrīzāk to nezina, jo daudzi par šo savu redzes īpatnību citiem nav bilduši ne ­vārda. 

Tiek lēsts, ka pasaulē ir vismaz 8% vīriešu un 0,5% sieviešu, kuru krāsu uztvere ir atšķirīga, – ir krāsu nianses, ko viņi nespēj uztvert, līdz ar to kļūdās. To izraisa acs tīklenes centrālajā daļā esošo krāsu uztveres receptoru darbības traucējumi. Šī īpatnība parasti neietekmē redzes asumu un citas īpašības, taču var pasliktināt dzīves ­kvalitāti.

Ja krāsu redzes defekts ir iedzimts, tas nav ārstējams, savukārt iegūto defektu, kas radies, piemēram, acu slimības vai traumas dēļ, ir iespējams ārstēt ar ķirurģiskām metodēm. Krāsu redzes defekts piemīt gan princim Viljamam, gan Facebook dibinātājam Markam Zakerbergam, kas izteicies, ka Facebook krāsa ir zilā, jo šo krāsu viņš redzot ­visspilgtāk. Nav arī informācijas, kādā tieši krāsā Bils Klintons redzēja Monikas Levinskas slaveno zilo kleitu, bet… tam tobrīd droši vien nebija izšķirīgas nozīmes. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 orģinālraksti dienā 365 dienas gadā

34,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+