8 veidi, kā cilvēki manipulē viens ar otru

Kādi ir populārākie un biežāk izmantotie psiholoģiskās manipulācijas veidi?
Inga Volkova
Foto: Shutterstock

Vīriešiem nereti patīk izmantot arī atsauci uz sieviešu pirmsmenstruālo sindromu, tādējādi norādot, ka problēma jau nav īsta.

Gazlaitings

Gazlaitings ir viens no viltīgākajiem un bīstamākajiem psiholoģiskās manipulācijas veidiem, kas jau robežojas ar emocionālu vardarbību. 

Šis termins cēlies no angļu vārda gaslighting, ko burtiski varētu tulkot kā apžilbināšana ar gāzi, un tam ir saistība ar dramaturga Patrika Hamiltona 1938. gadā rakstīto lugu Gāzes gaisma, kurā vīrs, lai slēptu savu noziegumu, mēģina likt sievai noticēt, ka viņa ir sajukusi prātā. 

Šo manipulatīvo paņēmienu vislabāk raksturo tādas vienkāršās frāzes kā: Tev tikai izlikās!; Nekā tāda vispār nav bijis!; Vai tu esi jukusi? Gazlaitinga mērķis – graut cilvēka realitātes izjūtu, destabilizēt viņu, liekot viņam apšaubīt paša atmiņu un veselo saprātu. Šim mērķim izmanto informācijas noliegšanu un sagrozīšanu, arī maldināšanu un melošanu. Manipulētājs var noliegt gan faktus, apgalvojot, ka viņš tā nekad nav teicis vai neko tādu nav darījis, gan arī emocijas, piemēram, iestāstot otram, ka viņam nav pamata justies aizvainotam vai noskumušam (Tās ir tikai tavas iedomas!). Gazlaitinga lietotājiem vispār patīk piesaukt nestabilus emocionālos stāvokļus un pat psihiskas kaites kā pierādījumu tam, ka otrs nav īsti adekvāts.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+