Sātana rokaspuisis runcis Begemots – slavenākais tēls Bulgakova daiļradē. Kas viņš īsti bija?

Mihails Bulgakovs ir visai neviennozīmīga figūra krievu literatūrā. Daudzi ir pārliecināti, ka rakstnieks spēja ielūkoties pagātnē un paredzēt nākotni. Viens no viņa slavenākajiem darbiem Meistars un Margarita, ko viņš rakstīja ilgus gadus, līdz pat šai dienai izraisa strīdus literatūras kritiķu vidū.
Zane Piļka-Karaļeviča
Zane Piļka-Karaļeviča
Foto: Commons.wikimedia.org un no publicitātes materiāliem

Tomēr daudzi piekritīs, ka Bulgakovam izdevies radīt kolorītus tēlus, kuru vidū ir Volands un viņa svīta: Fagots, Azazello un runcis Begemots – viens no iemīļotākajiem rakstnieka tēliem un viens no kolorītākajiem kaķu dzimtas pārstāvjiem, kas jelkad aprakstīti literatūrā.

Radīšanas vēsture

Literatūras pētnieki jo­pro­jām nevar precīzi atbildēt uz jautājumu, kad tad īsti Bulgakovs ķērās pie šī mistiskā daiļliteratūras darba radīšanas. Taču pieņemts uzskatīt, ka kaut kādus uzmetumus rakstnieks veicis 1928. gadā, turklāt sākotnēji romāns stāstīja tikai par Volandu un viņa domubiedriem, bet mīlas sižetiskā līnija starp Meistaru un Margaritu bija pievienota ar nākamajiem labojumiem.

Begemots ir viens no iemīļotākajiem rakstnieka tēliem un viens no kolorītākajiem kaķu dzimtas pārstāvjiem, kas jelkad aprakstīti literatūrā. 

Savā romānā Bulgakovs klaji ironizēja par padomju sistēmu un maskaviešiem, tāpēc, baidoties no represijām, viņš 1930. gadā darba manuskriptu sadedzināja. Vēlāk gan atsāka darbu pie romāna, un, iespējams, tieši šo notikumu rezultātā romānā tika iekļauta slavenā frāze «Manuskripti nedeg!». Darbs pie Meistara un Margaritas ilga no 1928. līdz 1940. gadam, tāpēc Mihailu Bulgakovu droši var likt vienā rindā ar Aleksandru Puškinu, kurš pie darba Jevgeņijs Oņegins strādāja septiņus gadus, un Johanu Volfgangu Gēti, kura romāns Fausts, kas pamudināja Bulgakovu radīt Meistaru un Margaritu, tapa no 1774. līdz 1831. gadam. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+