Vienā gultā ar zīdaini. Cik tas ir droši?

Gulēt kopā ar vecākiem
Veronika Stāvause
13. marts
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Jautājumā par vecāku gulēšanu vienā gultā kopā ar zīdaini vienaldzīgo nav. Piekritēji to atzīst par gandrīz vienīgo veidu, kā naktī izgulēties un sniegt mazulim nepieciešamo drošības izjūtu, bet noliedzēji biedē ar traumatismu, kas var rasties, uzguļoties zīdainim virsū vai mazajam izkrītot no vecāku gultas, kā arī zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma paaugstinātu risku. Konsultē Vita Kalniņa, psiholoģe, ģimenes psihoterapeite ģimenes psiholoģijas centrā Līna.

Negulēt kopā ar zīdaini, jo tādējādi pieaug zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma (turpmāk – ZPNS) risks, rekomendē gan Slimību profilakses un kontroles centrs, gan Lielbritānijas Nacionālais veselības dienests un arī Pasaules Veselības organizācija, kā arī citas medicīnas organizācijas. Tajā pašā laikā pasaulē visvairāk pazīstamais zīdaiņu miega pētnieks Džeimss Makenna, kurš šo jautājumu pēta vairāk nekā 40 gadu, filozofiski jautā: kā cilvēce būtu izdzīvojusi līdz šim brīdim, ja vēsturiski mātes nebūtu gulējušas blakus saviem zīdaiņiem? Piebilstot, ka zīdaiņu guldīšana atsevišķā gultiņā parādījusies vien pirms 200–400 gadiem. Vienlaikus pētnieks uzsver, ka ir ļoti svarīgi izvērtēt, kura kopā gulēšanas forma ir drošāka un kura mazāk droša, tāpat arī jāuzsver vecāku izglītošanas nozīme par faktoriem, kas var veicināt zīdaiņu nosmakšanas risku un ZPNS. Ģimenes psihoterapeite Vita Kalniņa ir pārliecināta, ka mūsu sabiedrībā ir ģimenes, kur vecāki nav spējīgi izvērtēt, kas ir droša kopā gulēšana, tāpēc šādā situācijā bērnam noteikti ir drošāk gulēt atsevišķi.

Ne visas kopā gulēšanas formas ir drošas, tāpat kā ne visas ir bīstamas. Katrā atsevišķā situācijā ir jāizvērtē riski un jāapzinās ieguvumi.

Plānota kopā gulēšana

Vita Kalniņa uzsver, ka, runājot par gulēšanu vienā gultā kopā ar zīdaini, svarīgi ir atšķirt, vai šis gulēšanas veids ir iepriekš plānots vai nejaušs. Ja mazulis vecāku gultā pa nakti ir palicis neplānoti, piemēram, izņemts no savas gultiņas, lai pabarotu, un zīžot vecāku gultā ir aizmidzis, tas patiesi var būt bīstami, jo nav izveidojusies savstarpējā saskaņošanās, kas rodas, ja mamma regulāri guļ vienā gultā ar mazuli. «Šobrīd ekspertu vidū terminu kopā gulēšana (cosleeping) nomaina krūts gulēšana (breastsleeping),» skaidro eksperte, uzsverot, ka runāt par bioloģiski normālu zīdaiņa miegu ārpus zīdīšanas konteksta nav iespējams. «Mazuļi, kas tiek baroti ar piena maisījumu, guļ citādi, un mammas, kas nezīda, netiek hormonāli atbalstītas, lai sinhronizētos mammas un mazuļa miega cikli.»

Mazuļa un mammas saskaņošanās

Pētot mammu un zīdaiņu kopā gulēšanu un naktī filmējot viņu miegu, miega pētnieks Džeimss Makenna atklājis, ka atsevišķs mammas un zīdaiņa miegs nemaz nepastāv. Guļot kopā, mammas un zīdaiņa miega fāzes savstarpēji saskaņojas un viņi guļ kā viens vesels. Šī saskaņošanās savukārt ļoti atvieglo mammas nakts darbu, jo zīdainis prasa krūti tikai tad, kad mamma ir seklajā miega fāzē, kas palīdz gan vieglāk pamosties, gan pēc mazuļa pabarošanas ātrāk aizmigt. Ja mazulis guļ atsevišķā gultiņā, šāda miega ciklu saskaņošanās netika novērota. Tāpat tika atklāts, ka miegā māmiņa mazuli aptausta, gan pārbaudot, vai viņam viss ir kārtībā, gan samīļojot un pat kaut ko mazajam pačukstot.

Visu rakstu lasi Mans Mazais jaunajā numurā

 • Saruna ar Tamala Krišnas vecākiem – vēdisko filozofu, attiecību konsultantu Uģi Kuģi un viņa dzīvesbiedri Lindu. «Mums ir bijis sekss, tikai lai ieņemtu bērnu!»
 • LIELĀ TĒMA: Mamma atgriežas darbā. Kā pieņemt labāko lēmumu, lai būtu sirdsmiers mammai un mazulim? Kā neizdegt un nejusties vainīgai? Kam uzticēt bērnu pieskatīšanu?
 • Akcijas GADA BĒRNUDĀRZA AUDZINĀTĀJA pirmās trīs nominantes
 • Superbēbītes Odetas dzemdību reportāža
 • Kas notiek ar sievieti grūtniecības laikā, un kā aug un attīstās bēbītis puncī. Grūtnieces dienasgrāmata. 9.–14. nedēļa
 • Vienā gultā ar zīdaini. Cik tas ir droši?
 • Bērns saslimis. Palikt mājās vai doties uz slimnīcu?
 • Kā mazajam palīdzēt atgūt spēkus pēc slimošanas?
 • Rotaļāšanās ABC. Iesaka fizioterapeite Klaudija Hēla
 • Piedzimst bērni, pazūd draugi! Vai tiešām?
 • Zero waste ģimenē ar maziem bērniem. Tas ir iespējams!
 • Dzīve ar bērnu ārzemēs
 • TĒVA SLEJĀ. Tētis, kurš reizēm jūtas kā drēbju pakaramais
 • Ģimenes receptes: graudaugi bērnu gaumē
 • Fotokonkurss Mazais ar tēti
Mans Mazais nr02

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs