• VIDEO: Agris Daņiļevičs un deju skola Dzirnas aicina uz maskošanos Ziemas Saulgriežos

  Saulgrieži
  23. decembris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Publicitātes foto
  Lai arī lielākā daļa Latvijas ģimeņu Ziemassvētku svinēšanu pārņēmusi no kristīgās pasaules uzskatiem un tradīcijām, nedrīkstam aizmirst par senlatviešiem raksturīgajām jautrajām izdarībām ziemas Saulgriežu laikā.  Deju skolai Dzirnas tapis jauns dejas videoklips, kas veltīts ziemas Saulgriežu maskošanās tradīcijai.

  Maskošanās, ko dažādās Latvijas vietās sauc arī par budēļiem, ķekatām, kaladniekiem un čigānos iešanu. Maskojošies svinētāji devās no mājas uz māju, pieskandināja to ar dažādiem trokšņiem un dziesmām, kā arī veica rituālus – zīlēja un pareģoja nākotni. Taču galvenais mērķis budēļos iešanai bija nest svētību un auglību apciemotajās mājās. Par to ķekatnieki dabūja brangi paēst un padzert.

  Kurš gan gribētu atteikties no svētības? Budēļi atnesa svētību ikvienai vietai, kur tie ieradās. Dzirnas grib to darīt arī tagad, izmantojot šo video kā starpnieku.

  Folkloras kopas  Laiksne izpildītā dziesma Svatki Guoja videoklipā tiek izdejota dažādākajos Latvijas nostūros. Mazie dejotāji horeogrāfiju, kuru radījuši Dagmāra Bārbale un Kaspars Brauns, apguvuši attālināti, ar Zoom palīdzību. Arī videoklips tapis attālināti – dejotāju maskas, kā arī video veidojuši to vecāki. Savukārt 5 maskas, kas sparīgi dejo Latvijas Etnogrāfiskais un brīvdabas muzeja priekšā, ir deju skolas pedagogi.

  Deju skola Dzirnas aicina gada tumšākajā laikā nepazaudēt dzīves prieku, gaišu skatu nākotnē, kā arī atgādina, ka dziesmu un deju tradīcijas svarīgas ir bijušas toreiz un  tikpat svarīgas ir arī tagad!

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē