• Šobrīd

  weather img

  Rīga +9°C Skaidrs, Z/ZR vējš, 6.69 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Jūlija darbi augļu un ogu dārzā

  Darbu kalendārs
  Ilze Grāvīte
  3. jūlijs, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Jūlija beigās var gaidīt jau pirmo ābolu un plūmju ražu, bet jūlija sākumā ir pēdējais laiks retināt augļus. Laiks parūpēties arī par noražojušajiem augiem.
  • Ja augļu koki ziedēja bagātīgi, un augļaizmetņu daudz, mēneša sākumā būtu pēdējais brīdis veikt augļaizmetņu retināšanu, lai nav jālasa un jāēd mazi, nepieauguši augļi ar sliktu garšu. Īpaši svarīgi retināt augļus ābelēm, bumbierēm, plūmēm!
  Pārbagāti ražojoši koki ne tikai samazina augļu kvalitāti, bet arī pārmērīgi novārdzina koku. Ļoti bieži šādi koki nākamajā ziemā cieš salā, dažkārt pat aiziet bojā.
  • Ja maijā lielajā tīklkožu uzbrukumā cietuši koki, tad jūlija sākumā būtu pēdējais brīdis kokiem iedot papildmēslojumu (vēlams šķidrā veidā, jo tāds ātrāk uzņemams), lai sekmētu koku atkopšanos.
  • Vēl joprojām aktuāli ir dārzā savākt kaitēkļu bojātos augļus (iespējams vēl ar visiem kaitēkļu kāpuriem), lai samazinātu to izplatību nākamajā gadā.
  • Jūlijs ir piemērotākais brīdis ķiršu veidošanai – to vari veikt, apvienojot augļu lasīšanu ar griešanu. Vēlams gan pazemināt, gan retināt, gan atjaunot kailos zarus. Ideālā variantā to veic saulainā laikā, jo saule ir vislabākā brūču dezinficētāja. Jāatceras, ka ķiršiem svarīgi zarus griezt, atstājot celmiņus – tas ne tikai pasargās no zara tālākas bojāšanās, bet dažkārt šeit veidojas jauni zari un augļzari.
  • Pēc zemeņu noražošanas stādījums jāapkopj – ravē, izgriez stīgas, nogriez vecās lapas (jo pārsvarā uz tām ir sausplankumainība, kas samazina augu dzīvessparu). Lapas savāc un sadedzini. Ja ir vēlme izaudzēt jaunos stādus, tad vajadzētu izvēlēties veselīgākos cerus un uz stīgām pirmās divas rozetes, bet tālākās nogriezt. Tā tu iegūsi spēcīgākus stādus un veselīgāku jauno stādījumu.
  • Avenēm, sākot ražot, parasti pirmās ogas ir lielas un skaistas, bet vēlāk, ja laiks sauss, ogas sažūst. Jāņem vērā, ka avenes ir izteikti mitrumprasīgas, bet stāvošā ūdenī tās gan labi nejutīsies. Pēc ražas novākšanas pēc iespējas ātrāk noražojušie dzinumi jāizgriež, tā maksimāli samazinot iespējas izplatīties slimībām un bojāt jaunos dzinumus. Vienlaikus iespējams izgriezt vāji attīstītos dzinumus, lai tie lieki neatņem spēkus un barības vielas.
  • Augļu kokiem vēl turpini izlauzt jaunos ūdenszarus, apkopt apdobes. Uz koku stumbriem liec līmes jostas, lai savāktu tos kaitēkļus, kas gatavojas ziemošanai (galvenokārt smecerniekus).
  • Ja agrā pavasarī sala plaisas sasēji ar saiti vai kādu citu materiālu, tad tie ir jāņem nost, lai nesāk žņaugt stumbru.
  • Augļu novākšanas laikā svarīgi ir neatstāt zaros bojātos augļus, bet savākt tos, lai mazinātu slimību izplatību nākamajā gadā. Ja jūlijs ir karsts, iespējams, savairosies ērces. Lai tās ierobežotu, stādījumu vari smidzināt, jo mitrums ērcēm nepatīk. Ņem vērā, ka lielākais palīgs visu mošķu samazināšanai ir derīgie kukaiņi – mārītes, zeltactiņas, spožlapsenītes, spīļastes un citi, tāpēc nelieto dārzā ķīmiju, kas nav paredzēta konkrēta kaitēkļa vai slimību ierobežošanai. Tas var nodarīt lielu postu dabai ilgtermiņā!

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+