Tirdzniecības centri brīdina par kritisku situāciju mazumtirdzniecībā un bankrotu vilni

Bizness
Ziņu aģentūra LETA
1. februāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Publicitātes foto
Lielāko tirdzniecības centru pārstāvji pirmdien nosūtījuši vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam un atbildīgajiem ministriem, paužot bažas par kritisko situāciju mazumtirdzniecībā un aicinot lemt par atbalstu nomas maksas segšanai Covid-19 pandēmijas dēļ slēgtajiem veikaliem, vēsta Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) pārstāvis Mārtiņš Vanags.

Vēstuli Kariņam, kā arī finanšu ministram Jānim Reiram un ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam nosūtījuši tirdzniecības centru Alfa, Mols, Spice, Sāga, Rīga Plaza, Domina Shopping, Ozols, Galleria Riga, Origo un Ditton Nams pārstāvji.

Vēstules parakstītāju ieskatā vājais atbalsts slēgto veikalu apgrozāmajiem līdzekļiem un tas, ka vienlaicīgi nav domāts par atbalstu nomas maksas segšanai, tirdzniecības nozari ietekmē negatīvi un ir paredzams bankrotu vilnis. Tirdzniecības centru pārstāvji ir pārliecināti, ka apstādinātā uzņēmējdarbība ietekmēs bezdarba pieaugumu, un tas radīs desmitos vai pat simtos miljonu lielu iztrūkumu valsts budžetā.

Tai skaitā vēstulē uzsvērts – ja tirgus ekonomikā likumīgās tiesības nodarboties ar uzņēmējdarbību ir atņemtas, tad ir nepieciešama ātra, profesionāla un mērķtiecīga zaudējumu kompensācija.

Tirdzniecības centri uzskata, ka, atšķirībā no citām Eiropas Savienības valstīm, Latvijā atbalsts ir neefektīvs.

Tirdzniecības centru pārstāvji arī norādījuši, ka iznomātāji jau ir piešķīruši visas iespējamās atlaides nomniekiem, taču tiem ir ļoti liels risks neizdzīvot bez atbalsta nomai, jo citi atbalsta mehānismi ir grūti pieejami un tikai nedaudz sedz zaudējumus. «Atbalsts nomai būtu ātrs un efektīvs risinājums apstākļos, kad citi atbalsta mehānismi turpina būt fragmentēti un ar komplicētiem un visiem administratīvi cietušajiem neatbilstošiem kritērijiem,» uzsvēra vēstules autori.

Kā vēstulē skaidro tā autori, tirdzniecības nozari veido ekosistēma – gan veikali, gan tirdzniecības telpas. No uzņēmējdarbības administratīvas apstādināšanas cieš abi, tāpēc arī atbalsts jāsaņem abiem, pārliecināti tirdzniecības centru pārstāvji. Viņu vārdā vēstulē izvirzīta prasība nekavējoties un aktīvāk risināt problēmas, kuras radījusi administratīvā uzņēmējdarbības apstādināšana Covid-19 krīzes ietekmē, un sniegt atbalstu nomas maksas segšanai.

Vēstules autori arī uzsvēruši – ja šāds atbalsts nesekos, sekas var būt tirdzniecības ekosistēmas, tostarp apkalpojošo nekustamo īpašumu uzņēmējdarbības, krahs, kam sekos iesaistīto darbinieku bezdarbs un budžetā neienākošie nodokļi.

Iepirkšanās centru pārstāvji atsaucas arī uz Valsts ieņēmumu dienesta  datiem par to, ka 2019. gadā tirdzniecībā kopumā ir nodarbinātas 133 369 personas. Vēstules autori uzsver, ka vērā ņemama daļa var palikt bez darba valdības nolaidības dēļ.

«Tāpat būtisks risks valstij ir potenciālais iekasēto nodokļu samazinājums valsts budžetā, kas tiek maksāts no nomas maksas par tirdzniecības telpām visā Latvijā,» teikts vēstulē. Pēc tirdzniecības centru pārstāvju paustā, vidēji gadā pievienotās vērtības nodoklis no nomas maksas vien sasniedz 58,5 miljonus eiro, kas iekļauj nodokļus par tirdzniecības centriem Rīgā un reģionos, kā arī nodokļus par tirdzniecības telpām ārpus tirdzniecības centriem Rīgā.

«Līdz ar to valdības lēmumi iznomātāju un nomnieku atbalstam tieši ietekmēs arī valsts budžeta apmērus nākotnē,» uzskata vēstules autori.

Kā zināms, valstī Covid-19 dēļ noteiktie ierobežojumi būs spēkā vismaz līdz 7. februārim. Tas nozīmē, ka turpinās ierobežojumi arī tirdzniecībā – līdz 7. februārim varēs darboties tirdzniecības vietas, kurās tirgo atsevišķas produktu grupas – pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, kā arī ziedus.

NĪAA apvieno nozīmīgākos nozares dalībniekus, lai panāktu ilgtspējīgu nekustamo īpašumu nozares izaugsmi, vienoti to pārstāvētu valsts un pašvaldību līmenī, kā arī aktualizētu nekustamo īpašumu attīstītāju un investoru lomu Latvijas ekonomikā.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+