• Šobrīd

  weather img

  Rīga +2°C Mākoņains, Z vējš, 5.14 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  5 kaķu uzvedības veidi.

  Interesanti
  Vineta Vizule
  27. janvāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Amerikāņu zinātnieki, kas nodarbojas ar kaķu uzvedības izpēti, atklājuši, ka pastāv pieci kaķu uzvedības veidi, kas zināmā mērā saistāmi arī ar kaķu audzināšanas paradumiem.
  1. Kaprīzais un agresīvais kaķis
   Par šādiem kaķiem mēdz teikt, ka viņi ne tikai staigā, kur pašiem tīk, bet arī dara, kas vien ienāk prātā. Varam jau arī vilkt paralēles ar cilvēkbērnu audzināšanu – šādiem kaķiem mazotnē nav iemācīts vārdiņš nedrīkst. Nepaklausīgos tāpēc nedrīkst sodīt ar iepēršanu – tas radīs vēl lielākas problēmas. Šādi kaprīzi un agresīvi kaķēni biežāk ir jāsamīļo, jāņem rokās. Ja kaķēns izlaiž nagus, mīļošana jāpārtrauc, skaļi sakot nedrīkst. Bieži vien dzīvnieka agresivitāte ir izskaidrojama ar bailīgumu.

   Dažkārt kaķi ne vien izlaiž nagus, bet arī šņāc un sprauslo. Šādā gadījumā var atbildēt ar tādu pašu sprauslāšanu vai arī ņemt talkā ūdens pulverizatoru, ja kaķis spļaudās bieži un neganti. Nokaitināts kaķis var arī nervozi skrāpēt gludu virsmu, parasti šādas kustības liecina, ka kaķis zaudējis pār sevi kontroli. Ja kaķēns vēl mazs, viņu var ievīstīt siltā dvielīti un tā censties samīļot, bet dusmīgam pieaugušam kaķim labāk paklāt vecu paklājiņu, uz kura viņš skrāpējoties var atbrīvoties no nervozitātes.

   Dzīvnieka agresivitāte nereti izskaidrojama arī ar savas teritorijas aizsardzību. Visbiežāk to novēro, ja mājoklī mīt vairāki dzīvnieki, it īpaši jau vēl viens kaķis. Neatliks nekas cits, kā pacietīgi iemācīt viņiem atrast kopēju valodu, nevis censties vienu no otra norobežot. Pamēģini abus mazliet iesmaržināt ar vienu un to pašu odekolonu. Vienāda smarža kaķiem mazinās atšķirīguma izjūtu.
  2. Neaptēstais kaķis
   Šāds kaķis ignorēs tualetes smiltiņas, čieps no galda produktus, izmētās lietas un darīs citas blēņas. Lai novērtētu šādas kaķa uzvedības iemeslus, vispirms jāpārliecinās, ka vainojama nav viņa veselība un pašsajūta. Ja kaķis fiziski ir pie labas veselības, varbūt viņam pietrūkst saimnieka uzmanības un viņš jūtas vientuļš, nelaimīgs un reizēm saniknots?

   Lai novērstu kaķa ālēšanos, pēc dienas darbiem pārnākot mājās, ar viņu tūdaļ jāsasveicinās, jāparunājas, dzīvnieks jāapmīļo. Savukārt, ja kaķis nokārtojas vietā, kur to nedrīkstētu, ieteicams turpmāk novērst viņa uzmanību no šīs vietas, piemēram, tuvumā iekarinot striķītī, foliju, kurā bijusi ievīstīta zivs. Atradināt no paša izvēlētās tualetes vietas var arī, apsmidzinot šo teritoriju ar etiķūdeni. Dažkārt kaķis atsakās no savas kastītes tāpēc, ka tā netiek regulāri iztīrīta. Seko, lai viņam būtu patīkami to apmeklēt, maini smiltiņas biežāk. Nekādā gadījumā nedrīkst kaķi ar varu piespiest apmeklēt kastīti.
  3. Raudulīgais kaķis
   Šādu ņaudošu un šķietami nelaimīgu kaķi parasti gribas paņemt rokās un sabužināt. Taču reizēm ņaudēšana var kļūt kaitinoši apnicīga. Ja vien mincim nav kādu veselības problēmu vai arī viņš nav izsalcis, ar žēlabainu ņaudēšanu kaķis ziņo, ka jūtas atstāts novārtā, pamests, ka viņam netiek izrādīta pienācīga uzmanība.

   Raudulīgumu var novērst, biežāk komunicējot ar dzīvnieku, ierīkojot viņam pašam savu vietiņu, no kuras labi pārredzama apkārtne, kā arī pagatavojot kādu rotaļlietu, ar ko nodarboties saimnieka prombūtnes laikā.

   Ja kaķis pasācis skaļi ņaudēt naktī, apklusini viņu, apsmidzinot ar ūdens pulverizatoru.
  4. Kaķis ārdītājs
   Mēdz būt kaķi, kuri ir īsti barbari – plēš un saskrāpē visu, kas tiem gadās pa nagiem. Lai pasargātu savu iedzīvi no saplosīšanas, jāiegādājas tikai kaķim paredzēti skrāpējamie dēļi. Visas lietas, kas var viņu iekārdināt, piemēram, istabas augi, ir jānovieto kaķim neaizsniedzamā vai grūti sasniedzamā vietā. Galu galā – var jau arī kaķim ierīkot pašam savu dārziņu, sasējot kastītē kaķu zāli.

   Visgrūtāk būs atradināt kaķi no lēkāšanas pa mēbelēm. Viens no parastākajiem paņēmieniem ir nokraut galdus un krēslus ar pārsteigumu – nestabilām grāmatu kaudzēm, kartona kārbām, kuras ar troksni sagāžas, līdzko viņš uz tām uzlec. Var arī novietot dezodorantu vai gaisa atsvaidzinātāju baloniņus – kaķi baidīsies no to aromāta, kā arī trokšņa, kas radīsies, tiem ripojot.

   Ļoti bīstams ieradums ir grauzt vadus, tāpēc tos var apslacīt ar etiķūdeni vai iesmērēt ar putriņu, kas pagatavota no tabakas. Iepriekš gan der pārbaudīt, vai kaķim tiešām šādas smaržas šķiet atbaidošas.
  5. Kaķis primadonna
   Tas ir īsts snobs starp kaķiem – ēdīs tikai kopā ar saimnieku un tikai pašu izsmalcinātāko (lasi – dārgāko) barību. Ja nebūs iegādāta, kaķaprāt, viņam piemērotākā maltīte, viņš var badoties pat vairākas dienas, metot līkumu bļodiņai ar prasto barību.

   Lai kaķi primadonnu atradinātu no izvēlīguma, nekad nebaro viņu no sava galda, bet jauno barību var nomaskēt, samaisot ar kaķa iemīļoto ēdienu, pakāpeniski palielinot jaunās barības proporciju. Te nu jānocietina sirds – lai ar cik lūdzošām acīm kaķis neskatītos, viņš jābaro tikai noteiktos laikos. Kaķis biežāk jāsamīļo, lai viņš nedomātu, kā šādi tiek sodīts vai atgrūsts.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+