Fitoestrogēni. Vai tiešām drošs plāns, kā šķērsot menopauzes robežu?

Tā kā joprojām ne viena vien sieviete bīstas no ķīmiski sintezētu hormonu blakusparādībām, fitoestrogēni šķiet vilinoša alternatīva, lai kompensētu estrogēnu deficītu, kad tuvojas menopauze vai tā jau sākusies. Cik tas ir pamatoti?
Arta Lāce
Foto: Shutterstock

Konsultēja:
EVA BARKĀNE, ginekoloģe un reproduktīvās endokrinoloģijas speciāliste ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi, reproduktīvās medicīnas centrs Embrions

Menopauzes laikā ieteicams izvēlēties intīmās higiēnas līdzekli ar izoflavoniem, kas stimulē maksts gļotādas šūnu un kolagēna veidošanos.

Kas ir kas? 

Tu jau zini, ka estrogēnu pamatuzdevums sievietes organismā ir reproduktīvās funkcijas kontrole, turklāt sintezējas vairāki šī hormona veidi. Nozīmīgākais spēlētājs, parādes diriģents ir estradiols jeb E2. Proti, mēnešreižu cikla pirmajā dienā olnīcu folikulā sāk nobriest olšūna, un, kad tā sasniedz gatavību, folikuls plīst, un olšūna sprūk laukā no olnīcas – notiek ovulācija. Estradiols veidojas folikula šķidrumā, savukārt, iestājoties menopauzei, loģiski, olnīcas estradiolu vairs nesintezē. 

Otrs estrogēna veids ir estrons jeb E1. Ik dienu sievietes olnīcās veidojas 100–200 mikrogrami šī hormona, un pēc menopauzes tas nedaudz turpina izstrādāties virsnierēs un muskuļu šūnās. Toties galvenā estrona fabrika ir taukaudi. Tieši tādēļ, iestājoties menopauzei, apaļīgākas dāmas izskatās labāk – viņām ir mazāk krunciņu un viņas retāk moka karstuma viļņi. Runa, protams, ir par saprātīgām tauciņu rezervēm. Kā reiz teica mana kolēģe endokrinoloģe profesore Ilze Konrāde, menopauzē sievietei pieņemties svarā par pieciem (ne vairāk!) kilogramiem ir normāli. Savukārt trešais estrogēnu veids ir estriols jeb E3. To bērniņa iznēsāšanas laikā izdala placenta. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē