Indulis Paičs: Vai viegli mūsdienās… būt vīrietim?

Beidzamā pusgadsimta laikā Rietumu sabiedrībā dzimuša cilvēka dzīve ir mainījusies tik ļoti, ka arī sieviešu un vīriešu tradicionālās lomas ja ne izzudušas pavisam, tad krietni transformējušās gan. Arvien biežāk runā par vīrišķības krīzi, taču – ko tas īsti nozīmē pašiem vīriešiem un arī mums, sievietēm? Un vai tiešām krīzi un jaunas identitātes meklējumus piedzīvo tikai vīrieši?
Ieva Jātniece
Foto: Shutterstock

Konsultēja
INDULIS PAIČS,
mācītājs un psihologs

 

Nesen kāds psihoterapeits stāstīja, ka bijis seminārā, kas veltīts vīrieša identitātes jautājumiem. Viens no runātājiem ironiski vaicājis: «Kāpēc un kam vīrietis šodien vispār ir nepieciešams?» Klātesošie nonākuši līdz atbildei, ka pēc būtības vīrietis ir vajadzīgs tikai bērnu radīšanai, kā spermas donors. Visu pārējo mūsdienās var izdarīt sieviete pati. 

No vīrieša gaida lielāku emocionalitāti, maigumu, spēju nodibināt sirsnīgas un tuvas attiecības ar savas ģimenes locekļiem.

Šis patiesi ir diskusijas vērts jautājums, jo gadsimtiem ilgi cilvēku dzīve un dzimtas turpinājums bija iespējami, vien abiem dzimumiem sadarbojoties. Katra dzimuma lomas un tajos ietvertais uzdevums bija skaidri, savā ziņā pat neapspriežami. Un, pat ja mēs tagad nevaram teikt, ka agrāk cilvēkiem dzīvot bija vieglāk, tad vienkāršāk gan. 

Beidzamajās desmitgadēs tiek meklētas atbildes uz jautājumu, kas ir patiesā vīrišķība un kur vīrietis to var realizēt. Šis jautājums nenorimst, tas parādās sabiedrības un indivīda līmenī. Līdztekus tam sievietes un vīrieša tradicionālo lomu stereotips tiek pakļauts dažādu veidu kritikai. 

Patiesībā jaunās vīrišķības meklējumi ir loģiski. Pagājušā gadsimta otrajā daļā Rietumu kultūrā svarīga nozīme bija feminismam, proti, mēģinājumiem no jauna saprast, kas ir sieviete, viņas loma un vieta pasaulē. Kā reakcija uz šiem procesiem tad arī radušies jautājumi par to, ko mūsdienās nozīmē būt vīrietim un ko mēs no viņa gaidām.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē