• Cik stipri sāpēs dzemdībās? Kas to ietekmē?

    Grūtniecība
    Zane Kazāka
    Zane Kazāka
    13. oktobris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    2/3Fiziskie faktori, kas palielina sāpju sajūtu

    Fiziskie faktori, kas palielina sāpju sajūtu

    Ir pierādīts, ka šādi fiziskie faktori var ietekmēt to, ka sievietei šķiet – sāp vēl vairāk!

    • Skābekļa trūkums. Skābekļa trūkums var kaitēt ne tikai sievietei, bet arī bērniņam. Nepilnīgu elpošanu var pazīt pēc tā, ka kontrakcijas vilni sieviete burtiski izcieš – ar aizturētu elpu un saspringtu žokli. Nepilnīga elpošana audzē arī stresa un bezpalīdzības izjūtu, veicina saspringumu. Bet, apzināti elpojot, dzemdētāja kontrolē notiekošo, pārvalda savu ķermeni un viņai ir vieglāk atslābināties. Skābeklis, tāpat kā ēdiens un ūdens, pabaro ķermeni un dod enerģijas rezerves. Elpas ritmam ir brīnišķīga, nomierinoša ietekme, kas ļaus atslābināties.
    • Nogurums. Jo vairāk spēka, jo lielākas spējas izturēt arī sāpes. Dzemdētājai ir svarīgi apzināties, ka atpūtas brīžos starp kontrakcijām laiks tiešām jāvelta tikai un vienīgi atpūtai, pilnīgam atslābumam, bez liekām kustībām un pat runāšanas.
    • Dehidratācija. Par ūdens regulāru pasniegšanu un trauka uzpildīšanu ir vērtīgi uzdot parūpēties līdzās esošajai atbalsta personai (vīram, draudzenei, dūlai).
    • Bada sajūta. Ēdiens ir būtisks enerģijas avots, pēc kārtīgas paēšanas arī spēka ir vairāk. Pašā dzemdību sākumā ieteicama olbaltumvielām bagāta maltīte, bet dzemdību beigu posmā noderēs ogļhidrātu uzkodas ātrai enerģijas ieguvei.
    • Mazuļa guļa. Ja mazulis iegrozījies ar savu mugurkaulu pret sievietes mugurkaulu, kauliem vienam pret otru spiežoties, var rasties stipras sāpes muguras lejasdaļā. Mazuļa guļu ir iespējams maigi koriģēt, piemēram, ar rebozo lakatiem, palīdzot bērniņam ierotēt dzimšanai vieglākā pozīcijā.
    • Stimulācija. Dzemdību mākslīga stimulācija palielina sāpju sajūtu, jo injicētais sintētiskais hormons oksitocīns veicina kontrakciju veidošanos, bet nespēj sievietes smadzenēs izveidot eiforisko, sāpes mazinošo apziņas stāvokli. Svarīgi zināt, ka sievietei ir tiesības izdarīt informētu izvēli un parakstoties atteikties no jebkuras procedūras, tostarp stimulācijas. Viņa var lūgt arī nedaudz nogaidīt, bet tad viņai jābūt savam plānam, kā veicināt dzemdību darbību, skaidro dūla. Viens no veidiem ir meklēt un ieņemt pozas, kurās kontrakcijas būs visstiprākās. Stiprākas sāpes nozīmē arī straujāku dzemdes vēršanos, tādējādi dabiski tiek veicināta dzemdību norise, neizjaucot iespēju rasties visiem vajadzīgajiem hormoniem. Ļaušanās šīm sāpēm gan prasīs arī emocionālo gatavību.

    Raksta turpinājums:

    Nākamā lapa

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē