Kas ir psiholoģiskā neauglība?

Vai tam, ka nevari palikt stāvoklī, var būt ne tikai medicīnisks, bet arī psiholoģisks iemesls? Kas ir psiholoģiskā neauglība, un kā sievietēm šādos gadījumos palīdzēt, skaidro psihoterapijas speciāliste Gunta Čebotarjova.
Agra Lieģe-Doležko
Agra Lieģe-Doležko
Foto: Shutterstock

Neauglība joprojām ir kā zīmogs – tā ir tabu tēma, par kuru kaunas runāt atklāti. Sieviete jūtas nevērtīga, domā, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā.

Ar neauglību saistītas dažādas medicīniskas diagnozes, taču aptuveni 10% gadījumu tiek runāts par neskaidriem iemesliem vai nenoskaidrotiem medicīniskiem iemesliem. Psihoterapijas speciāliste Gunta Čebotarjova atzīst: «Jo vairāk strādāju ar šo tēmu, jo uzmanīgāk izturos pret apzīmējumu psiholoģiskā neauglība. Nereti tā kļūst par tādu kā papildu diagnozi sievietei, kura jau saskaras ar smagiem pārdzīvojumiem un neskaitāmiem medicīniskiem izmeklējumiem un procedūrām, bet runa ir par vispārēju psiholoģisku un emocionālu atbalstu reproduktīvo traucējumu gadījumā. Sievietes meklē psiholoģisku palīdzību arī tad, ja ir zināmi neauglības medicīniskie iemesli, jo viņām ir ļoti nepieciešams psiholoģisks un emocionāls atbalsts, ko ne vienmēr var saņemt no tuvajiem cilvēkiem.»

Ļoti būtisks – emocionālais atbalsts

Lai gan Latvijā pāriem ir pieejama valsts apmaksāta medicīniskā apaugļošana (bieži tā ir vienīgā iespēja tikt pie bērniņa), papildus medicīniskajam pakalpojumam emocionāls atbalsts netiek nodrošināts, bet šādā situācijā tas ir ļoti nepieciešams. «Neauglība joprojām ir kā zīmogs – tā ir tabu tēma, par kuru kaunas runāt atklāti. Sieviete jūtas nevērtīga, domā, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā. Liela daļa par neauglību nestāsta pat saviem tuvākajiem, dažkārt par to varbūt zina kāda draudzene, kura pati ir saskārusies ar ko līdzīgu. Bieži sieviete ar saviem pārdzīvojumiem ir viena – pat ja partneri par neauglību runā, tik un tā reti dalās emocijās un pārdzīvojumos, drīzāk tiek pārrunāti situācijas praktiskie aspekti, piemēram, uz kādām pārbaudēm iesim, kādas analīzes veiksim.» 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē