FOTO: Viss par plūmēm. Šķirņu ceļvedis un kopšanas ABC

Uzmeklē un nogaršo vēlo šķirņu plūmes tagad, lai izraudzītos, kuras iestādīt pavasarī.
Ilze Grāvīte
Foto: Shutterstock

Konsultē 
ILZE GRĀVĪTE, 
Dārzkopības institūta
vadošā pētniece. 

Ja rudenī redzami viengadīgi zari, kur bijušas laputis, tos vajadzētu izgriezt, jo laputīm ziemojošā stadija ir olas, kas izvietotas viengadīgo zaru pumpuru tuvumā.

Plūmes rudenī? Cik ilgi Latvijas apstākļos varam tās sev nodrošināt? Ja paveramies Centrāleiropas virzienā, tur vēlākās šķirnes ienākas vēl oktobra beigās. Dažkārt arī Latvijas lielveikalu ķēdes pavasaros iepērk šķirņu stādus, kas mudina cerēt uz ražu rudens pusē, taču tirgotāji nepadomā, ka mūsu apstākļos tās nav spējīgas dot pienācīgas kvalitātes augļus izteikti garā veģetācijas perioda dēļ. Kā piemēru varu minēt šķirni ‘President’, kas savu veģetāciju sāk marta beigās (Latvijā šajā laikā reizēm ir vēl ziemas aukstums), bet ražo oktobra beigās (pie mums kauleņkokiem tad jau sākas nobriešanas laiks un gatavošanās ziemai). Atliek secināt, ka lielas korekcijas ievieš katra konkrētā gada laik­apstākļi. Ja rudens ir silts un nav drēgns, ja augšanas vieta izvēlēta piemērota, tad mūsu apstākļos labi ienākas šķirnes ‘Viktorija’, ‘Stanley’, ‘Lielhercogs’, ‘Giant’, ‘Anna Späth’ u. c. Ja ir vēsa vasara un rudens vēss, tad šīm vēlu ražojošajām šķirnēm garša būs tikai viduvēja un lielākā daļa ražas nevarēs ienākties. 

Stādi un apgriez PAVASARĪ!

Jā, stādīt plūmes tagad, rudenī, tiešām nevajadzētu. Plūmju stādīšanas laiks ir pavasaris, jo, nezinot, kāda būs gaidāmā ziema, nav iespējams prognozēt, kā izziemos sakņu sistēma. Vieglās augsnēs sals iespiežas dziļāk, smagās sakņu sistēma var tikt sarauta. Kauleņkokiem bieži vien pirmā ziema ir liktenīgā. Ja tajā izdodas veiksmīgi izdzīvot, tad tālāka koka augšana solās būt sekmīga.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+