Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Kā mīlēt savu sirdi? Un kāpēc tieši sievietēm jāpievērš tam īpaša uzmanība?

    Slimības
    Inese Mauriņa
    22. decembris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shuttersock, Jānis Deinats, stils – Lolita Graudiņa
    Bieži tiek uzskatīts, ka sirds un asinsvadu slimības galvenokārt ir vīriešu, tā teikt, privilēģija. Taču tā absolūti nav taisnība, un šo maldīgo viedokli izskaust apņēmusies sieviešu sirds veselības veicināšanas kustība Go Red for Women.

    2004. gadā to aizsāka Amerikas Sirds asociācija. Proti, katru gadu februāra pirmajā piektdienā tiek rīkota Go Red diena, kad sievietes tiek aicinātas ģērbties sarkanā, lai cita citu iedvesmotu un atgādinātu sev, draudzenēm, kolēģēm, meitām, mammām, vecmāmiņām, ka jābūt modrām par savu sirdi. Kā par savu sirdi rūpējas trīs Stradiņa slimnīcas kardioloģes BAIBA LURIŅA, IVETA MINTĀLE un IEVA BRIEDE,  un ko viņas iesaka citiem?

    BAIBA LURIŅA

    Baiba Luriņa: Svarīgi ir sirds cipari

    Sievietes sirds parasti ir mazāka un tā pukst nedaudz ātrāk nekā vīrietim. Taču lielākās atšķirības ir tieši pirmajās sirds un asinsvadu slimību izpausmēs: vīriešiem tā ir koronārā sirds slimība, bet sievietēm – galvas smadzeņu asinsrites traucējumi un sirds mazspēja.

    Tāpēc iesaku laikus (vismaz reizi gadā!) pārbaudīt savus sirds veselības rādītājus. Pat ja jūtamies izcili, mums ikvienai tikpat labi kā savu kleitas izmēru vajadzētu zināt arī savu holesterīna rādītāju un cukura līmeni, vajadzētu izmērīt spiedienu un sekot līdzi pulsam, bet tā vietā, lai skaitītu grumbiņas, labāk ir skaitīt uzņemtās kalorijas un domāt par veselīga uztura principu ievērošanu.

    Daži skaitļi, kurus nevajadzētu pārsniegt, lai sirds būtu vesela:

    • Ideāls asinsspiediens ir 120/80 mmHg, drīkst būt līdz 140/90mmHg. 
    • Pulsam miera stāvoklī jābūt 60–80 sitieniem minūtē.
    • Cukura līmenim tukšā dūšā jābūt zem 6 mmol/l.
    • Kopējā holesterīna līmenim jābūt zem 5 mmol/l.
    • Ķermeņa masas indeksam jābūt zem 25.
    • Tavam vidukļa apkārtmēram nevajadzētu pārsniegt 80 centimetrus (vīrieši drīkst atļauties 94 centimetrus).
    •  Cik tev ir šobrīd? Ieraksti katrā ailīte savus radījumus vai arī dodies pie daktera, lai tos noskaidrotu.

    Atceries! Sirdij patīk pat aktīva pastaiga 30 minūtes dienā!

    Sportojot sirds tiek trenēta, uzlabojas skābekļa piegāde, izdalās endorfīni jeb laimes hormoni, bet tie savukārt palīdz pret slikto stresu, kas bendē sirdi.

     

    IVETA MINTĀLE

     

    Iveta Mintāle: Pārbaudi sirdi, pat ja tā neliek sevi manīt

    Sievietēm sūdzības par sirdi bieži vien ir citādākas, nekā klasiski aprakstīts grāmatās. Sievietes jūt nevis sāpes krūtīs, bet gan neraksturīgu nogurumu, miega traucējumus, elpas trūkumu, gremošanas traucējumus, vājumu, sirdsklauves, smaguma sajūtu rokās.

    Šādi simptomi varētu būt daudzām vainām, un ne vienmēr tie liek domāt par sirds problēmu, tāpēc sievietes retāk tiek nosūtītas uz izmeklējumiem – uz slodzes testu, kardiogrāfiju, datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi un citiem.

    Tādējādi tiek aizkavēta diagnostika un ārstēšana, un tāpēc sievietēm kopumā ir lielāks sirds slimību izraisītas nāves risks.

    Mans ieteikums visām dāmām būtu šāds: pat ja nav nekādi manāmi simptomi un problēmas ar veselību, vēlākais 40–45 gadu vecumā vajadzētu pārbaudīt sirds veselību. Sāc ar asins analīzēm, veloergometrijas testu un ehokardiogrāfisko izmeklējumu!

    Ņem vērā! Sirdij patīk Vidusjūras ēšanas stils! Olīveļļa (4 ēdamkarotes dienā), pākšaugi, dārzeņi, augļi, salāti, garšaugi, rieksti, pilngraudu produkti, zivis divreiz nedēļā, mazliet sarkanvīna maltītes laikā, ūdens un zāļu tējas.

     

    Ieva Briede: Galvenais – nepalaist garām

    Tā kā ikdienā galvenokārt veicu koronāro angiogrāfiju, lai novērtētu sirds IEVA BRIEDEasinsvadu stāvokli, un ievietoju stentus bojātajos asinsvados, es biežāk sastopos ar sievietēm pēc sešdesmit, kurām jau ir ielaistas sirds un asinsvadu slimības.

    Sievietes organisma specifikas dēļ mēdz gadīties, ka netiek pietiekami novērtēts infarkta risks vai arī to palaiž garām. Piemēram, sievietei ir stenokardijai līdzīgas sūdzības, taču veloergometrijas slodzes testa rezultāts neko sliktu neuzrāda… Tad ārstam būtu jāaizdomājas par sirds artēriju slimību, kad bojājums izveidojies nevis kādā no lielajiem sirds asinsvadiem, bet gan daudzos mazajos sirds asinsvados un bloķē asinsplūsmu uz lielajiem sirds asinsvadiem.

    Šajā gadījumā nav nepieciešams ievietot stentu, taču līdzās citiem medikamentiem, iespējams, būs nepieciešamas pretholesterīna zāles, un arī tādas, kas uzlabo asinsvadu iekšējo slāni jeb endotēliju, plus veselīgs un aktīvs dzīvesveids. Tas ir labākais, kā ārstēt šo slimību, un vēl jāatceras, ka šie medikamenti jālieto visu mūžu!

    Tas, kas varbūt nedaudz pieklibo un uz ko es vēlētos mudināt dāmas visos vecumos – vairāk nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Sākt garas aktīvas pastaigas katru dienu nekad nav par vēlu! Piemēram, manai vecākajai pacientei, ir 87 gadi – viņa ir aktīva kundze, kurai pēc infarkta bija nepieciešams ievietot stentu, un procedūras laikā viņa mūs, ārstus, uzmundrināja, sakot, lai nesatraucamies, ka ar viņu viss būs labi!

    Kundzei bojāto asinsvadu sekmīgi salabojām, un viņa atgriezās savās aktīvajās dzīves gaitās. Tāpat arī daudzas citas mūsu pacientes tagad var strādāt, audzināt bērnus un mazbērnus, ceļot, nodarboties ar hobijiem un baudīt dzīvi.

    To arī novēlu visām dāmām – esiet mīlētas un skaistas, atrodiet ātrajā dzīves skrējienā laiku sev un savai sirdij! Un aicinu visas sievietes profilaktiskos nolūkos apmeklēt kardiologu tikpat bieži kā ginekologu!

    Vai zināji? Optimistes dzīvo ilgāk!

    Apsekojot 97 000 ASV sieviešu vecumā no 50 līdz 79 gadiem, konstatēts, lūk, kas! Dāmām ar pozitīvu dzīves uztveri ir:

    • par 14% mazāka iespēja nomirt no sirds un asinsvadu slimībām nekā pesimistēm;
    • par 9% mazāka iespēja saslimt ar  koronāro sirds slimību;
    • par 30% mazāka mirstība no koronārās sirds slimības komplikācijām.

    Parūpējies par savu sirdi!

    Kāpēc sievietes no sirds slimībām mirst biežāk nekā vīrieši?

    1. Jo mēs pašas par galveno veselības problēmu uzskatām citas slimības, kaut vai krūts vēzi. Jā, tas mūs biedē, mēs tā profilaksei pievēršam lielu uzmanību, bet par sirds veselību domājam mazāk.
    2. Jo mūsu sirds saslimst lielākā vecumā nekā vīrietim, un daudzo blakusslimību dēļ ārstēšanas prognoze ir sliktāka nekā jauniem vīriešiem.
    3. Jo sievietei sirds slimību simptomi biežāk ir atipiski, līdz ar to diagnoze ir novēlota, un tas atkal pasliktina mūsu situāciju.
    4.  Jo ir klaja netaisnība! Jaunākās ārstēšanas metodes vairāk pētītas vīriešiem, un arī ārstēšanas vadlīnijas izstrādātas viņiem. Sievietes ārstē tāpat kā vīriešus, taču ārstēšanas efektivitāte mēdz atšķirties.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē