FOTO: Ciemos Kalna Vajubos, kur vienmēr smaržo pēc vasaras

Ir necerēti silta un saulaina pēcpusdiena pašā septembra izskaņā, un mēs dodamies uz Kurzemes pusi, kur Kalna Vajubos mūs sagaida kupla saime – abi saimnieki, viņu trīs bērni un jauks bariņš mājas mīluļu, kas labprāt gozējas kameras priekšā. Gaiss reibina ar vasaras smaržu, un saimnieks Vilis smejot teic, ka šeit vienmēr smaržo pēc vasaras.
Egita Galiņa
Foto: Matīss Markovskis

Mājas dosjē

  • Kalna Vajubi atrodas Dienvidkurzemes novada Kazdangas pagastā.
  • Aptuveni 39 hektārus lielo saimniecību veido no pamatiem līdz jumtam atjaunota dzīvojamā māja, 1844. gadā būvēta klēts, piemājas dīķītis, augļu dārzs, mežs un pļavas.
  • Saimnieki – Helēna Zīlīte, Vilis Brūveris; dēli – Marks (12), Filips (8), Tomass (4); basendži sugas kucīte Luna un četri kaķi – Pēcis, Muris, Mario un Mazā.
  • Vilis un Helēna ir brīvmākslinieki, TUESI.LV un Vieta – Latvija iedvesmojošo videostāstu veidotāji, vēsturiskās ēkas Linmeijers īpašnieki, atjaunotāji un attīstītāji. Šogad laiduši klajā dokumentālo filmu Vienam? par četru jauniešu ikdienu Covid-19 pandēmijas apstākļos dažādās Latvijas vietās.
  • Māja apdzīvota divos stāvos, kopējā dzīvojamā platība – 130 m2.
  • Uz pastāvīgu dzīvi ģimene te pārcēlusies 2020. gada aprīlī.
  • Zīlīšu dzimtas īpašums jau vismaz septītajā paaudzē.

Par dzīvojamās mājas kādreizējo varenību liecina līdz mūsdienām saglabātie senie pamati, kas iestiepjas divreiz garāki nekā tagad atjaunotā saimniekmāja.

Vilis ir liepājnieks, Helēna – tukumniece. Kā tad jaunā ģimene nokļuvusi Kalna Vajubos? Izrādās, viņu bērni ir vismaz septītā zināmā Helēnas priekšteču – Zīlīšu dzimtas – paaudze, kas šeit dzīvo. Taču par īpašumu Kazdangas pusē jaunā ģimene uzzināja tikai tad, kad piedzima vecākais dēls Marks. Tolaik viņi dzīvoja Liepājā un gribēja ar bērnu vairāk pabūt «ārpus pilsētas akmeņiem». Tad arī vecāki ieminējušies – lai brauc uz laukiem! Kopš tā laika ģimene iemīļojusi Helēnas senču īpašumu. «Es gribētu teikt, ka ar vietām ir tāpat kā ar cilvēkiem – ja vajag, vari atrast skaidrojumu, kāpēc otru mīli, bet patiesībā jūs vienkārši esat lemti viens otram. Kad šo vietu satikām, uzreiz sapratām, ka mums te ir jābūt. Ceļš gan nebija vienkāršs, tas bija ilgs – vismaz desmit gadu,» saka Helēna.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+