Kāda latviešu diplomāta stāsts. No Tilžas līdz Svalbārai. No alkoholiķa līdz pasniedzējam

Griezts centrifūgā, lai pārbaudītu, vai pēc tam var noiet taisni. Kopā ar sievu un zīdaini devies uz Arktiku. Plānojis plostus, lai atbrīvotos no alkoholisma. ROLANDS SOKOLOVSKIS. Lauku zēns no Tilžas. Viens no retajiem latviešiem, kas mācījies Maskavas diplomātu skolā un strādājis konsulātā Svalbārā jeb Špicbergenā. Tagad – norvēģu valodas pasniedzējs un tulks.
Lolita Lūse
Lolita Lūse
Foto: Matīss Markovskis

Viesturs Rudzītis teica, ka mani varētu vest uz narkologu kongresu un rādīt: lūk, alkoholiķis, kas izmēģinājis pilnīgi visus līdzekļus, bet nekas nav palīdzējis.

«Pirms 50 gadiem, 1971. gadā, beidzu Tilžas vidusskolu. Biju teicamnieks, tēvs – skolotājs. Īsti nezināju, ko mācīties, – domāju par juristiem, svešvalodām, ģeogrāfiju. Sapņoju redzēt pasauli, un tolaik bija tikai pāris iespējas, kā to izdarīt,» stāsta Rolands. «Būt jūrnieks negribēju. Padzirdēju, ka Maskavā ir diplomātu skola – Valsts Starptautisko attiecību institūts, kas arī tagad ir viena no vadošajām Krievijas augstskolām. Domāju – diplomāti noteikti braukā pa pasauli un redz daudz vairāk, nekā esmu ­redzējis un redzēšu Tilžā!»

Bez čekas ziņas nekas nenotika

«PSRS augstākās izglītības iestāžu katalogā tādas skolas nebija, jo tā bija pusslēgta. Kā senā krievu stāstā zēns sūtīja vēstuli vectētiņam laukos, tā es sūtīju vēstuli augstskolai. Uz aploksnes krieviski uzrakstīju: «Maskava. Valsts Starptautisko attiecību institūts.» Un viss. 

Vēstulē rakstīju, ka vēlos mācīties šajā augstskolā. Un ko jūs domājat? Saņēmu atbildi – ar rakstāmmašīnu drukātus iestāšanās noteikumus. Viens no tiem bija: obligāti vajadzīga Centrālkomitejas rekomendācija. Domāju – kas man, zēnam no Tilžas, to dos! Bet vēstures skolotāja, skolas partijas komitejas sekretāre Silavniece teica: «Pag, Roland! Nemet uzreiz plinti krūmos! Piezvanīšu uz rajona komiteju! Tu labi mācies, esi politiski aktīvs – kas zina.» Skolotājas zvans bija veiksmīgs: bija jāgatavo dokumenti, un pēc laika braucu uz Centrālkomitejas ­biroja sēdi Rīgā. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

2 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 orģinālraksti dienā 365 dienas gadā

34,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+