Konsultē Anta Maldupe-Krūmiņa, zvērināta notāre.
Kas jāņem vērā, ja bērns ceļo kopā ar vecākiem?
Te viss ir salīdzinoši vienkārši. Lai izbrauktu no Latvijas uz citu valsti, gan bērnam, gan vecākiem līdzi jābūt ceļošanai derīgiem dokumentiem – pasei vai personas apliecībai. Ceļojot ārpus Šengenas zonas, piemēram, uz Turciju, vecākiem līdzi jābūt vai nu pasei ar ierakstu par radniecību ar bērnu, vai arī bērna dzimšanas apliecībai vai tās notariāli apliecinātai kopijai.
Bērnu un vecāku radniecību apliecinošus dokumentus vērts ņemt līdzi arī tad, ja dodaties ceļojumā pa Eiropu, bet tev un bērnam ir atšķirīgs uzvārds. Reiz kāda mamma gandrīz nokavēja lidmašīnu, jo mazā trīsgadniece saniķojās, muka no mammas pa visu lidostu, tā pievērsdama apsardzes darbinieku uzmanību. Pārbaudot dokumentus un redzot atšķirīgos uzvārdus, mammai nācās krietni skaidroties, lai pārliecinātu, ka mazā spītniece tiešām ir viņas meita un te nenotiek bērna nolaupīšana.
Vai bērns var ceļot viens?
Ikreiz, kad bērns šķērso Latvijas robežu bez vecākiem, viņš likuma izpratnē ceļo patstāvīgi – gan tad, kad kopā ar draugiem dodas uz koncertu Tallinā, brauc ar basketbola komandu uz spēli Spānijā vai kopā ar vecmammu lido pasildīties Turcijas kūrorta saulītē.
Skolas vecumu sasnieguši bērni formāli drīkst ceļot patstāvīgi – likums neparedz, ka tam obligāti nepieciešama rakstiska, notariāli apstiprināta vecāku piekrišana. Tomēr jāatceras, ka dzīvojam nedrošā laikā, – pasaulē viss pēkšņi var sagriezties šķērsām, noteikumi var mainīties, un krīzes brīžos šāda vecāku piekrišana var lieti noderēt. Tāpēc arī pusaudžiem, kas tiešām ceļo vienatnē vai draugu kompānijā, papildus derīgam ceļošanas dokumentam ieteicams iedot līdzi notariāli apstiprinātu vecāku piekrišanu patstāvīgai robežšķērsošanai. Lai to uzrakstītu, pie notāra jādodas tikai mammai vai tētim, bērns līdzi nav jāņem.
Turklāt jāievēro, ka ne tikai ārpus Šengenas zonas, bet pat Eiropas Savienībā ir valstis, kam ir savi, stingrāki noteikumi. Piemēram, ieceļojot Portugālē, bērniem līdz 17 gadu vecumam bez vecākiem vai aizbildņa, papildus derīgam personu apliecinošam dokumentam līdzi jābūt vismaz viena vecāka vai aizbildņa notariāli apliecinātai piekrišanai bērna patstāvīgai ceļošanai.
Jebkura valsts (arī ES), tranzītvalsts vai pasažieru pārvadātājs var izvirzīt papildu prasības nepilngadīgo ieceļošanai. Noteikti pārbaudi, pirms bērns dodas ceļā!
Vai ir atšķirības, ceļojot ar mašīnu, autobusu vai lidmašīnu?
Jā, atšķirības ir ļoti būtiskas. Lidsabiedrību noteikumi ik pa laikam kādam ceļotājam izrādās klupšanas akmens. Ja bērns ceļo bez vecākiem, noteikti rūpīgi jāpārbauda, kādi ir konkrētās lidsabiedrības noteikumi. Turklāt nekad nevajag paļauties uz kārtību, kāda bija vēl nesen, jo varbūt vakar tā mainījusies. Piemēram, AirBaltic lidojumos bērni, kuri jaunāki par 12 gadiem, drīkst ceļot tikai vismaz 16 gadu vecumu sasnieguša cilvēka pavadībā vai arī izmantojot pakalpojumu Bērns bez pavadoņa, ja bērns ir sasniedzis piecu gadu vecumu. Arī Ryanair bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem, ļauj kāpt lidmašīnā tikai kopā ar vecākiem vai pilnvarotu pieaugušo.
Kas jāzina, ja bērns ceļo kopā ar pieaugušo, kas nav ne tētis, ne mamma?
Visdrošāk būs, ja pie notāra noformēsi pilnvaru bērna izceļošanai konkrētās personas pavadībā, nevis lidostā vai uz robežas skaidrosies – vajag pilnvaru vai ne. Lai arī Latvijas normatīvie akti paredz, ka obligāto skolas vecumu sasniedzis bērns var ceļot patstāvīgi, valstij, kurā bērns ieceļo, tranzītvalstīm un pasažieru pārvadātājiem var būt savi, stingrāki noteikumi.
Daudz lietderīgāk būtu padomāt, kurš bērnu pārstāvēs ārzemēs, ja viņam būs vajadzīga palīdzība. Brālim, krustmātei, skolotājai, trenerim – jebkuram pilngadīgajam, kas kopā ar bērnu dodas ārpus Latvijas (arī tikai pa Eiropu), ieteicams noformēt notariāli apliecinātu pilnvaru bērna pārstāvībai. Vecākiem būs daudz mierīgāka sirds, zinot, ka bērnam ir cilvēks, kurš citā valstī rūpēsies un pārstāvēs viņa intereses. Piemēram, ja kāds no sporta komandas vai kora pēkšņi saslims un nonāks slimnīcā, treneris līdz vecāku atbraukšanai varēs pieņemt vajadzīgos lēmumus.
Abiem dokumentiem, izceļošanas pilnvarai un pārstāvības pilnvarai, cenas pie notāra ir vienādas – 24 eiro, bet daudz lielāka jēga un svars ir pārstāvības pilnvarai, jo tā der gan robežas šķērsošanai, gan citām situācijām. Dokumentu vislabāk pārtulkot angļu valodā – notārs ieteiks, to darīt turpat pie notāra vai pie tulka.
Gan pilnvara, gan piekrišana bērna patstāvīgai ceļošanai noformējama pie zvērināta notāra Latvijā klātienē vai attālināti DigiNotārs videokonferences režīmā, dokumentus parakstot ar eID, kvalificēto Smart-ID vai eParaksts Mobile.
5 darbi pirms ceļojuma
- Pārbaudi drošības situāciju un rekomendācijas konkrētajā ārvalstī! Kā uzsver Ārlietu ministrijā, notikumi Tuvajos Austrumos ietekmējuši situāciju citās pasaules valstīs, arī Eiropā. Oktobra sākumā terora aktu līmenis bija paaugstināts Austrijā, Beļģijā un Zviedrijā, bet būt piesardzīgiem aicināja būt arī Vācijā. Ministrija aicina pašlaik neceļot uz Izraēlu, Libānu un Irānu, tāpat saistībā ar augstiem drošības riskiem un neprognozējamo situāciju stingri iesaka neceļot uz Baltkrieviju.
- Reģistrēties Konsulārajā reģistrā! Plaša mēroga krīzes gadījumā tas ļaus ātrāk apzināt un nepieciešamības gadījumā arī palīdzēt krīzē nonākušajiem Latvijas valstspiederīgajiem. Pirms ceļojuma noteikti iepazīsties ar jaunākajiem ceļojumu brīdinājumiem Ārlietu ministrijas mājaslapā vai mobilajā lietotnē Ceļo droši, kā arī seko informācijai Konsulārā departamenta Facebook vietnē.
- Pārbaudi ceļošanas dokumenta derīguma termiņu! Te dzīve mēdz izspēlēt visādus pigorus. Reiz kāds zēns kopā ar mammu, tēti un vecmāmiņu devās ceļojumā uz Āfriku, bet izrādījās, ka bērna pases derīguma termiņš ir par īsu. Tētis un mamma aizlidoja, bet vecmāmiņa un puika devās mājās. Mammai, par laimi, bija elektroniskais paraksts, tāpēc attālināti DigiNotārs izdevās nokārtot gan pilnvaru vecmāmiņai, gan bērna dokumentus, un abi ceļinieki drīz pievienojās mammai un tētim.
- Sagādā Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK) un iegādājies arī ceļojuma apdrošināšanas polisi! EVAK karte nodrošina tādu pirmās palīdzības apjomu, kāds tas pienāktos attiecīgās valsts pilsonim – nosacījumi katrā valstī ir citādi. Bērniem pat ceļojumos mēdz saniķoties auss un kāpj temperatūra, sāk sāpēt zobs vai vēders – un ko tad? Vai šādā situācijās vizīte pie ārsta būs neatliekamā palīdzība vai maksas pakalpojums – noteikumi var atšķirties, tāpēc apdrošināšanas polise par skādi nenāks. Bet arī – izlasi tās noteikumus!
- Nodrošinies ar informāciju par rīcību ārkārtas situācijā! Latvijas konsulārais dienests sazvanāms diennakts režīmā (+371) 26337711 vai rakstot uz [email protected].
Piemērs
Pilnvara bērna pārstāvībai
Katra pilnvara ir unikāla, bet šis ir piemērs, lai saprastu, cik noderīgs var būt šāds dokuments. Vecākiem pašiem pilnvaras teksts nav jāraksta, to izdarīs notārs. Šādu pilnvaru var rakstīt uzreiz vairākiem cilvēkiem, tā var derēt vairākos ceļojumos utt. Patiešām noderīgs dokuments!
Ar šo es (vārds, uzvārds, personas kods) pilnvaroju (vārds, uzvārds, personas kods) vairākkārt pavadīt manu pilngadīgo meitu (vārds uzvārds, dzimšanas datums un vieta, personas kods) (turpmāk – Bērns) braucienos ārpus Latvijas Republikas robežām uz jebkuru valsti un atpakaļ ar tiesībām brauciena laikā:
-pieskatīt Bērnu, pārstāvēt Bērna intereses visās iestādēs, organizācijās, ar visām fiziskām, juridiskām u. c. personām;
-pārstāvēt un kārtot visas lietas lidsabiedrībās (aviokompānijās), lidostās, visās robežšķērsošanas vietās;
-gādāt par Bērna veselības aprūpi, pārstāvēt visās ārstniecības iestādēs, attiecībās ar jebkuru ārstniecības personu, pieprasīt, iepazīties un saņemt jebkurus medicīniskos dokumentus, saņemt jebkuru informāciju par Bērna veselības stāvokli, ārstēšanu, medikamentiem, dot piekrišanas;
-kārtot formalitātes, kas saistītas ar nozaudētās Bērna pases un/vai personas apliecības saņemšanu/atjaunošanu vai ceļošanas dokumenta (atgriešanās apliecības) saņemšanu, saņemt nozaudēto Bērna pasi, personas apliecību vai jebkuru citu ceļošanas dokumentu; pārstāvēt vēstniecībā, policijā un citās iestādēs;
-saistībā ar minēto uzdevumu izpildi pieprasīt, iesniegt un saņemt visus nepieciešamos dokumentus visur, kur nepieciešams, parakstīties un nokārtot visas formalitātes.
Mana nepilngadīgā bērna braukšanai uz konkrētu valsti speciāls mans pilnvarojums nav nepieciešams.