Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Vai nagu sēnīte un lakoti nagi ir savienojami?

    Skaistumkopšana
    Santa.lv
    Santa.lv
    29. marts, 2019
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Tipisks jautājums, ko vasarā pēdu kopšanas speciālistiem uzdod dāmas. Kā rīkoties situācijā, kad sēnīte prasa saudzīgu ārstēšanu, bet ļoti gribas tos lakot tāpat? Vai ir kāds zelta vidusceļš? Konsultē Inita Seļicka, podoloģe Veselības centrā 4.

    Nagu sēnītei kāju nagi tiešām patīk labāk nekā roku, jo tās, kā jau visas sēnes, mīl augt siltā, mitrā, tumšā mežā – proti, slēgtos apavos. Rokas nekad nav tik ierobežotā vidē, turklāt mēs tās dienas laikā vairākkārt mazgājam. Savukārt mūsu kāju pirksti lielākoties ir iesprostoti apavos, kur sēnītēm ir lieliska vide. Arī cilvēki, kuriem darbā noteikts dreskods, visu dienu spiesti pavadīt slēgtos apavos, kas netiek mainīti un žāvēti. Nereti arī mēs, sievietes, esam iecienījušas šauras laiviņas, tajās ir karsti, spiež, ādas un nagu šūnās rodas vielmaiņas traucējumi, un tā pašas sev radām nagu traumas. Šie visi ir iemesli, kāpēc sēnītes kāju nagiem uzglūn biežāk, mēs burtiski it kā atveram tām durvis: «Nāc iekšā, palīksmo!» Bet, ja vasarā staigājam vaļējos, brīvos apavos, sēnītei tas ļoti nepatīk un no tādiem apstākļiem tā mūk pa gabalu.

    Ārstēšanas rezultāts atkarīgs no tā, cik situācija ir ielaista un kad uzsākta ārstēšana. Nagu sēnītes ir ļoti dzīvelīgas, turklāt ir tādas, kuras ātrāk paliek rezistentas jeb nejutīgas pret zālēm, piemēram, Candida. Tad kā rīkoties nagu lakas cienītājām?

    Ja sieviete iegulda ārstēšanā, bet paralēli tomēr nevēlas arī upurēt skaistumu, diemžēl ārstēšanas rezultāti ir vāji.

     NAGU SĒNĪTES bojāti nagi


    – Kas notiek, ja lako sēnītes skartu nagu?

    – Kāju nagu sēnītes ārstēšana var ilgt no dažiem mēnešiem vieglākos gadījumos, kad skarta tikai daļa naga, līdz pat vienam vai diviem gadiem, līdz nags atjaunojas pilnībā. Te man jāsaka atklāti – nagu ārstēšanu un skaistumu ir grūti savienot. Kā saka – rati jātaisa ziemā un ragavas vasarā. Proti, jāpieņem lēmums pašos pamatos – ārstējam uzreiz vai atliekam līdz rudenim, jo lakot nagus, uz kuriem ir sēnīte, būtībā nav laba doma.

    No pieredzes redzu – ja sieviete iegulda ārstēšanā, bet paralēli tomēr nevēlas arī upurēt skaistumu, diemžēl rezultāti ir vāji. Tad jau labāk mobilizēt visus spēkus, ārstēt un izārstēt! Un pēc tam jau var pievērsties skaistumam.

    Kāju nagu sēnītes ārstēšana var ilgt no dažiem mēnešiem vieglākos gadījumos līdz pat vienam vai diviem gadiem, līdz nags atjaunojas pilnībā.

    Tam, kāpēc tāda taktika būtu labāka, ir arī gluži loģisks izskaidrojums… Nagu sēnīte, kad tiek pārklāta ar nagu laku, turpina attīstīties – nags neelpo, zem lakas ir tumsa, un tas sēnītei ir papildu veiksmes faktors. Zem lakas tā turpinās izplesties un iet dziļumā, līdz var kļūt arī hroniska. Nagu sēnītes mācās izdzīvot un visu laiku pielāgojas, un būtībā tās dzīvi var raksturot ar teicienu – viss, kas to nenogalina, padara tikai stiprāku. No otras puses – Latvijas vasara ir īsa, un, nedaudz atliekot ārstēšanu, tas situāciju ļoti ļaunāku nepadarīs. Iesaku divus iespējamos scenārijus, kā labāk rīkoties.

    – Kāds ir ideālais scenārijs, lai izārstētu nagu sēnīti?

    – Šovasar aizmirsti par nagu lakošanu – ja pašos pamatos vēlies ārstēties un atkal iegūt skaistus un veselus nagus. Tātad, tiklīdz pamani uz naga izmaiņas krāsā vai faktūrā, – nezīlē, kas tas ir, bet dodies uz ārstniecisko pēdu aprūpi pie podologa, kurš sakops nadziņus un pateiks, kā rīkoties tālāk.

    Nav tādu mazāk ļauno vai īpaši ļauno nagu sēnīšu veidu, jo visas sēnes – vai tās būtu no rauga, pelējuma vai dermatofītu grupas – nagiem ir sliktas.

    Profesionāls podologs parasti sadarbojas ar kādu konkrētu dermatologu un laboratoriju. Vari uzreiz pierakstīties arī pie dermatologa, jo iespējams, sliktās pārmaiņas uz naga nemaz nav sēnītes darbs, tā var būt arī nagu psoriāze un citas slimības. Tāpēc būs jānodod analīzes, lai apstiprinātu vai izslēgtu sēnītes klātbūtni un uzsāktu attiecīgu ārstēšanu.

    Sēnīšu infekcijas gadījumā tie būs ārēji lietojami pilināmie līdzekļi, varbūt arī iekšķīgi lietojamas tabletes. Pie nelieliem nagu bojājumiem diezgan bieži nozīmē recepšu medikamentu – ārstniecisko nagu laku. Tā ir caurspīdīga laka, kura uz naga jāuzklāj 1–2 reizes nedēļā – atkarībā no ārsta rekomendācijām.

    Ārstnieciskā laka novērš sēnīšu sporu izplatīšanos ārējā vidē. Faktiski ražotājs paredzējis, ka šo laku ir iespējams lietot arī kopā ar krāsaino nagu laku – noklāj naga virsmu ar ārstniecisko laku un atsevišķos gadījumos, ja ārsts tev atļauj, uz īsu brīdi, piemēram, ballīti, vari pa virsu klāt arī krāsaino nagu laku. Pēc ballītes tīri krāsaino laku nost un atjauno ārstnieciskās pārklājumu.

    Geliša laka ir dziļa ķīmiska iedarbība uz nagu, kas jau tā ir bojāts, turklāt ultravioeto staru gaismā laka vēl dziļāk ieēdas naga audos un līdz ar to vajag vēl stiprāku ķīmiju, lai to noņemtu.

    – Vai ir kāds vidusceļš, ja tomēr ļoti gribas lakot nagus?

    – Ja tu nevari iedomāties savu vasaru bez lakotiem nagiem, atliec ārstēšanu uz rudeni. Šis, protams, nav ideālākais variants, taču – iespējams. Jebkurā gadījumā – ļauj profesionālam pēdu aprūpes speciālistam jeb podologam apkopt nadziņus. Podologs noņems visu lieko, iztīrīs, izgriezīs un – ja nagu forma vēl ļauj tos lakot – lako tik nost!

    Arī tad, ja priekšā ir ilgi plānots un gaidīts ceļojums, atvaļinājums kūrortā, svarīgs pasākums – protams, nevajag taisīt traģēdiju un nagus VAR nolakot. Tikai svarīgi – tādā gadījumā lakošanai izvēlies parasto nevis geliša nagu laku, jo tā nodarīsi nagiem mazāku kaitējumu. Geliša laka ir dziļa ķīmiska iedarbība uz nagu, kas jau tā ir bojāts, turklāt ultravioeto staru gaismā laka vēl dziļāk ieēdas naga audos un līdz ar to vajag vēl stiprāku ķīmiju, lai laku noņemtu. Gelišlaku noņem, lietojot īpaši stipru šķīdinātāju un foliju – jau tā bojātiem nagiem tā būs pārāk liela slodze.

    Taču paturi prātā – rudenī tik un tā būs jāķeras pie ārstēšanas! Tad rīcības plāns būtu šāds – augusta beigās jānoņem no na- giem laka, un tad arī konstatēsi, kā nagi pašlaik izskatās un kas no tā visa tev nepatīk. Tad trīs nedēļas nedari ar nagiem neko, nelieto nekādus līdzekļus un dodies pie podologa, kurš paņems naga fragmentus analīzei un uzsējumam, lai noskaidrotu, tieši kāda sēnīte uz naga dzīvojas. Tad ar analīžu rezultātiem dodies pie dermatologa, kurš izvēlēsies ārstēšanas stratēģiju, un līdz pavasarim vari nadziņus atveseļot, lai uz nākamo sezonu tie atkal būtu glīti.

    – Kas ir naga protezēšana un kad to iesaka?

    – Dažreiz ir situācijas, kad nagu ārstēšana tiešām ieilgst, tie var būt pat divi gadi. Nadziņš ir ļoti bojāts, un no tā palikusi tikai neliela daļa… Tad ir iespēja nagu protezēt. Reāli tas notiek tā – no naga tiek notīrīti bojātie audi un uzklāts protezēšanas gels. Tiek izveidota jauna naga forma, aizvietojot bojātās vietas. Un to tad var arī lakot.

    Protezējuma vieta turas četras piecas nedēļas, un tad nagus var lakot ar jebko – parastu nagu laku, arī gelišu, jo protezēšanas gelam ir vienalga, kas uz tā tiek klāts, tam nevar kaitēt. Visbiežāk nagu protezēšana tiek pielietota tā saucamās oniholīzes gadījumā. Tas nozīmē, ka nadziņš ir bijis traumēts, it kā izārstēts, sēnītes vairs nav, bet nags tomēr nav atjaunojies  – tas ir neliels, tāds kā nedabīgs. Tad vasaras periodā var nagu protezēt un neviens nekad nepateiks, ka nagam ir kādas problēmas.

    Protezēšanas gels ne tikai glābj vizuālo skatu, bet ir arī viena no ārstēšanas metodēm. Tomēr oniholīzes gadījumā ir labāk nagiem ļaut ik pa brīdim atpūsties, jo īstajam nagam, kas tur apakšā vēl atlicis, ir grūti turēt tādu lielu slodzi visu cauru gadu. Naga protezēšana bieži vien jau ir iekļauta pilnas ārstnieciskās pēdu aprūpes cenā, un par to atsevišķi nav jāmaksā.

    Kā pareizi sagatavoties nagu analīzei?

    • Uz analīžu nodošanu taviem nagiem ir jābūt tieši tik sliktā stāvoklī, kādā tie reāli ir, jo tikai tad izmeklējumā objektīvi var saprast, cik nopietni nags bojāts. Piemēram, Veselības centrā 4 ņem uzreiz divas analīzes – paraugu mikroskopijai un sēnītes uzsējumam. Uzsējumā materiālam jābūt dzīvam, tāpēc arī analīzes nodošanai sirsnīgi jāgatavojas, neko ar nagiem nedarot.
    • Ja pašlaik nagi ir lakoti, notīri nagu laku un no tā brīža atskaiti pilnas trīs nedēļas, kad nagus nelako, nelieto nagu ārstēšanai domātas zāles, pilienus, arī specifiskus kāju kopšanas krēmus ne, jo ražotāji tiem profilaktiski mēdz pievienot dažādus pretsēnīšu līdzekļus. Neapmeklē arī pedikīru! Kad trīs nedēļas būs pagājušas, dodies pie podologa nodot analīzi. Analīžu rezultāti ir gatavi pēc mēneša.

    1 komentārs

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē