• Puncītis sāp – vainīgas kolikas!!!

    10. februāris, 2009
    3 komentāri

    Drukāt

    Saglabāt

    Aptuveni piektā daļa zīdaiņu cieš no kolikām.

    Kāpēc rodas kolikas?

    Līdz šim nav izdevies precīzi izpētīt un pierādīt koliku rašanās iemeslus. Uzskata, ka koliku izcelsme saistīta ar mazuļa kuņģa zarnu trakta darbību, hormonu, centrālās nervu sistēmas izmaiņām un citiem faktoriem. Pastāv vairākas versijas par to, kas izraisa kolikas.

    • Piedzimstot mazuļa fermentu sistēma tikai sāk darboties. Mātes piens ir ļoti piemērots, lai gremošana zīdainim būtu pilnvērtīga. Māmiņas pirmpiens satur daudz gremošanas fermentu, tāpēc pirmajās dzīves nedēļās vēdera pūšanās mazulim nav raksturīga. Pakāpeniski mātes pienā fermentu daudzums samazinās, taču tos sāk ražot bērniņa gremošanas sistēma. Vēderiņa pūšanās var būt pārejas periodā, to pastiprina nesakritība starp gremošanas sistēmas nepietiekamu nobriedumu un aizvien pieaugošo vajadzību pēc ēdiena.

    • Visu iekšējo orgānu darbību regulē centrālā nervu sistēma. Pirmie trīs dzīves mēneši ir adaptācijas laiks.

    • Zīdainis izdzīvo periodu, kad samazinās no mātes saņemto hormonu daudzums.

    • Zīdainim ir pārāk liela emocionālā slodze – daudz cilvēku, ciemiņu, troksnis. Pēcpusdienā mazulis var būt īpaši noguris, jo daudz spēka paņem augšana un pasaules iepazīšana.

    • Ja ģimenē kāds no vecākiem vai abi smēķē.

    Kā iespējams palīdzēt?

    Lai gan kolikas neaizkavē mazuļa attīstību un nenodara nekā ļauna, jāpalīdz viņam atslābināt vēdera priekšējās sienas muskulatūru un tikt galā ar slikto pašsajūtu. Palīdzēs vai nepalīdzēs – tad jau redzēs!

    • Mazuli mierina, nēsājot uz rokām. Labi palīdz mazuļa nēsāšana vertikāli, atbalstot bērniņu ar muguru pret sevi.

    • Atslābināt vēdera muskulatūru palīdz mazuļa ievietošana pakaviņā. Bērniņu iegulda pakavā, bet kājiņas pārliek pāri tā malai.

    • Palīdz arī tas, ja mazuļa vēderiņu atbalsta pret pieaugušā augšstilbiem vai vēderu.

    • Daudziem mazuļiem patīk, ja viņu vadā automašīnā (iespējams iegādāties arī automašīnas imitatoru, ko var izmantot iekštelpās). Bērniņu var ievietot arī autosēdeklītī, taču tajā mazs bērniņš nedrīkstētu atrasties ilgāk par stundu vai divām.

    • Pirms ēdināšanas uz vairākām minūtēm mazuli noliek uz vēderiņa, lai viņš atbrīvojas no gāzēm. Nekādā gadījumā nevajag taisīt klizmu!

    • Gan ēšanas laikā, gan pēc tās sagaida atraugu. To var darīt, gan paceļot mazuli vertikāli, gan guldinot viņu uz vēderiņa. Gaisu apēd ne tikai ar pudelīti ēdinātie, bet arī zīdītie bērni.

    • Mazuļa puncīti var pasildīt. Ar karstu gludekli sasilda kokvilnas drāniņu vai autiņu un uzliek uz vēderiņa. Drāniņu nedrīkst pārkarsēt, jo bērna āda ir ļoti maiga un jutīga.

    • Atslābināties vēdera muskuļiem palīdz vanna. Ja tas bērniņam patiešām sagādā prieku, viņu var likt vannā pat divas reizes dienā.

    • Var mēģināt mazulīti likt pie krūts. Tad viņš atslābinās un jūtas labāk. Taču reizēm tas var nelīdzēt, jo vairāk ēdot arī vairāk pūšas vēderiņš.

    • Jācenšas aktivizēt mazuļa vēderiņa darbība. To veicina zīdaiņa kāju vingrināšana – liekšana pret vēderiņu un iztaisnošana.

    • Aptiekā iespējams iegādāties bezrecepšu medikamentus «Sab Simplex» vai «Espumisan». Šie preparāti neuzsūcas kuņģa un zarnu traktā, bet palīdz savākt liekos burbuļus un izvadīt tos laukā. Lai gan preparāti nopērkami bez receptes, labāk pirms to lietošanas konsultēties ar ģimenes ārstu. Lieto tieši tā, kā norādīts instrukcijā!

    • Ja bērnu ēdina ar mātes piena aizstājēju, piena maisījums nebūtu jāmaina bieži, jo kolikas tas nenovērsīs. Bieži mainot maisījumu, var tikai iedzīvoties kādā nepanesībā vai citās problēmās.

    Konsultē ILZE MELDERE, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neonataloģe, veselības centra «Aparmita» pediatre neonataloģe www.aparmita.lv

    Foto no konkursa "Bērns uz vāka", bildē redzams mazais Kristians.

    Teksts: Dace Rudzīte

    3 komentāri

    janahu
    Ja ir kolikas, nepalīdzēs nekas, tās ir jāpārdzīvo. Bērns norimst, kad ir noguris. Reizēm darījām visu kā šeit ir rakstīts, vienalga aizmiga tikai, kad nevienam jau vairs nebija speka, varēja klaigāt 4-5 stundas. Vienīgais izņēmums bija zīdīšana, bet pēc 3 stundas iestājas pagurums man. Pirmās 4 diennaktis zīda visu laiku. Nebiju gulējusi vairāk kā stundu. Tad pēkšņi pamodos un sabijos, ka būšu nospiedusi savu bērnu, bet viss bija kārtībā. Viņam arī bija iestājies nogurums. Labi , ka kolikas mocīja tieši vienu mēnesi. 2 mēnešu vecumā jau guļ 8-9 stundas.
    draudzenite
    kāju vingrināšana – liekšana pret vēderiņu un iztaisnošana. mums nedaudz palidzeja izvadit gazites no vederina,bet sa vai ta tas neatrisinaja problemu. vederins ti un ta sapeja. Pie edienkartes es loti piedomaju, lidz beigas jau dzivoju tikai uz putram,bet bernam vederins putas tik un ta. Sakuma Espumisan pilienini palidzeja,bet driz vien tie ari mums nelidzeja. Tad es sapratu,ka kolikas nav saistitas ar manu uzturu un saku est visu. Gimenes arste ieteica lietot Liveo baby pulveriti. Tas bija musu lielais atradums! Devu bernam pulveriti 1 reizi diena pirms guletiesanas un tad mums viss bij ok. Vairs nekadu problemu ar kolikam.

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē