• Dzēlieni un kodumi

    Slimības
    3. aprīlis, 2009
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Pavasaris klāt, mostas dažādi kukaiņi. Kas jāzina laikus, lai pareizi sagatavotu rīcības plānu, ja mazo kāds būs sakodis.

    Bērnam var būt alerģiska reakcija.

    Bites, kamenes, sirseņi

    Reti, bet gadās, ka jau pirmsskolas vecumā bērnam izpaužas alerģiska reakcija pret bites (arī lapsenes, kamenes un sirseņa, turpmāk tekstā – bites) dzēlienu. Tā var būt arī mazajam, kuram nav bijis nekādu citu alerģisku reakciju, un pat ja ģimenē nevienam nav slieksmes uz alerģiju. Parasti pēc pirmā koduma reakcija nav vētraina – sāpes, apsārtums un tūska, kas ātri pāriet. Tāpat kā pārējiem. Par alerģisku reakciju liecina tas, ka tūska arvien pieaug un tā parādās arī citās ķermeņa vietās, kur neviens nav kodis. Var būt arī nātrene – sīkas sārtas pumpiņas dažādās vietās. Ja tā ir bijis, jādodas pie alergologa, lai zinātu, kā rīkoties turpmāk. Ja tiešām konstatē alerģiju, mazais pēc kārtējā lidones koduma allaž jānovēro, vai nesākas smagāka reakcija, un līdzi jānēsā pirmās palīdzības preparāts. Dažos gadījumos smaga reakcija var būt arī pēc pirmā koduma. Dzīvībai bīstamie simptomi ir mēles un rīkles tūska, reibonis, grūtības elpot un samaņas zudums. Var pietūkt seja un plakstiņi, sākties vemšana, sāpes vēderā, dikcijas traucējumi. Dažiem iesaka sagaidīt skolas vecumu un sākt specifisku vakcināciju, jo visu laiku dzīvot bailēs no dzēlieniem nav viegli.

    Visbīstamākā ir situācija, ja bite iedzeļ mutē, turklāt arī tiem bērniem, kuriem pret bites kodumu alerģiskas reakcijas nav. Bieži gadās, ka uz galda ir glāze ar sulu vai ķīseli, kurā, nevienam nezinot, plunčājas bite. Vai arī – stāv skaists ābols, kura medainais saldums kārumniecei ar dzeloni ir pa prātam. Bērns, savās gaitās steidzoties, pieskrien un iedzer no glāzes vai iekož auglī, nepamanot kukaini. Izvairīties no šādām nedienām ir grūti, tomēr pēc negadījuma vecākiem nevajadzētu apjukt, bet gan žigli vērt mazuļa muti vaļā un likt iekšā ledus gabaliņus vai dot dzert aukstu ūdeni. Pēc tam nekavējoties jāsauc ātrā palīdzība.

    Blusas, odi, knišļi

    Vasarā pa āru dauzoties, bērnam ik dienas gadās samīļot suņus un kaķus, tāpēc biežāk gadās saķert kādu blusu. Mazajiem, kuriem ir alerģiska reakcija, pēc tam pat jāmeklē ārsta palīdzība, jo koduma vietās ir zilgansarkani, pietūkuši plankumi.

    Dodoties pie dabas krūts, var lietot pretodu līdzekļus. Taču, ja reakcija ir spēcīga, kopā ar ārstu jāizvēlas kāds no pretalerģijas līdzekļiem, lai bērnam visu vasaru nav jākasās. Kasoties mazais ātri vien var dabūt arī kādu ādas infekciju, kas papildus rada niezi. Jaunās paaudzes antihistamīna līdzekļus – «Aerius», «Claritine», «Xyzal», «Zyrtec» – var lietot ilgstoši. Efekts ir labāks, ja pretalerģijas līdzekļus kādu laiku lieto ik dienas, bez pārtraukuma. Piemēram, zinot, ka mazais, kam ir alerģiska reakcija pret kukaiņu kodumiem, nedēļu dzīvos laukos, vajadzētu viņam zāles dot katru dienu, nevis tad, kad bērns jau nokasījies līdz asinīm.

    Uz koduma vietām var lietot arī ziežamos pretalerģijas līdzekļus. Individuāli jāraugās, kas palīdz labāk – iekšķīga vai ārīga to lietošana. Reizēm jādod mazajam antihistamīna līdzekļi iekšķīgi, bet pumpas jāapziež ar kādu no aptiekās nopērkamiem līdzekļiem pret niezi («Fenistil», «Psilo balzams» u. c. pēc farmaceita ieteikuma un izlasot lietošanas instrukciju).

    Konsultē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas alergoloģe IEVA CĪRULE.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē