Ruckas muiža atrodas Cēsīs. Nosaukums cēlies no poļu muižnieka Rucka (Rutzky) uzvārda. Muižas ēkā atrodas Ruckas mākslas rezidenču centrs, kas radās ar vēlmi atrast darba telpas filmu studijai. Lai seno divstāvu būvi piemērotu mākslas rezidenču centra vajadzībām, bija nepieciešams remonts. Jaunie saimnieki ieguldīja galvenokārt pašu līdzekļus, jo iespējas šim mērķim piesaistīt ārējo finansējumu izrādījās ļoti ierobežotas.
Muiža atrodas Cēsu pilsētas teritorijā, līdz ar to nav iespējams pretendēt uz LEADER programmas līdzekļiem, ko administrē Lauku atbalsta dienests. Tā nevar saņemt arī valsts finansējumu kultūras pieminekļu saglabāšanai, jo ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis. Vienīgais atbalsts nāca no Valsts kultūrkapitāla fonda un Cēsu novada pašvaldības.
Tagad pirmajā stāvā iekārtotas telpas darbam un lekcijām, analogā fotolaboratorija, virtuve, ēdamzāle, kā arī kinozāle. Otrajā stāvā atrodas dzīvojamās istabiņas un dušas.
Citi lasa
Mēs cilvēkiem piedāvājam vidi, kur darboties. Katrs to var pielāgot savām vajadzībām, mainīt telpu funkcijas, iekārtojumu.
«Vienā dienā telpā var būt kinozāle, otrā – ēdamzāle, bet trešajā – darbnīca jauniešiem,» stāsta Ieva. «Cilvēki ļoti novērtē, ka drīkst šo vidi transformēt, spēlēties.»
Tā kā muižas atjaunošanā un uzturēšanā ieguldīts ļoti daudz enerģijas, rezidenču centra darbinieki rūpīgi izvēlas cilvēkus, kas tajā uzturas un rīko pasākumus. Atsaka tiem, kas vēlas organizēt kāzas.
«Tam piemērotas ir daudzas citas vietas!» Ieva uzsver. Ruckas muižā notiek tikai mākslas, izglītības un kultūras pasākumi. Aktīvākais laiks ir vasara, kad risinās vasaras skolas, darbnīcas, semināri. Tās rīko gan paši, gan citas organizācijas un iestādes. Divas reizes gadā – pavasarī un rudenī – te mēneša garumā ir mākslinieku rezidence.
Ziemu rezidenču centra darbinieki izmanto nākamā darba cēliena plānošanai, projektu pieteikumu rakstīšanai. «Pēc aktīvās vasaras ne tikai mēs paši esam noguruši, bet jūtam, ka arī ēka ir nogurusi un gribētu kādu laiku padzīvot mierīgi,» piebilst Ieva.
Visu stāstu ar fotogrāfijām par Ruckas muižas atjaunošanu lasiet zemāk!